گزارش ظریف درباره پسابرجام، شهدای منا و دیپلماسی اقتصادی در کمیسیون امنیت ملی مجلس

ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه با حضور در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به سوالات نمایندگان درباره پسابرجام و رفع تحریم ها، پی گیری مسائل مربوط به شهدای فاجعه منا و دیپلماسی اقتصادی پاسخ داد.

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در گفت و گو با ایرنا با اشاره به حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه امروز -سه شنبه- کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: پورابراهیمی نماینده کرمان از وزیر امور خارجه سوال کرد چرا در شرایط اقتصاد مقاومتی و دوران پسابرجام که باید دیپلماسی اقتصادی محور فعالیت ها باشد، در این دوره ضعیف ترین برنامه ها را داشته و کمترین توجه به این موضوع بوده است.

نقوی حسینی گفت: ظریف در پاسخ گفت ضمن تشکر از دلسوزی های آقای پورابراهیمی که به درستی نکاتی را اشاره کرده است، بالاخره فعالیت های دیپلماسی ما بیشتر جهت سیاسی و امنیتی دارد ولی واقعا ضرورت دارد رویکرد دیپلماسی اقتصادی تقویت شود.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی افزود: وزیر امور خارجه تاکید کرد که ما معتقدیم دستگاه دیپلماسی باید در خدمت معیشت مردم و در خدمت توسعه کشور باشد؛ با همین هدف، ستاد هماهنگی روابط اقتصادی را در وزارت امور خارجه تشکیل دادیم و قائم مقام وزارتخانه را هم مامور این کار کردیم و دفتر ویژه ای هم داریم.

نقوی حسینی گفت: ظریف در ادامه افزود همچنین کمیسیون های مشترک بین ایران و سایر کشورها را به دستگاه های مربوطه دادیم تا فضای کاری آنها اقتصادی شود و ما فقط نظارت می کنیم و دیگر اینکه به سفرا گفتیم و به آنها برنامه هم دادیم، رویکرد اقتصادی آنهاست و آنها را به گسترش فعالیت های اقتصادی کشور وارد کرده ایم ولی نیاز به اصلاحات بیشتر داریم.

وی گفت: ظریف افزود در کلیه سفرهای وزیر خارجه هم تیم اقتصادی در راس سفر هستند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت: پورابراهیمی از پاسخ وزیر امور خارجه قانع نشد.
نقوی حسینی گفت: ظریف در پاسخ به سوال کریمی قدوسی پیرامون حق السهم آب هلیل رود به ایران و استان خراسان رضوی به ویژه شهر مشهد و احقاق حقوق ملت افزود: با اشاره به اینکه عراقچی و قشقاوی وزیر امور خارجه را همراهی می کردند، گفت: ظریف تصریح کرد که موضوع آب های مرزی ایران و افغانستان همیشه در دستور کار دستگاه دیپلماسی بوده و حقابه ایران از هلیل رود و هیرمند از طرف وزارت خارجه پیگیری شده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: ظریف گفت جمهوری اسلامی ایران در حمایت از افغانستان از هیچ اقدامی فروگذاری نکرده و در حال حاضر موضوعات مختلفی را با افغانستان مذاکره می کنیم که آب یکی از آنهاست بین ایران و افغانستان هیچگونه توافقی بر سر هلیل رود تاکنون صورت نگرفته است.
کریمی قدوسی از پاسخ وزیر امور خارجه به سوال مذکور قانع شد.

نقوی حسینی در ادامه گفت: سوال دوم کریمی قدوسی در این باره بود که گزارش اول سه ماهه وزارت خارجه به کمیسیون بر اساس واقعیات نبود. برای مثال موارد متعدد نقض برجام هیچ کدام به طور شفاف مطرح نشده است. در لغو تحریم ها نیز به واقعیت ها اشاره نشده است و عدم لغو تحریم ها مورد بررسی و گزارش قرار نگرفته است.
وی گفت: ظریف در پاسخ گفت که گشایش ها و مشکلاتی که در گزارش آمده، حاصل گزارش هایی است که دستگاه ها برای وزارت خارجه ارسال کرده اند. ما صادقانه تلاش کردیم گزارش واقعی به کمیسیون بدهیم. با این حال کریمی قدوسی از پاسخ به سوال دوم ظریف قانع نشد.

*پیگیری حادثه منا
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: سوال سوم کریمی قدوسی در مورد برخورد و پیگیری دستگاه دیپلماسی نسبت به حادثه منا و شهادت حجاج ایرانی بود. وی معتقد بود که برخورد و پیگیری ها انقلابی و قوی نبوده است.
نقوی حسینی گفت: ظریف افزود که با تلاش ها و اقدامات دستگاه دیپلماسی ، موضوع شهادت حجاج در منا در همه ابعاد پیگیری شد، واقعه در عرصه های بین المللی بسیار خوب تبیین شد، حق و حقوق اتباع کشورمان دنبال شد و با همان قوت و قدرت دنبال می شود.
نقوی حسینی گفت: بر همین اساس کریمی قدوسی از پاسخ وزیر امور خارجه قانع شد.

*ظریف: طرح هولوکاست نفعی برای جمهوری اسلامی ندارد
نقوی حسینی با بیان اینکه کریمی قدوسی سوال کرد که چرا مواضع وزارت خارجه در ارتباط با نمایشگاه مربوط به هولوکاست منفی بوده است، گفت: ظریف در جواب عنوان کرد که من همیشه معتقد بودم و هستم که طرح این موضوع نفعی برای جمهوری اسلامی نداشته و فقط زمینه بهانه گیری و اخاذی رژیم صهیونیستی از غربی ها را فراهم می کند.
وی افزود: وزیر امور خارجه تاکید کرد که در ارتباط با این نمایشگاه که بدون هماهنگی با وزارت خارجه برگزار شد، بنده گفتم این اقدام یک اقدام غیر دولتی است و بنده هم در آن شرکت نمی کنم. نمایشگاه کار سمن هاست و نیازی به حضور دولتی ها نداشت.
نقوی حسینی اظهار داشت: ظریف گفت که البته موضع بنده راجع به برگزاری نمایشگاه منفی است و الان هم اعلام می کنم و به عنوان یک کارشناس ، طرح هولوکاست را به ضرر رژیم صهیونیستی نمی دانم.
وی عنوان کرد: با این حال کریمی قدوسی از پاسخ وزیر قانع نشد.

*پیگیری تغییر معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه
این نماینده با بیان اینکه سوال پنجم کریمی قدوسی در مورد علت تغییر معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه بود و گفت این جابه جایی در شرایط حساس صورت گرفته که جای سوال دارد، اظهار داشت: ظریف در توضیح این جابه جایی بیان کرد که اینکه گفته می شود تغییر معاون وزیر خارجه تحت فشار خارجی صورت گرفته، تهمت و توهین به وزارت خارجه و حتی نظام جمهوری اسلامی است و هیچ کسی یا کشوری جرات ندارد چنین مسئله ای را با وزیر خارجه جمهوری اسلامی مطرح کند.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت: مجددا کریمی قدوسی از پاسخ وزیر قانع نشد.

*ظریف: برخوردهای لازم حقوقی و دیپلماتیک با همایش منافقین در فرانسه
نقوی حسینی گفت: در ادامه جلسه سوال قاضی پور نماینده ارومیه از وزیر امور خارجه مطرح شد، سوال وی این بود که چرا دستگاه دیپلماسی با موضوع برگزاری همایش منافقین در فرانسه با کشور فرانسه و سایر کشورهایی که در این همایش حضور داشته و علیه ایران صحبت کردند برخوردهای لازم را نکرد.
وی ادامه داد: وزیر امور خارجه گفت که این سیرکی که منافقین هر سال برگزار می کنند، با پول عربستان سعودی و جمع شدن آدم های بی هویت شکل می گیرد و ما همه نوع برخوردهای لازم حقوقی و دیپلماتیک را کرده ایم و ادامه خواهیم داد.
نقوی حسینی افزود: قاضی پور گفت که پس، وزارت خارجه از اقدامات خود گزارش بدهد تا بعد بگویم قانع شدم یا نه.

*پیگیری حقابه ایران از رودخانه هیرمند
نقوی حسینی افزود: در ادامه جلسه، سوال کیخا، دهمرده و شهریاری از وزیر امور خارجه مطرح شد. سوال نمایندگان مذکور درخصوص اقدامات وزارت امور خارجه در مورد حقآبه جمهوری اسلامی و به ویژه استان سیستان و بلوچستان از رودخانه هیرمند بود. آن ها به جهت اهمیت حقآبه هیرمند و تاثیر آن بر سیستان و بلوچستان معتقد بودند که باید در این زمینه همت بیشتری صورت بگیرد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت: ظریف در پاسخ افزود که دولت یازدهم توجه ویژه ای به سیستان و بلوچستان دارد و برنامه های جامعی در این زمینه دارد. از راه اندازی و احیای بنادر تا بهداشت و درمان و صنعت و کشاورزی و غیره و توجه مذکور برخواسته از توجه نظام به مناطق محروم است.

نقوی حسینی افزود: به گفته وزیر امور خارجه ایران یک عضو از اعضای شورای عالی آب است و در حوزه دیپلماسی، موضوع آب از موضوعات اصلی دیپلماسی جمهوری اسلامی با افغانستان است.
وی ادامه داد: ظریف اظهار داشت که تلاشمان را هم در دولت و هم در دستگاه دیپلماسی به کار می گیریم تا حق و حقوق ملت ایران از جمله استان سیستان و بلوچستان در حوزه آب تامین شود. در پایان بنابراین شد که جلسه مشترکی بین نمایندگان و وزارت امور خارجه گذاشته شود و موضوع بررسی گردد.

نقوی حسینی در تشریح جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی همچنین اظهار داشت: در ابتدای جلسه امروز لوایح رسیده از جمله لایحه موافقتنامه دو جانبه حمل و نقل هوایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری زیمبابوه، لایحه تصویب اصلاحات مقررات بین الملل ایمنی جان اشخاص در دریا، لایحه موافقتنامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ارمنستان راجع به احداث و بهره برداری از نیروگاه های جریانی بر روی رودخانه ارس، لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری اسلامی آذربایجان در زمینه ساخت و بهره برداری از نیروگاه های برق آبی مارازاد و اردوباد، لایحه موافقتنامه حمل و نقل بین المللی مسافر و کالا از طریق جاده بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری قزاقستان، لایحه اساسنامه سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان (ایتا) و لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در انجمن فرهنگستان ها و مجامع علمی آسیا تصویب شد.

5252

کد N1394248