هشدار در مورد استفاده نامتناسب پلیس انگلیس از سلاح بی حس کننده علیه سیاهپوستان

سیاسی

لندن - ایرنا -'جانت هیلز'رییس انجمن ملی پلیس سیاه پوست انگلیس در یادداشتی که روز چهارشنبه منتشر شد، ضمن هشدار در مورد استفاده نامتناسب از سلاح الکتریکی بی حس کننده علیه اقلیت های قومی، گفت: احتمال استفاده پلیس از این سلاح علیه سیاهپوستان سه برابر بیشتر از مردم عادی است.

به گزارش ایرنا، هیلز در این یادداشت که در روزنامه گاردین منتشر شد، با اشاره به کشته شدن 'دالیان اتکینسون' ستاره سیاه پوست سابق تیم فوتبال استون ویلا در بامداد روز دوشنبه در خانه پدرش اش در تلفورد، با اسلحه الکتریکی بی حس کننده پلیس انگلیس، نسبت به استفاده نامتناسب از این سلاح علیه اقلیت های قومی و سیاهپوستان این کشور هشدار داد.
وی بابیان اینکه نتیجه تحقیقات به زودی علت حادثه مرگ 'دالیان اتکینسون ' مشخص می سازد، گفت، افزود: اما براساس آمارهای رسمی احتمال استفاده پلیس انگلیس از سلاح های بی حس کننده علیه سیاه پوستان و سایر اقلیت های قومی سه برابر بیشتر مردم عادی این کشور است.
جانت هیلز همچنین در این یادداشت عنوان کرد که حملات تروریستی در فرانسه و بلژیک و احتمال بروز این حملات در انگلیس نبایستی سبب شود که تمامی افسران پلیس در این کشور مجهز به این گونه سلاح شوند.
وی افزود: 'ما بایستی نسبت به این مساله آگاه باشیم که این مساله باعث بی اعتمادی و ترس جوامع اقلیتی در انگلیس برای تعامل با پلیس می شود.'
رییس انجمن ملی پلیس سیاه پوست انگلیس با بیان اینکه ادعا شده است که سلاح بی حس کننده کشنده نیست و می تواند سبب افزایش امنیت نیروهای پلیس شود، افزود: اما افزایش تلفات ناشی از استفاده از این سلاح خلاف این مساله را ثابت می کند .
جانت هیلز گفت: بی خطر بودن این گونه سلاح زمانی ممکن است که شرایط تحت کنترل بوده و مراقبت های پزشکی کاملا در دسترس باشد و فردی که علیه او از این سلاح استفاده می شود دچار مشکل جسمی نبوده و یا مشروبات الکلی و مواد مخدر مصرف نکرده باشد .
وی هشدار می دهد که با توجه به شایع تر بودن مشکلات روانی و مسایل مرتبط با نوشیدن مشروبات الکلی و استفاده از مواد مخدر در میان سیاه پوستان و اقلیت های قومی، استفاده از سلاح بی حس کننده علیه این افراد خطرات بیشتری دارد.
روزنامه گاردین در گزارشی روز چهارشنبه نوشت که از سال 2003 میلادی که سلاح بی حس کننده در دستگاه پلیس انگلیس استفاده شده است، تاکنون 17 نفربر اثر شلیک این سلاح کشته شده اند.
این روزنامه افزود: حزب لیبرال دمکرات انگلیس نیز ضمن هشدار در مورد استفاده از سلاح بی حس کننده توسط پلیس، دولت این کشور را متهم کرده است که در مورد امنیت سلاح بی حس کننده در ماه دسامبر گذشته گزارش کاملی برای وزارت کشور تهیه شده ، که تاکنون حاضر به انتشار آن نشده است .
به گزارش اسکای نیوز، پلیس انگلیس و ولز در سال 2015 میلادی، 10 هزار و 329 بار اقدام به شلیک سلاح بی حس کننده کرده است که نسبت به سال قبل از آن 2 درصد رشد نشان می دهد .
اسکای نیوز افزود: پلیس انگلیس در حالی از سلاح بی حس کننده استفاده می کند که مدعی است این گونه سلاح کشنده نیست.
اما کشته شدن دالیان اتکینسون' در منزل پدری اش در منطقه 'تلفورد' در شمال غرب انگلیس با شلیک اسلحه الکتریکی بی حس کننده پلیس این کشور، سبب شده است که توجه افکار عمومی به ایمنی این گونه سلاح و برخورد با سیاهپوستان افزایش یابد.
براساس گزارش رسمی وزارت دادگستری انگلیس، احتمال اینکه پلیس این کشور یک فرد سیاه پوست را با استفاده از اختیارات فصل اول ˈقانون پلیس و شواهد جناییˈ در خیابان متوقف و بازرسی بدنی کند، شش برابر یک فرد سفیدپوست است و این نسبت برای دیگر اقلیت های نژادی حدود دو برابر است.
براساس این گزارش، احتمال اینکه یک فرد سیاه پوست توسط پلیس انگلیس دستگیر شود، سه برابر بیشتر از احتمال دستگیری یک فرد سفید پوست است.
اروپام**4**1552
کد N1394614