وزیرخارجه مصر دربیروت/ ماموریتی سخت با دست های خالی

سیاسی

بیروت – ایرنا – « سامح شکری » وزیر امور خارجه مصر عصر دوشنبه در حالی وارد بیروت پایتخت لبنان وارد شد که سوال های زیادی در باره جایگاه و توان نقش آفرینی این کشور در منطقه و لبنان وجود دارد.

به گزارش ایرنا، « مصطفی بسیونی» نویسنده مصری معتقد است که سامح شکری درچارچوب ماموریتی سخت به بیروت آمده است تا شاید بتواند گامی مهم در مسیر روابط مصر و لبنان بردارد و اهتمام قاهره به مسائل منطقه و مشکلات کشورهای پیرامونی مصر را نشان دهد.
« محمد بدرالدین زاید» سفیر مصر در لبنان در آستانه سفر شکری به بیروت، با « جبران باسیل » وزیر خارجه لبنان ملاقات کرد و بعداز این دیدار در گفت وگو با خبرنگاران گفت که سفر شکری به لبنان در یک زمان بسیار مهم از تحولات در منطقه و لبنان صورت می گیرد.
بدرالدین زاید افزود: مصر تمایل زیادی دارد تا به لبنان در مرحله کنونی کمک کند زیرا همه ما خطر چالش هائی که منطقه را فراگرفته است، درک می کنیم.
سفیر مصر خاطرنشان کرد که سفر شکری به لبنان دارای پیام های مختلفی است و مهمترین آنها در ارتباط با تلاش های قاهره برای پایان خلاء ریاست جمهوری در لبنان است.
لبنان بیش از دو سال و دو ماه است که رئیس جمهوری ندارد.
بدرالدین زاید ابراز امیدواری کرد که بدنبال سفر وزیر خارجه مصر به لبنان تحرکی در پرونده راکد انتخاب رئیس جمهوری جدید لبنان صورت گیرد.
سفیر مصر گفت که قاهره بارها آمادگی خود را برای کمک به لبنان در زمینه انتخاب رئیس جمهوری اعلام کرده و سفر شکری به بیروت هم در چارچوب این تحول ضروری در لبنان است و امیدواریم به نتیجه مطلوب دست یابیم.
بسیونی که ارزیابی اش از سفر شکری به لبنان در روزنامه لبنانی السفیر منتشر شده، خاطرنشان کرده است: بدون شک آینده لبنان برای مصر اهمیت زیادی دارد، از یک سو اوضاع لبنان به شدت به اوضاع بحران زده سوریه مرتبط است تا جایی که مصر نمی تواند بدون ایجاد پل ارتباطی قوی با لبنان، نقش مهم و حیاتی در اوضاع سوریه ایفا کند.
این نویسنده مصری می افزاید: علاوه بر این ثبات اوضاع لبنان در سیاست های مصر که از فروپاشی نظام منطقه ای رنج می برد، جایگاه و اهمیت ویژه ای دارد، طبیعت روابط مصر با قدرت های اصلی منطقه به ویژه ایران و ترکیه ایجاب می کند نقش منطقه ای مصر که به شدت افت کرده است، تقویت شود وعرصه لبنان شاید بهترین عرصه برای مصر باشد تا با نقش ایران و ترکیه به توازن و تعادل برسد.
وی تصریح کرد:از سوی دیگر ماموریت وزیر خارجه مصر در لبنان بسیار دشوار به نظر می رسد، هر گونه ایفای نقشی در لبنان نیازمند داشتن روابط قوی با طرف های مختلف در داخل لبنان و نیز طرف های خارجی اثرگذار در آن است و کاملا پیداست که مصر از چنین امکانی بی بهره است، همچنانکه مصر توان حمایت اقتصادی و سیاسی از لبنان را ندارد.
پرونده های منطقه ای که در سفر سه روزه سامح شکری به بیروت ممکن است طرح شود، پیچیدگی های زیادی دارند.
قاهره درباره اوضاع ملتهب سوریه موضع روشنی اتخاذ کرده و حمایت خود را از ادامه نظام سوریه و حفظ دولت این کشور اعلام کرده است درحالی که در بیروت در این زمینه اختلاف و دو دستگی وجود دارد.
علاوه بر اینها، لبنان به خاطر داشتن مرزهای مشترک طولانی ، حضور گسترده آوارگان سوری که برخی از گروه های لبنانی آن را تهدیدی برای توازن جمعیتی لبنان می دانند و مهمتر از همه مشارکت مستقیم حزب الله در نبرد سوریه، بیش از هر کشورعربی دیگری از اوضاع سوریه تاثیر می پذیرد.
بسیونی تاکید کرد: با این وجود تناقض جزئی بین این دو کشور عربی درباره سوریه، قابل مقایسه با تناقض های بزرگ بین آن دو درباره نزاع عربی -اسرائیلی نیست، حرکت مصر به سمت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی شتابان است وحتی نقش واسطه بین این رژیم با برخی حکومت های عربی را ایفا می کند اما لبنان در بین کشورهای عربی بعد از فلسطین بیشترین رویارویی را با رژیم صهیونیستی دارد.
« این اختلاف باعث می شود تا موضع مصر از لبنان فاصله زیادی داشته باشد به ویژه اینکه وزیر خارجه مصر پیش از سفر به لبنان، سفری به فلسطین اشغالی داشت که جنجال زیادی در مصر به پا کرد».
براساس این گزارش، « معصوم المرزوق »معاون وزیر اسبق خارجه مصر در گفت وگو با روزنامه السفیر گفته است که« سفر شکری به لبنان تا حدی مبهم به نظر می رسد، مصر برای داشتن جایگاه و توان نقش آفرینی در لبنان باید روابط محکمی با گروه های مختلف لبنانی داشته باشد که چنین شرایطی وجود ندارد».
وی خاطرنشان کرد: دولت مصر موضع تندی علیه حزب الله دارد و این در حالی است که حزب الله یک طرف اصلی در داخل لبنان است و بدون آن نمی توان به هیچ تفاهمی دست یافت، همچنین طرف های سنتی که روابط خوبی با مصر داشتند در سال های گذشته سطح این روابط دچار افت شده است.
المرزوق درعین حال ابراز امیدواری کرد که این سفر «آغازی برای اهتمام دوباره مصر به لبنان و شروع موفقیت آمیزی برای دیپلماسی مصر باشد».
این دیپلمات مصری افزود: گر این سفر شکری به پرونده سوریه مربوط باشد لازم است او تلاش کند تا همه گروه های لبنانی را در این قضیه متحد سازد که طبیعتا کار سختی است، اما اگر سفر مربوط به نزاع عربی- اسرائیلی باشد انتظار ندارم موفقیتی عایدش شود چرا که مواضع دو کشور به طور کامل با هم اختلاف دارد.
روزنامه لبنانی السفیر نوشت: همزمان با افزایش روزافزون نفوذ و جایگاه ایران و ترکیه در منطقه، به نظر می رسد مصر ابزارهای واقعی در اختیار ندارد، جایگاه آن به نحو بی سابقه ای دچار افت شده است.
« مصر در حالی برای احیای جایگاه منطقه ای خود تلاش می کند که قدرت های دیگر منطقه این نقش را به عهده گرفته اند و جای خالی برای مصر باقی نگذاشته اند».
السفیر افزود: اهتمام مصر به لبنان در زمانی صورت گرفته که مصر از بحران اقتصادی و سیاسی رنج می برد و این مشکلات باعث شده قدرت بسیار کمی برای احیای جایگاه منطقه ای خود داشته باشد.
این روزنامه لبنانی تاکید کرد: با این وجود دیپلماسی مصر که برگه های خود را در آفریقا و خاورمیانه از دست داده است راهی جز این ندارد که با همین امکانات موجود برای باز یافتن نقش از دست رفته خود در منطقه تلاش کند.
خاورم**390** 1324
کد N1393352