سفیر ایران در باکو: مرحله جدیدی در منطقه آغاز شده است

سیاسی

باکو -ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان گفت: در پی دیدار سه جانبه روسای جمهوری ایران، آذربایجان و روسیه در باکو مرحله جدیدی در منطقه آغاز شده است .

به گزارش ایرنا، شبکه تلویزیونی 'اسپیس' جمهوری آذربایجان در یک برنامه ویژه، موضع رییس جمهوری ایران در نشست سه جانبه روسای جمهور آذربایجان، ایران و روسیه در باکو را نشان دهنده روابط عالی دو همسایه ایران و جمهوری آذربایجان دانست و در رابطه با تحولات اخیر با محسن پاک آیین سفیر کشورمان در باکو گفت وگو کرد.
سفیر ایران در این مصاحبه نتایج دیدار سه جانبه روسای جمهور آذربایجان، ایران و روسیه در باکو را با توجه به تحولات جاری در منطقه، آغاز یک مرحله بزرگ و جدید در روابط میان سه کشور ارزیابی کرد و گفت: در این اجلاس نقشه راه توسعه همکاری های آینده ترسیم شد .
پاک آیین همکاری در زمینه های انرژی، گردشگری، نفت و گاز و حمل و نقل را از محورهای عمده مذاکرات دانست و افزود: توافق در خصوص تکمیل دالان حمل و نقل 'شمال ـ جنوب' را می توان زمینه ساز همکاری های آینده دانست.
محسن پاک آیین در پاسخ به این سئوال که ایران چه پیشنهاداتی درباره حل مناقشه قره باغ دارد، گفت: ما خواهان برقراری صلح و ثبات در منطقه هستیم و از حل مناقشات در چارچوب قوانین بین المللی حمایت می کنیم.
وی افزود: ایران تمامیت ارضی کشورهای منطقه از جمله جمهوری آذربایجان را به رسمیت می شناسد و مخالف تغییر مرزها با استفاده از زور در منطقه است.
سفیر کشورمان با ابراز درباره حل مناقشه قره باغ از طریق گفت وگو و راه های مسالمت آمیز گفت:باید هر چه سریع تر این مناقشه خاتمه یابد و تهران آماده ارایه هر گونه کمک برای حل و فصل این مناقشه است.
وی افزود: جمهوری آذربایجان کشور دوست، برادر و متحد نزدیک ایران است و قابل اعتمادترین شریک ما در منطقه می باشد و ما با هم بسیاری از طرح های مهم را اجرا کرده و شاهد توسعه هر چه بیشتر روابط بین مردم دو کشور برادر خواهیم بود.
شبکه تلویزیونی 'اسپیس' در کنار این گفت وگو، گزارش اختصاصی خبرنگار این شبکه از مراسم افتتاحیه اولین پرواز 'مشهد ـ باکو' و حرم امام رضا (ع) در شهر مقدس مشهد را پخش کرد.
خاورم **337**1144
کد N1393910