نیروهای عراقی در ۵۰۰ متری القیاره در جنوب موصل

داعش,عراق,خلیج‌ فارس,ترکیه 93,عراق ۹۳,آمریکا و عراق

همشهری‌انلاین: فرمانده عملیات نینوا اعلام کرد که نیروهای مشترک عراقی تنها ۵۰۰ متر با مرکز شهر القیاره فاصله دارند و بر بیشتر حوزه‌های نفتی که دست داعش بود، تسلط یافته‌اند.

 سرلشکر نجم الجبوری، فرمانده عملیات نینوا اعلام کرد: نیروهای مشترک عراق از یگان ۱۵ ارتش و مبارزه با تروریسم به ورودی‌های شهر القیاره رسیده‌اند و ما برای ورود به شهر عجله‌ای نداریم چون در چارچوب تیمی مشترک به فرماندهی اتاق عملیات مشترک که عملکرد نیروها را تعیین می‌کند، عمل می‌کنیم.

الجبوری تصریح کرد: نیروهای عراقی روز دوشنبه 25 مرداد توانستند شش روستا در اطراف شهر القیاره در جنوب موصل را آزاد کنند و درگیری‌های روز گذشته تعیین‌کننده بود. ما توانستیم تعداد زیادی از داعشی‌ها را بکشیم.

شبکه المیادین نیز گزارش داد که نیروهای ویژه عراق از سه محور قصد ورود به شهر القیاره را دارند و درگیری‌های شدیدی میان نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم و داعش در ورودی القیاره در جریان است.

از سوی دیگر، نیروهای ارتش عراق از ۲۰۰ خانواده عراقی که از شهرستان شرقاط و روستاهای اطراف آن کوچ کرده‌اند، استقبال کردند و به آنها غذا و دارو دادند و آنها به مناطق امن منتقل کردند تا از عملیات نظامی برای آزادسازی شهرهایشان دور باشند.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز،همچنین یک مقام مسئول در حزب دموکرات کردستان عراق روز گذشته اعلام کرد که وزیر اطلاع رسانی داعش به نام ابو احمد الشامی توسط نیروهای پیشمرگ در عملیات آزادسازی روستاهای محور الخازر و الکویر در شرق موصل در چارچوب عملیات آزادسازی محور اربیل به موصل کشته شد. در این عملیات ۱۲ روستای استراتژیک آزاد شد.

سعید مموزینی، مسئول اطلاع‌رسانی حزب مذکور گفت:‌ داعش حدود ۱۶۵ جسد نیروهای خود را به شهر موصل منتقل کرده که ابواحمد الشامی هم بين آنهاست.

هم‌زمان کریستوفر گارور، سخنگوی ائتلاف تحت امر آمریکا اعلام کرد :۴۰۰ سرباز از ۵۶۰ سرباز آمریکایی که پیشتر اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا از اعزام آنها به عراق خبر داده بود به این کشور رسیده‌اند.

او همچنین هرگونه مشارکت نیروهای ترکیه در جنگ موصل را تکذیب کرد و گفت: ائتلاف هیچ طرحی برای مشارکت دادن ترکیه در جنگ آزادسازی موصل ندارد.

گارور در ادامه خواهان احترام به حاکمیت و تمامیت عراق شده و ابراز امیدواری کرد عراق و ترکیه هرچه سریع‌تر اختلاف‌هاي خود را حل کنند و گفت که دولت ترکیه باید برای مشارکت نیروهایش در آزادسازی موصل از عراق کسب اجازه کند.

  • ارتش ترکیه به نیروهایش در عراق دستور عقب‌نشینی داد