بعداز هشدار سید حسن نصرالله

اسرائیل اکتشاف نفت و گاز در مناطق اختلافی با لبنان را متوقف کرد

سیاسی

بیروت – ایرنا – رژیم صهیونسیتی بعداز هشدار« سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان، اعلام کرد که عملیات اکتشاف نفت و گاز را در مناطق اختلافی با لبنان در دریای مدیترانه متوقف کرده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، روزنامه لبنانی الاخبار نوشت: این تصمیم رژیم صهیونیستی بیانگر حجم و سطح ترس و نگرانی اسرائیل در مقابل مقاومت و قدرت حزب الله و سلاح آن برای جلوگیری از سرقت منابع نفت و گاز لبنان توسط این رژیم است.
روزنامه صهیونیستی « یدیعوت آحرونوت» روز یکشنبه گذشته و یک روز بعداز سخنرانی سید حسن نصرالله نوشت: کابینه اسرائیل شرکت آمریکائی « نوبل انرژی» و شرکت اسرائیلی « دلیک» صاحب امتیازهای کشف و استخراج نفت وگاز اسرائیل را از اکتشاف گاز در چاه « الون دی» منع کرد.
اگرچه براساس نقشه های رژیم صهیونیستی این چاه گازی به طور کامل در مرزهای آبی فلسطین اشغالی قرار دارد اما کابینه این رژیم علت تصمیم خود را قرار داشتن بخشی از این چاه در نقشه های آبی اعلام شده توسط لبنان، اعلام کرد.
این تصمیم رژیم صهیونیستی در حالی اتخاذ شد که نتایج آزمایش های زمین شناسی نشان می دهد، چاه الون دی یک مخزن بزرگ گاز است و در اندازه دو چاه بزرگ نفت و گاز« تمار و لفتیان» در سواحل فلسطین می باشد.
این روزنامه صهیونیستی نوشت: دستور توقف عملیات دو شرکت نوبل انرژی و دلیک ناشی از امکان تصمیم لبنانی ها برای اکتشاف گاز در این منطقه است.
یدیعوت آحرونوت با بیان اینکه اسرائیل قصد ندارد وارد یک درگیری جدید با لبنان شود، نوشت: چاه الون دی از منطقه اختلافی بین اسرائیل و لبنان دور نیست و اگر دو طرف برای اکتشاف نفت وگاز اقدام کنند به درگیری بین آنها منجر خواهد شد و این دلیلی است که اسرائیل تصمیم گرفت عملیات اکتشاف در این چاه را متوقف کند.
دبیرکل حزب الله شنبه گذشته و در مراسم مرکزی دهمین سالگرد پیروزی مقاومت لبنان در جنگ 33 روزه تابستان سال 2006 در مقابل دشمن صهیونیستی تاکید کرد که لبنان توان دفاع از منابع نفتی و گازی خود را دارد، لبنانی ها برای رفع مشکلات اقتصادی ، مالی و معیشتی خود تنها باید برای استخراج نفت وگاز تصمیم بگیرند.
الاخبار خاطرنشان کرد: اسرائیل پیام سید حسن نصرالله را بخوبی شنیدند و فهمیدند که هرگونه تجاوز و سرقت منابع نفت و گاز لبنان با پاسخی نظامی مواجه خواهد شد.
خاورم ** 1324
کد N1394615