ترکیه هزاران پلیس، سرباز و کارمند دیگر را اخراج کرد

تسنیم نوشت: ترکیه هزاران پلیس، سرباز و کارکنان بخش ارتباطات این کشور را در ارتباط با کودتای ماه گذشته میلادی اخراج کرد.

خبرگزاری رویترز اعلام کرد که دولت ترکیه بار دیگر هزاران نیروی پلیس، سرباز و کارکنان بخش ارتباطات این کشور را در ارتباط با کودتای نافرجام ماه گذشته را از کار برکنار کرد.

پلیس ترکیه امروز سه شنبه به طور همزمان به 44 شرکت در شهر استانبول یورش برده و 120 مدیر و رئیس را بازداشت کرده است.

این بازداشت‌ها در ادامه تحقیقات مربوط به کودتای نظامی نافرجام ماه گذشته در ترکیه انجام شده است. خبرگزاری آناتولی افزود: این شرکت‌ها متهم به حمایت مالی از جنبش فتح الله گولن بوده‌اند.

دولت ترکیه بارها فتح الله گولن را عامل اصلی وقوع کودتای 15 جولای معرفی کرده است و خواستار استرداد وی از آمریکا شده است. دادستان‌های ترکیه خواستار 2 بار حبس ابد و 1900 سال زندان بیشتر برای فتح‌الله گولن شده‌اند.

دادستان‌های ترکیه در کیفرخواست 2527صفحه‌ای فتح‌الله گولن را به تلاش برای از بین بردن نظم قانونی با استفاده از زور متهم کرده‌اند و همین‌طور وی را به تشکیل و هدایت سازمان تروریستی متهم نموده‌اند.

گولن نیز این اتهامات را رد کرده و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه را طراح اصلی این کودتا معرفی کرده تا به بهانه آن، مخالفان و منتقدان دولت را سرکوب و پاکسازی نماید.

تاکنون بیش از 35 هزار نفر بازداشت شده‌اند که از این تعداد 17 هزار نفر به صورت رسمی دستگیر شده‌اند. در کودتای ماه گذشته حداقل 240 نفر کشته و 2100 نفر دیگر زخمی شدند.

31050

کد N1394964