سفر بایدن به صربستان با هدف تقویت حضور آمریکا در منطقه بالکان

سیاسی

بلگراد-ایرنا- سفر'جو بایدن'به صربستان پس ازتشکیل دولت جدید در این کشور و همچنین افزایش روابط بلگراد با روسیه، با هدف حمایت واشنگتن از مراحل ائتلاف اروپایی صربستان و تقویت حضور پایدار آمریکا در منطقه راهبردی بالکان انجام می شود.

به گزارش ایرنا، سفر جو بایدن به صربستان که امروز (سه شنبه) انجام می شود هر چند برای صربستان در برخورداری حمایت آمریکا در مراحل ائتلاف اروپایی و همچنین افزایش سرمایه گذاری شرکت های آمریکایی در این کشور حائز اهمیت است، برای آمریکا نیز جهت تقویت حضور در این منطقه حساس از اروپا بسیار مهم تلقی می شود.
بایدن در بدو ورود در فرودگاه نیکولا تسلا بلگراد از طرف 'ایویتسا داچیچ' معاون اول نخست وزیر و وزیر امور امور خارجه صربستان مورد استقبال قرار می گیرد و سپس مراسم گارد تشریفاتی با حضور 'آلکساندر ووچیچ' نخست وزیر صربستان در جلوی کاخ ریاست جمهوری صورت می گیرد.
بلافاصله ملاقات های رسمی با 'تومیسلاو نیکولیچ' رئیس جمهوری، 'آلکساندر ووچیچ' نخست وزیر و دیگر مقامات صربستان صورت می گیرد.
بنا به گزارش های اعلام شده، بایدن همراه با همسرش در صدر یک هیات 400 نفره از مقامات سیاسی و اقتصادی وارد صربستان می شود.
اولین سفر رسمی بایدن در مقام معاون رئیس جمهوری آمریکا در سال 2009 میلادی انجام شد.
انتظار می رود که همکاری های اقتصادی، سرمایه گذاری شرکت های آمریکایی در صربستان، حمایت از مذاکرات در مراحل ائتلاف اروپایی حکومت بلگراد، مذاکرات عادی سازی روابط بلگراد و پریشتینا از جمله موضوعات گفت و گو بایدن در دیدار با مقامات بلندپایه صربستان باشد.
هر چند که صربستان از تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا بر علیه روسیه بخاطر بحران اوکراین حمایت نکرده است ولی سیاست بلگراد مبنی بر ایجاد روابط و همکاری در زمینه های مختلف با تمامی کشورها در چارچوب منافع دو جانبه عملا در سیاست خارجی صربستان مشاهده می شود.
صربستان در حال حاضر در زمینه های مختلف از جمله سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی با بلوک غرب و روسیه همکاری بسیار نزدیکی دارد و علاوه بر این، همکاری های اقتصادی با کشورهای آمریکای لاتین و خاورمیانه را در سیاست روابط دوستانه خود با تمامی کشورها جا داده است.
صربستان که سیاست بیطرفانه نظامی دارد و در هیچ بلوک و پیمان نظامی عضو نیست ولی در طرح مشارک صلح با ناتو عضو و دارای همکاری های نظامی است و رزمایش هایی را هم با آمریکا،ناتو و کشورهای اروپایی و روسیه انجام می دهد.
بایدن پس از دیدار با مقامات صربستان برای دیدار و گفت و گو با مقات پریشتینا عازم کوزوو می شود.
موضوع ادامه مذاکرات عادی سازی روابط بلگراد و پریشتینا و همچنین اجرای توافق نامه تشکیل جامعه مشترک شهرداری های مناطق صرب نشین در کوزوو که در بروکسل به امضا رسیده شده از محورهای مهم در دیدار بایدن با مقامات بلند پایه کوزوو پیش بینی شده است.
کوزوو که به دیدار یایدن اهمیت بسیار می دهد یکی از خیابان های پریشتینا را به نام پسر بایدن که در سال گذشته بر اثر سرطان مغز درگذشت نام گذاری کرده است.
آمریکا از اعلام استقلال یکجانبه کوزوو از صربستان در سال 2008 میلادی به شدت حمایت می کند و این در حالیست که صربستان کوزوو را استان جنوبی خود می داند و اعلام استقلال کوزوو را قبول ندارد.
تحلیلگران سیاسی در بلکان معتقدند که سفر بایدن به بالکان هر چند که از آن به عنوان سفر خداحافظی نام برده می شود ولی برای تقویت حضور سیاسی و اقتصادی آمریکا در صربستان است که در همین حال آن را می توان رقابتی نزدیک با گسترش حضور روسیه در این منطقه تعریف کرد.
تحلیلگران این منطقه نیز بر این باور هستند که با توجه به تنش های سیاسی در بوسنی و هرزگوین بخصوص پس از اعلام برگزاری همه پرسی در سپتامبر امسال برای تعیین 9 ژانویه به عنوان روز ملی جمهوری صربسکا، می تواند که این موضوع در دیدار بایدن و مقامات صربستان مطرح شود.
بوسنی و هرزگوین در سال 1995 میلادی بر پایه توافقنامه دیتون که میان سران صربستان، کرواسی و بوسنی و هرزگوین منعقد شد به دو هویت جمهوری صربسکا و یک بخش مسلمان و کروات نشین با نام فدراسیون بوسنی و هرزگوین دست یافت.
بوسنی و هرزگوین در سال 1992 میلادی اعلام استقلال کرد.
همچنین در راستای همکاری صربستان با تمامی کشورها از جمله اتحادیه اروپا، بلگراد نیز در روز سه شنبه میزبان 'استفان لون' نخست وزیر سوئد بود. نخست وزیر سوئد در دیدار با مقامات بلند پایه صربستان ضمن تاکید بر افزایش سرمایه گذاری شرکت های سوئدی در این کشور از مراحل ائتلاف اروپایی حکومت بلگراد حمایت کرد.
اروپام**436**1856
کد N1393882