ظریف: اجرای برجام در حوزه های مختلف موفقیت آمیز بوده است /انتظار داریم آمریکا فعال تر شود

سیاسی

تهران-ایرنا- وزیر امور خارجه تاکید کرد: در حوزه های مختلف برجام اجرای موفقی داشتیم، اما در حوزه آمریکا ضعف هایی وجود دارد که با فشار ما و شرکای اروپایی انتظار داریم تعهدات آنها صرفا بر روی کاغد نماند و در حوزه عمل، بیشتر کار کنند.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، محمدجواد ظریف با اشاره به حضور در نشست امروز -سه شنبه- کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برای پاسخ به سوال برخی نمایندگان گفت: هشت سوال از سوی نمایندگان مطرح شد، فرصتی بود که هم پاسخ به سوالات داده و هم توضیحاتی فراتر از سوالات گفته شود، امیدواریم فضای مثبتی که بین وزارت خارجه و کمیسیون امنیت ملی هست ادامه داشته باشد.
وزیر امور خارجه ادامه داد: طرح سوال از سوی نمایندگان ، از جمله حقوق آنان است و فارغ از اینکه از برخی پاسخ ها قانع شدند و از برخی دیگر نه، فرصتی خواهد بود که در صحن علنی، مجددا دیدگاه خود را اعلام کنیم. از نظر بنده همه سوالات سازنده بود و امیدواریم ادامه داشته باشد.
ظریف با بیان اینکه از همه مباحث سوال طرح شد، گفت: در خصوص وضعیت آب در استان های شرقی کشور، اجرای برجام، اقداماتی که توسط کشورهای همجوار صورت گرفته، پیگیری موضوعات مربوط به شهدای منا، اقدامات منافقین در فرانسه، دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و غیره سوال پرسیده شد.
رئیس دستگاه سیاست خارجی اظهار داشت: برای پاسخ به برخی سوالات باید گزارشی مکتوب ارائه کنیم و در برخی موارد که نمایندگان قانع نشدند، منتظریم که به صحن علنی برویم؛ اما نمایندگان اکثر پاسخ ها را قانع کننده دانستند.
وی در ادامه به روند اجرای برجام و رضایت وزارت امور خارجه از آن، اشاره کرد و اظهار داشت: روند اجرای برجام در خیلی از حوزه ها موفقیت آمیز بوده چرا که حاصل مقاومت مردم ایران بود، ما در حوزه محدودیت هسته ای که علیه ایران اعمال شده بود و ابعاد به اصطلاح نظامی فعالیت هسته ای، ارزیابی مثبتی از برجام داریم.

*آمریکا را برای اجرای تعهداتش تحت فشار قرار می دهیم
وزیر امور خارجه تاکید کرد: در بحث رفع تحریم صادرات نفت نیز باید بگویم که وضعیت فروش نفت به واسطه زحمات کارکنان صنعت نفت به شرایط قبل از تحریم برگشته است.
ظریف افزود: همچنین امکان بازگرداندن پول های کشور فراهم شده است. اما در حوزه اجرای برجام از سوی آمریکا ضعف هایی داریم که با فشار از سوی ما و شرکای اروپایی، انتظار داریم آمریکا فعال تر شود و تضمین شود تعهداتشان صرفا بر روی کاغد نماند و در حوزه عمل بیشتر کار کنند.
سیام**3070**1449
کد N1394023