توصیه پارلمان یونان به دولت برای پیگیری قضایی دریافت غرامت جنگ جهانی دوم از آلمان

سیاسی

آتن - ایرنا - یک کمیته پارلمانی یونان در گزارشی که قرار است اواسط شهریور ماه منتشر شود، تهدید کرده که دولت یونان باید برای دریافت غرامت جنگ جهانی دوم از آلمان در صورت لزوم به مراجع قضایی شکایت کند.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه اکسپرس، یونان تهدید کرد که آلمان را برای گرفتن 269 میلیارد یورو بابت غرامت جنگ جهانی دوم که مدعی است از آلمان طلبکار است به دادگاه می کشاند. گروهی از نمایندگان پارلمان یونان قرار است اوایل ماه آینده میلادی در ارتباط با اشغالگری آلمان نازی در سالهای 1941 تا 1944 در این باره گزارشی ارائه کنند.
بنا به گزارش ها، کمیته پارلمانی که حزب الکسیس چیپراس نخست وزیر چپگرای یونان سال گذشته آن را تشکیل داد، در گزارش خود توصیه خواهد کرد که دولت یونان راههای دیپلماتیک را برای گرفتن این مبلغ هنگفت بابت غرامت دنبال کند.
اما به نوشته مجله اشپیگل آلمان، گزارش 77 صفحه ای این کمیته همچنین توصیه خواهد کرد که در صورت شکست مذاکرات بین آتن و برلین، یونان در صورت لزوم می تواند اقدام حقوقی از طریق دادگاه انجام دهد.
به نوشته اشپیگل، یونان درخواست 269 میلیارد یورو غرامت از آلمان بابت خسارات متحمل شده در جریان اشغال نازی ها را مطرح کرده و 9.2 میلیارد یورو غرامت هم بابت دریافت های سررسید شده از جنگ جهانی اول طلب کرده است.
بر اساس این گزارش یونان همچنین می تواند بیش از 107 میلیارد یورو غرامت مستقیم برای جبران خسارات وارد شده به افرادی که نزدیکان خود را به علت اشغالگری آلمان نازی از دست داده اند طلب کند.
گفته می شود این کمیته پارلمانی یونان در پایان ماه گذشته کار خود را تمام کرده و گزارش نهایی آن در آغاز ماه سپتامبر (شهریور) برای تایید به رای گذاشته می شود.
هر چند چنین رای گیری برای دولت یونان الزام آور نخواهد بود اما انتظار می رود که دولت یونان به این گزارش پاسخی رسمی بدهد.
نخست وزیر یونان در گذشته گفته است که غرامت جنگ جهانی دوم برای یونان یک موضوع اخلاقی است و «تریانتافیلوس میتافیدیس» رئیس کمیته پارلمانی به اشپیگل گفت: جنایات علیه بشریت هرگز مشمول مرور زمان نمی شود و عدالت باید اجرا شود.
دیوان عالی یونان در سال 2000 فرجام خواهی برلین علیه قانونی که امکان مصادره اموال آلمان بابت غرامت جنگ جهانی دوم را مجاز می شمرد، رد کرد. از زمانی که یونان به علت بحران در منطقه یورو دچار مشکلات مالی شد و تا آستانه ورشکستگی پیش رفت، موضوع غرامت از آلمان نیز پر رنگ تر شد.
آنگلا مرکل صدر اعظم و وزیران کشور آلمان همواره در گذشته درخواست های یونان برای دریافت غرامت را رد کرده اند.
مرکل سال گذشته گفته بود: از نگاه دولت آلمان، موضوع غرامت از لحاظ سیاسی و حقوق مختومه است.
اروپام**1078**1517
کد N1393806