مقام نظامی آمریکا در اوج مناقشات دریایی به چین می آید

سیاسی

پکن - ایرنا - در حالی که روابط چین و آمریکا بر سر دریاهای شرقی و جنوبی و استقرار سامانه موشکی تاد در شبه جزیره کره به شدت تیره شده، یک مقام ارشد نظامی این کشور برنامه سفر به چین را در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش ایرنا و بر اساس برنامه اعلام شده قرار است «مارک میلی» رییس ستاد کل ارتش آمریکا روز چهارشنبه با حضور در چین با شماری از مقام های نظامی این کشور از جمله همتای خود دیدار و گفت وگو کند.
چین به شدت با استقرار تاد آمریکا در سال آینده میلادی در شبه جزیره کره مخالفت ورزیده و آن را باعث تیرگی روابط پکن با کره جنوبی و آمریکا دانسته است.
این در شرایطی است که دو کشور درگیر منازعات مربوط به دریاهای شرقی و جنوبی هستند و واشنگتن در این مناقشات از رقبای چین همچون فیلیپین، ویتنام و ژاپن حمایت می کند.
قرار است بر اساس گزارش رسانه های گروهی هنگ کنگ و چین طرفین در جریان مذاکرات مسایل ذی ربط را مورد بحث قرار دهند و روزنامه «ساوت چاینا» از هنگ کنگ از دیدار رییس ستاد کل ارتش آمریکا از آکادمی علوم نظامی چین خبر داده است.
او همچنین در پکن در باره مساله تایوان، حضور نظامی آمریکا در دریای جنوبی، موضوع آرایش تاد در کره جنوبی و بسیاری از مسایل مورد مناقشه دیگر با مقام های نظامی چین گفت و گو خواهد کرد.
همزمان چین نسبت به استقرار این سامانه ابراز نگرانی کرده و به آمریکا و کره جنوبی در خصوص پیامدهای منفی آن هشدار داده است.
مقام های هر دو کشور درصدد هستند به چین اطمینان بدهند که تاد فقط برای مقابله با موشک های کره شمالی مستقر می شود و تهدیدی برای چین نیست اما پکن تاکنون این استدلال ها را قبول نکرده است.
«میلی» قرار است پس از چین برای دیدار از کره جنوبی و ملاقات با افسران نظامی آمریکا در آن کشور به ژاپن دیگر متحد آمریکا سفر کند.
آساق**231**1597
کد N1394667