خاطرات سردار گرجی‌زاده از شنیدن خبر رحلت امام در زندان الرشید بغداد /هیچ کس روی دست و پایش نبود

جماران نوشت:سردار سرتیپ علی اصغر گرجی زاده، آزاده دوران دفاع مقدس خاطرات جالبی را از دوران اسارت در زندان‌الرشید بغداد و روز بازگشت به میهن بیان می‌کند.

وی که کتاب خاطرات خود با عنوان «زندان الرشید» را منتشر کرده است، فرماندهی جزایر مجنون را به عهده داشت و در تاریخ 4/4/67 در آخرین ماه‌های جنگ تحمیلی با سقوط قرارگاه، هدف هلی‌برد عراقی‌ها قرار گرفت.او به همراه سردار علی هاشمی موفق می‌شود به نیزارهای جزیره مجنون بگریزد، ولی کمی بعد علی هاشمی شهید می‌شود و سردار گرجی‌زاده هم پس از 30 ساعت مخفی شدن به اسارت عراقی‌ها درمی‌آید.

گرجی زاده پس از اسارت، به مدت چهارماه فرماندهی خود بر ستاد قرارگاه سپاه ششم را از عراقی‌ها مخفی می‌کند، اما لو می‌رود که در پی آن مورد بدترین و وحشیانه ترین شکنجه‌ها قرار می‌گیرد. عراقی‌ها او را به «زندان الرشید» که مخوف‌ترین زندان عراقی‌ها بود منتقل می‌کنند و هشت سال اسارت خود را در این زندان به سر می‌برد. روایت نحوه شهادت شهید علی هاشمی یکی از بخش‌های جالب خاطرات وی است؛ چرا که در آخرین لحظات زندگی سردار هاشمی حضور داشته و خود شاهد نحوه شهادت وی بوده است.

سردار گرجی زاده هم اکنون فرمانده حفاظت سپاه است و با حفظ سمت فرماندهی سپاه حفاظت انصارالمهدی(عج) -نیروی حفاظت از مسئولان، شخصیت ها و اماکن حساس نظام- را بر عهده دارد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص شخصیت عظیم امام خمینی(س)، اظهار کرد: از امام گفتن و صحبت کردن در خصوص شخصیت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران خیلی وقت و فکر می طلبد. اما بدون فکر قبلی می توان به طور خلاصه گفت که ما پاسداران امام را نمونه مجسم اهل بیت(ع) در زمان خودمان و خودشان می دانستیم و لذا از بدو عضویت در سپاه عشق و علاقه ویژه ای به امام داشتیم.

وی افزود: ما بچه خوزستان بودیم و امام در قم بود و هنوز در تهران مستقر نشده بودند؛ من یادم هست اگر نخواهم اغراق کنم حداقل دو هفته یک بار با سختی و به وسیله قطار فقط به قم می آمدیم و جلوی بیت آیت الله یزدی که امام آنجا مستقر بود می رفتیم؛ از صبح زود، مثل کسانی که دنبال یک کار واجب و مهم هستند و می خواهند نوبت از دستشان نرود، می ایستادیم. امام معمولا حدود ساعت 8 صبح می آمد و از بالای بام دستی تکان می داد. چون جوان و کنجکاو بودیم وقتی می دیدیم که طول می کشید همه با هم شروع به شعار دادن می کردیم که «ما منتظر خمینی هستیم». بعد کسانی که در دفتر و بیت بودند می گفتند که امام خواب و یا خسته است؛ لااقل شعار ندهید. چون معمولا امام تمام شب را بیدار می ماند. ولی ما دوباره می گفتیم که «ما منتظر خمینی هستیم». یک بار که امام دست تکان داد و جمعیت را دید من خیلی نزدیک بودم. به چشمان امام خیره شدم، دیدم آثار اینکه امام نخوابیده و خیلی خسته است در چشم ایشان وجود دارد، ولی به احترام این شعارها آمده که این جمعیت معطل نشوند.

گرجی زاده همچنین به روایت خاطره ای جالب از دوران اسارت خود در زندان الرشید بغداد پرداخت و گفت: خاطره جالبی که می توانم بگویم متعلق به وقتی است که خبر بسیار بسیار تلخ رحلت امام را شنیدیم. آن موقع ما در زندانی در بغداد به نام «زندان الرشید» بودیم و وقتی این خبر را شنیدیم دوست داشتیم فریاد بزنیم، بر سرمان بزنیم و عزاداری کنیم. شاید تنها عاملی که باعث شد ما این کار را نکنیم این بود که عراقی ها می گویند از کجا متوجه این خبر شدید و ما هم نمی خواستیم عراقی ها توجهشان جلب شود که ما یک رادیو مخفی داریم و اخبار را گوش می دهیم. بسیار روز تلخی بود. ما در جایی نبودیم که تعداد کثیری آزاده آنجا باشند. مکانی که بودیم، کلا 5 نفر اسیر و تعداد زیادی زندانی عراقی در آنجا بودند. ولی به سهم خودمان از فردا به مدت یک هفته شروع به قرائت قرآن با صدای بلند کردیم و با یک ابتکار با خمیرهای اضافی نان ساندویچی، حلوا درست کردیم و حلوا به عراقی ها هم می دادیم و یک دل سیر هم از روز بعد گریه می کردیم. چون عراقی ها فهمیده بودند و روزنامه های آنها نوشته بودند.

وی با بیان اینکه عشق و علاقه بچه های انقلاب مخصوصا بچه های بسیج و سپاه به امام واقعا مثال زدنی است و انتهای این عشق و حد اعلای آن را در روزی که آزاد شدیم دیدیم، افزود: واقعا صحنه عجیبی بود. البته ما روزی آزاد شدیم که شاید حدود 50 روز یا کمتر از آزادی آزادگان گذشته بود. یعنی اکثریت مطلق آزادگان به حرم امام آمده بودند. ما سری آخر بودیم. واقعا برای من غیر قابل توصیف است. یعنی وقتی وارد مکانی را که مسقف کرده بودند شدیم (هنوز حرم امام اوضاع مثل امروز را نداشت) می شود گفت که هیچ کس روی دست و پایش نبود. همه زمین افتادند؛ عده ای بی هوش شدند و آنقدر گریه می کردند که کسی حتی به آنها نزدیک نمی شد که بخواهد آنها را منع کند. دقایق خیلی طولانی، شاید نیم ساعت، بچه ها با ضریح موقتی که بود راز و نیاز می کردند، فریاد می زدند و به طریقی دلشان را خالی کردند. مثل اینکه دوباره آمدند امام را در جماران ببینند.

گرجی زاده یادآور شد: آن روز هم یک تلخی داشت و هم البته یک شیرینی؛ چون بعد سال ها اسارت مثل این بود که ما آمدیم رهبرمان را ببینیم. اما رهبری که الآن در آرامگاهش خوابیده است. درود بر امام عزیزمان که بر قلب ها حکومت می کرد؛ و نه بر جسم ها. فکر می کنیم این امام به این دلیل امام شد که نمونه مجسم شده امام معصوم بود. چون خصوصیات امام معصوم در ایشان بروز کرده بود؛ این عشق هم طبیعتا در مردم بروز پیدا کرده بود.

فرمانده حفاظت سپاه و سپاه حفاظت انصارالمهدی(عج) در پایان در خصوص مأموریت ها و وظایف این نهاد گفت: در یک کلام ما مسئولیت امنیت پروازهای جمهوری اسلامی ایران و همچنین امنیت شخصیت ها و اماکن مهم این نظام را بر عهده داریم. این کار شاید سختی مهمش این باشد که تا حادثه ای پیش نیامده کسی قدر این کار را نمی داند. اگر هم حادثه ای پیش آمد ممکن است انتقاد شود و فرضا بگویند که اینها کجا هستند؟ شاید همین مظلومیت و سختی برای اهمیت کار ما بس باشد.

وی با بیان اینکه ما شهدای عزیزی را تقدیم کردیم تا توانستیم حرفه ای بودن خودمان را کسب و امنیت را در این دو بعدی که به عهده ما است تأمین کنیم، گفت: جمهوری اسلامی الآن بالاترین استاندارد امنیت را در زمینه حفاظت هواپیمایی(پرواز) و حفاظت شخصیت ها دارد. آن هم نه با مدلی که کشورهای دیگر انجام می دهند. حفاظت کشورهای دیگر خشن و معمولا غیر انسانی است. در حالی که حفاظت ما حفاظتی با آیتم های اخلاقی، انسانی و مردمی است. این خیلی کار سختی است که حفاظت هم بتواند جان افراد یا اماکن را حفظ کند و هم بتواند آیتم های اخلاقی و انسانی را رعایت کند.

2929

کد N1393977