موضع جوکو ویدودو در مورد تنش های دریای جنوبی چین

قدم های محکم رییس جمهوری اندونزی در سالگرد استقلال

سیاسی

کوالالامپور – ایرنا – 'جوکو ویدودو' رییس جمهوری اندونزی که موقعیتش را پس از دو سال مستحکم تر کرده روز سه شنبه در دومین سخنرانی خود به مناسبت سالگرد استقلال به مساله دریای جنوبی چین و مشارکت برای حل این چالش منطقه ای پرداخت و تقویت مواضعش در مورد توسعه اقتصادی را تشریح کرد.

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری اندونزی که به مناسبت هفتاد و یکمین سالروز استقلال این کشور سخنرانی می کرد، گفت که اندونزی به صورت فعال برای حل مناقشات در دریای جنوبی چین مشارکت دارد.
وی با اشاره به حکم دیوان بین المللی داوری لاهه پس از شکایت فیلیپین از پکن برسر اختلافات سرزمینی دو کشور و رد این حکم توسط چین، گفت: اندونزی به مشارکت فعالانه خود در درگیری دریای جنوبی چین از طریق مذاکرات صلح آمیز ادامه می دهد.
اندونزی و چین نیز بر سر منابع بخشی از دریای جنوبی چین اختلاف دارند، اما این اختلاف به درگیری شدید سیاسی دو کشور منجر نشده است.
'جوکو ویدودو' دومین سخنرانی خود را در آستانه روز ملی این کشور که روز چهارشنبه برگزار می شود در حالی ارائه کرد که از حمایت سیاسی گسترده تری در سال جاری برخوردار شده و در رده بندی ها نیز تاییدیه بیشتری کسب کرده است.
'ویدودو' طی سخنانی در پارلمان از این فرصت استفاده کرد تا با برشمردن فعالیت های اقتصادی بر حمایت خود بیافزاید و به مردم نشان دهد وی همچنان گزینه مناسبی برای هدایت این کشور در شرایط نامناسب اقتصادی است.
وی آماری از تلاش دولتش در دو سال گذشته از جمله ساخت دو هزار و 225 کیلومتر جاده ارائه کرد در حالی که هدف ساخت حدود 800 کیلومتر جاده بوده است.
'ویدودو' برای دومین بار در کمتر از دو سال نسبت به ترمیم کابینه خود اقدام کرد که 13 تغییر و 9 انتصاب جدید در دولت وی مشاهده شد.
به عقیده تحلیلگران، این اقدامات باعث تقویت موضع وی در آستانه هفتادو یکیمن سالگرد استقلال و روز ملی این کشور شده است، هر چند پس از این سخنرانی برخی سیاستمداران نظرات مخالفی ارائه کردند.
به نوشته تارنمای شبکه خبر آسیا، 'اکرار نوسا باکتی' از اساتید علوم سیاسی در موسسه علوم سیاسی اندونزی بر این باور است که شرایط و موقعیت سیاسی سال 2016 رییس جمهوری اندونزی متفاوت از سال گذشته است. برای نمونه، در سال 2015 رییس جمهوری اندونزی همچنان در تلاش برای ثبات بخشیدن به روابط بین دولت و مجلس، تقویت کابینه و توسعه روابط خود نه تنها با مخالفان بلکه با احزاب ائتلاف خود بود.
به عقیده وی، هم اکنون 'ویدودو' بیش از 90 صد از قدرت را در دستانش دارد.
'ویدودو' در مقایسه با سال گذشته اکنون حمایت سیاسی مستحکم تری دارد و چندین حزب مخالف نیز به ائتلاف وی پیوسته اند و همین امر زمینه انجام برخی اصلاحات را برای وی میسر کرده است.
وی همچنین از حمایت مردمی قابل توجهی برخوردار است، به گونه ای که تقریبا 7 نفر از هر 10 اندونزیای از عملکرد وی رضایت داشته اند.
به اعتقاد کارشناسان و تحلیلگران، چالش اصلی رییس جمهوری اندونزی در حال حاضر مسائل اقتصادی است.
آساق**241**1611
کد N1393514