تشدید تظاهرات خیابانی در زامبیا / پلیس معترضان را دستگیر کرد

سیاسی

تهران - ایرنا - صدها تن از هواداران «آکنده هیشلما» رهبر حزب مخالف «اتحاد برای توسعه ملی» واصلی ترین چهره مخالف سیاسی زامبیا، همزمان با اعلام نتایج انتخابات در خیابان های لوساکا ( پایتخت) به اعتراض پرداختند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا و به نقل از خبرگزاری رویترز، صدها تن از هواداران «آکنده هیشلما» رهبر حزب مخالف «اتحاد برای توسعه ملی» با حضور در خیابان های پایتخت و حمله به ساختمان نهادهای دولتی، برعلیه آنچه آنان ' تقلب در انتخابات' نامیدند، اعتراض کردند.
بر اساس اعلام پلیس، 133 تن از این تظاهرکنندگان شناسایی و دستگیر شدند.
این اعتراضات در حالی شدت پیدا کرده است که « آکنده هیشلما» رهبر حزب مخالف «اتحاد برای توسعه ملی» با رد نتایج اعلام شده انتخابات، اعلام کرده است در روند برگزاری و شمارش آرا تقلب صورت گرفته است و این انتخابات باید مجددا برگزار شود.
این در حالی است که هیشلما تصریح کرده است که تحت هیچ شرایطی این نتایج را قبول نخواهد کرد و به تلاش های خود برای باطل اعلام کردن انتخابات از سوی دولت ادامه می دهد.
کمیسیون انتخاباتی زامبیا در بیانیه ای اعلام کرده است، 'ادگار لونگو' در نخستین دورانتخابات ریاست جمهوری این کشور توانست بیشترین آرای ماخوذه را از آن خود کند ودرمقام خود ابقاء شود.
'اسو شولو' رئیس کمیسیون انتخاباتی زامیبا نیز در سخنرانی بسیار کوتاه در تایید پیروزی لونگو در رقابت های انتخاباتی گفت: 'ادگار لونگو رئیس جمهور زامبیا شد.
براساس اعلام ناظران منطقه ای، این انتخابات مهم ترین رقابت سیاسی در تاریخ سیاسی این کشوربود.
رقابت فشرده میان حزب« پی اف » به رهبری «ادگار لونگو» و حزب مخالف « اتحاد برای توسعه ملی» به رهبری « آکنده هیشلما» اصلی ترین عامل حساسیت این انتخابات بود.
این در حالی است که «گودلاک جاناتان» رئیس جمهوری پیشین نیجریه و رئیس هیأت نمایندگی ناظران بین المللی مستقر در زامبیا در اظهاراتی صحت انتخابات زامبیا را تایید کرد.
انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی زامبیا و نیز انتخابات محلی این کشور در تاریخ 11آگوست (پنج شنبه) برگزار شد.
خاورم**9377**1144
کد N1393587