مقام اوگاندایی: وضعیت پناهجویان سودان جنوبی نگران کننده است

سیاسی

تهران - ایرنا - 'هلن کاهونده' مقام ارشد اوگاندایی و نماینده پارلمان این کشور گفت که وضعیت اتباع سودان جنوبی در اردودگاه آورگان ' پانیادهالی' در شهر ' کریاندونگو' درغرب اوگاندا وخیم وهشدار دهنده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا و به نقل از روزنامه ' مانیتور' چاپ کامپالا، هلن کاهونده مقام ارشد اوگاندایی و نماینده پارلمان این کشور افزود: درحال حاضر شماراتباع سودان جنوبی که از طریق مناطق مرزی به ارودگاه آورگان پانیادهالی در شهر ' کریاندونگو' درغرب اوگاندا هجوم آورده اند به 5 هزار تن رسیده است.
کاهونده تصریح کرد: وضعیت کلی این پناهجویان اقتضا می کندکه مسئولین امر این مساله را در اولویت کاری خود قرار داده و بدان رسیدگی کنند.
بر اساس این گزارش، منابع محلی اعلام کردند که هزاران تن از شهروندان سودان جنوبی برای فرار از وضع نامساعد کشورشان ازمرزهای اوگاندا عبور کرده اند و درصدد اسکان موقت در این مناطق هستند.
منابع محلی اعلام کرده اند که بیش از 70 هزار تن از شهروندان مناطق مختلف سودان جنوبی پس از تشدید تنش ها و درگیری های مسلحانه در این کشور با عبور ازمرزهای این کشور با اوگاندا٬ درصدد اسکان موقت در این کشور آفریقایی هستند.
در همین خصوص ملیسا فلمینگ سخنگوی کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل گفت: گزارش هایی از سوی پناهجویان داده شده است مبنی بر این که گروه های مسلح مسیر پناهجویان به سوی اوگاندا را مسدود کرده و دست به جنایات متعددی زده اند.
سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل از جمله اقدام های غیرقانونی این گروه ها به غارت روستاها و قتل غیرنظامیان اشاره کرد.
از سوی دیگر و براساس گزارش های رسمی٬ خشونت های اخیر در سودان جنوبی موجب شده است حدود هشت هزار تن از پناهجویان سودان جنوبی در دو هفته اخیر به کشور همسایه کنگو پناه برند.
بیشتر این پناهجویان به استان « ایتوری» در شرق کنگو گریخته و درصدد اسکان موقت در مناطق گوناگون این استان هستند.
جوبا پایتخت سودان جنوبی اوایل ماه ژوئیه سال جاری صحنه درگیری های سنگین میان نیروهای دولتی و شورشیان تحت رهبری ریک ماچار بود.
به گزارش روزنامه سودان تریبون، «سالوا کی یر» رئیس جمهوری سودان جنوبی به موجب حکم رسمی، پنج وزیر و معاون سابق خود را برکنارکرد.
ناظران بین المللی این اقدام رئیس جمهوری سودان جنوبی را تشدیدکننده افزایش تنش های سیاسی در روزهای اخیر می دانند و احتمال تصرف نظامی جوبا از سوی نیروهای وفادار به «ریک ماچار» را دور از ذهن ندانسته اند.
موج جدید ناآرامی ها در سودان جنوبی، صدها کشته برجا گذاشته و هزاران نفر را مجبور به ترک خانه و کاشانه خود کرده است.
سودان جنوبی در سال 2011 از سودان استقلال یافت و دو سال بعد در سال 2013 درگیر جنگی داخلی شد.
خاورم**9377**2041**
کد N1393512