انصارالله قدرت را به شورای سیاسی یمن تحویل داد

سیاسی

تهران- ایرنا- محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن، قدرت را به صالح الصماد رئیس شورای عالی سیاسی یمن تحویل داد .

به گزارش خبرگزاری رسمی یمن ( سبا) کاخ ریاست جمهوری یمن در صنعا روز گذشته دوشنبه شاهد تحویل قدرت به شورای عالی سیاسی یمن از سوی کمیته عالی انقلاب این کشور بود. شورای عالی سیاسی یمن روز یکشنبه در مقابل نمایندگان مجلس یمن سوگند یاد کرد.
در این مراسم که یحیی علی الراعی رئیس مجلس نمایندگان یمن و شماری دیگر از مقامات دولتی ، امنیتی ، وزرا و نمایندگان مجلس ،ولادیمیر دیدوشکین سفیر روسیه در یمن وسفیر ایران دراین کشور حضور داشتند محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن پرچم جمهوری یمن را به صالح الصماد رئیس شورای عالی سیاسی یمن و معاون وی قاسم محمد لبوزه تحویل داد.
صالح الصماد رئیس شورای عالی سیاسی یمن در این مراسم طی سخنانی بر اهمیت این اقدام که تحولی تاریخی و گامی مثبت در جهت بازسازی یمن و مقابله با تجاوز عربستان سعودی به شمار می رود تاکید کرد.
وی گفت: در این لحظه تاریخی و شرایطی که یمن در سایه تجاوز ناجوانمردانه عربستانی ها شاهد آن است چنین تحولی باید انجام می گرفت تا به مردم یمن انگیزه بیشتری برای رویارویی با تجاوز اعطا شود.
دیدوشکین سفیر روسیه در یمن درباره تشکیل شورای سیاسی در این مراسم گفت:کشورش با استقبال از تشکیل شورای سیاسی از آن حمایت کرده این اقدام را مهم می داند.
نمایندگان مجلس یمن در اولین نشست خود پس از حدود دو سال، ضمن تایید تشکیل شورای عالی سیاسی متشکل از انصارالله و کنگره مردمی سراسری به ریاست علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین، به آن رای مثبت دادند و به این ترتیب مجلس نمایندگان یمن، طرح تشکیل شورای عالی سیاسی را تصویب کرد.
این شورا در اولین نشست خود صالح الصماد را به عنوان رئیس وقاسم لبوزه را به عنوان نائب رئیس انتخاب کرد.
ریاست این شورا نیز به صورت دوره ای میان کنگره ملی یمن و متحدانش و همچنین انصارالله و متحدانش تعویض می شود و هم زمان گروه دیگر نیز به عنوان نائب رئیس شورا فعالیت می کند.
این شورا یک دبیرکل دارد که وظایف آن از سوی شورای عالی سیاسی تعیین خواهد شد.
این شورا وظایف خود را در قبال مقابله با تجاوز و مدیریت کشور و همچنین ترسیم سیاست کلی دولت بر اساس قانون اساسی انجام و با انتشار بیانیه ای آن را اعلام می کند.
به نظر تحلیلگران سیاسی، توافق سیاسی انصارالله و کنگره مردمی یمن یک رویکرد ملی و مردمی است که بار دیگر ماهیت مردمی جنبش انصارالله و واهی بودن ادعای تروریستی آن را ثابت کرده و در واقع 'انقلاب دوم مردم یمن' در مقابل متجاوزان خارجی ومزدوران داخلی بشمارمی آید.
خاورم** 1453**1566
کد N1393614