افزایش احزاب مالزی و چشم انداز پیچیده سیاسی

سیاسی

کوالالامپور – ایرنا – افزایش احزاب سیاسی مالزی پیش از چهاردهمین انتخابات سراسری این کشور که قرار است سال 2018 برگزار شود، از هم اکنون چشم انداز سیاسی مالزی را با تغییرات و پیچیدگی های بی سابقه ای مواجه کرده است.

به گزارش ایرنا، اخیرا یک حزب سیاسی جدید مخالف دولت با نام 'پارتی پریبومی برساتو' در مالزی ایجاد شد و چشم انداز سیاسی این کشور با ازدحام بی سابقه احزاب در هاله ای از ابهام است.
هدف از تشکیل این حزب ایستادگی مقابل ائتلاف باریسان نشنال (جبهه ملی)، مبارزه با فساد مالی و ارتقاء حقوق همه افراد در مالزی به عنوان یک کشور چند نژادی عنوان شده است.
'فاریش نور' استاد دانشکده مطالعات بین الملل در دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور روز سه شنبه به این موضوع پرداخت و با طرح این سئوال که چرا مالزیایی ها به تشکیل احزاب سیاسی جدید ادامه می دهند، نوشت که بسیج سیاسی همچنان در مالزی جذاب است و احزاب بیشتر گزینه های ایدئولوژیک ارائه می دهند.
حزب جدید مالزی که به اختصار از آن 'برساتو' یاد می شود، توسط 'محی الدین یاسین' معاون سابق نخست وزیر این کشور و 'ماهاتیر محمد' نخست وزیر اسبق پایه گذاری شده است.
'محی الدین یاسین' ریاست این حزب، 'ماهاتیر محمد' ریاست شورای سیاست گذاری و 'موخریز ماهاتیر' فرزند ماهاتیر معاونت حزب را برعهده دارند.
پیش از تشکیل این حزب در ماه های گذشته نیز حزب دیگری به نام اعتماد ملی (اَمانَه در زبان مالایی) توسط اعضای پیشین حزب اسلامی (پاس) راه اندازی شد و هدایت آن بر عهده 'محمد سبو'، 'مجاهد راوا'، 'احمد آونگ، و 'صلاح الدین ایوب' قرار دارد.
هر دو حزب متشکل از افرادی است که پیشتر در دو حزب اصلی آمنو و پاس فعال بودند و این امر نشان دهنده تغییرات احتمالی گسترده در یکی از بزرگترین ائتلاف های انتخاباتی مالزی است.
این روند در زمانی رخ داده است که سرنوشت همه احزاب سیاسی این کشور به رغم کاهش به نقطه تعادلی دست یافته بود.
مرکز نظرسنجی 'مردکا' سال گذشته اعلام کرد که حمایت عمومی از احزاب اصلی مالزی در حال کاهش است و تایید کلی دولت نیز به کمتر از 30 درصد رسیده است. حزب آمنو که از احزاب اصلی مالزی است وضعیت نامناسبی را تجربه کرده است.
این استاد دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور معتقد است احزاب سیاسی جدید تشکیل شده در مالزی ممکن است از شرایط بحرانی احزاب استفاده کنند، اما روشن نیست این احزاب جدید بتوانند با حزب هایی همچون آمنو که برای چندین دهه قدرت را در اختیار داشته است، رقابت کنند.
از نظر تعداد عضو، حزب آمنو و پاس بزرگترین احزاب سیاسی مالزی محسوب می شوند.
بر اساس این مقاله که در 'استریت تایمز' سنگاپور منتشر شد، در حالی که نظرسنجی ها وضعیت نامناسب حزب آمنو را نشان می دهد، اما برای کارشناسان و تحلیلگران این سئوال مطرح است که چگونه حزب آمنو در انتخابات ایالت ساراواک و همچنین انتخابات میان دوره ای اخیر این کشور موفقیت هایی به دست آورده است.
'فاریش نور' در مورد دلایل افزایش احزاب در مالزی، نوشت: فراوانی احزاب، همچون اتحادیه ها، تشکل های غیر دولتی و گروه های لابی در مالزی دو جنبه دارد. از یک سو، این امر یک پیچیدگی روبه افزایش و در عین حال گیج کنده در چشم انداز سیاسی این کشور به وجود می آورد که معرفی تقاضاهای مشترک سیاسی به عنوان هنجار باقی می مانند و فعالان سیاسی بیش از پیش از یکدیگر پراکنده تر می شوند و در بین آنها اختلاف به وجود می آید.
از طرف دیگر، تشکیل احزاب، تشکل های غیردولتی و اتحادیه های بیشتر به نظر می رسد نشان دهنده این موضوع باشد که ساختار حزبی همچنان ابزاری برای بسیج عمومی و جنبش سیاسی و اجتماعی است.
شاید یکی از جنبه های مثبت افزایش احزاب در مالزی این موضوع باشد که روش مشارکت سیاسی همچنان در این کشور مورد درخواست است و اینکه مالزیایی ها همچنان به نقش نهادهای دمکراسی اعتقاد دارند.
این استاد مطالعات بین الملل دانشگاه سنگاپور در پایان به جنبه منفی افزایش احزاب سیاسی در مالزی اشاره کرد و نوشت: اما از سوی دیگر این نکته منفی نیز وجود دارد که مردم ممکن است ایمان خود را به نظام سیاسی از دست بدهند و به تدریج اعتماد آنها نسبت به دولت و سیاسیون کاهش یابد.
آساق**241**1611
کد N1393379