نرخ تورم در انگلیس دوباره افزایش یافت

سیاسی

لندن - ایرنا- گزارش دفتر آمار ملی انگلیس که روز سه شنبه منتشر شد حاکی از افزایش مجدد نرخ سالانه تورم در این کشور در ماه جولای گذشته، متاثر از افزایش بهای سوخت و کالاهای وارداتی پس از سقوط ارزش پوند است.

به گزارش ایرنا، براساس داده های دفتر آمار مالی انگلیس نرخ سالانه تورم در این کشور در ماه جولای گذشته به 0.6 درصد رسیده است که نسبت به ماه قبل از آن که 0.5 درصد بود، 0.1 درصد رشد نشان می دهد.
هرچند تحلیل گران اقتصادی پیش بینی کرده بودند که نرخ تورم در ماه جولای تغییر نخواهد کرد، اما افزایش هزینه سوخت، حمل ونقل و بهای ماشین های دست دوم در ماه گذشته منجر به افزایش نرخ تورم شده است.
دفتر ملی آمار انگلیس عنوان کرد که هزینه حمل و نقل در ماه های ژوئن و جولای گذشته 1.6 درصد افزایش داشته که نسبت به سال قبل از آن در همین بازه زمانی که 1.2 درصد افزایش داشت، 0.4 درصد رشد نشان می دهد.
گزارش این نهاد انگلیسی همچنین از افزایش بهای سوخت در ماه جولای نیز حکایت دارد.
'مایک پرستوود'، رئیس بخش قیمت ها در دفتر آمار ملی انگلیس روز سه شنبه به شبکه خبری اسکای نیوز گفت: شاخص قیمت مصرف کننده از اواخر سال 2015 میلادی روند افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه همه پرسی 23 ژوئن تاثیر مستقیمی را بر افزایش نرخ تورم در ماه جولای نگذاشته است افزود: اما کارشناسان از افزایش شاخص قیمت تولید کننده در ماه آتی متاثر از کاهش ارزش پوند و افزایش هزینه واردات حکایت دارند.
براساس گزارش دفتر آمار ملی انگلیس کاهش ارزش پوند سبب شده است که قیمت واردات توسط بخش های تولیدی این کشور در ماه جولای به 4.3 درصد افزایش یاید و این در حالی است که در ماه ژوئن سال گذشته این نرخ به دلیل بالا بودن ارزش پوند 0.5 درصد کاهش داشت.
این گزارش حاکی است که قیمت مواد غذایی وارداتی در ماه جولای گذشته 10.2 درصد و فلزات وارداتی 12.4 درصد افزایش داشته است.
از زمان برگزاری همه پرسی 23 ژوئن ( سوم تیرماه ) که منجر به رای انگلیسی ها به برگزیت شد، ارزش پوند در برابر دلار و یورو در حدود 15 درصد کاهش داشته است.
نرخ تورم در انگلیس در سال گذشته میلادی به صورت غیرمنتظره به زیر صفر رسیده بود اما مجددا روند افزایشی یافته است.
این افزایش پس از آن صورت می گیرد که کمیته سیاست های پولی بانک مرکزی انگلیس اواخر ماه جولای گذشته، به منظور مقابله با نوسانات شدید مالی و اقتصادی ناشی از برگزیت بعد از همه پرسی 23 ژوئن، نرخ بهره بین بانکی در این کشور را به رقم 0.25 رساند که به پایین ترین حد در طی 322 سال گذشته است.
به دنبال اعلام نظر بانک مرکزی انگلیس درخصوص کاهش نرخ بهره، اگر چه شاخص سهام در بورس لندن افزایش یافت اما ارزش پوند در برابر دلار آمریکا و یورو سقوط کرد .
اروپام**4**ن**1552
کد N1394091