تلاش چین برای جلوگیری از طرح مسایل سیاسی در نشست آتی سران جی بیست

سیاسی

پکن - ایرنا - چین درتلاش است تا حد امکان اجازه ندهد سران گروه جی بیست در اجلاس قریب الوقوع خود مسایل سیاسی را مطرح کنند.

به گزارش ایرنا، بیشترین نگرانی این کشور از آن است که این کشورها به دنبال طرح مسایلی چون منازعات چین با کشورهای همسایه در دریای شرقی و جنوبی باشند.
گزارش ها حاکی است که به همه مسوولان ذیربط دستور داده شده است تا هم و غم خود را بر مسایل اقتصادی متمرکز کنند.
نشریات چین هم ظاهرا در راستای دستور صادره از سوی رهبران این کشور عمدتا در روزهای اخیر مسایل اقتصادی مرتبط با این اجلاس را برجسته کرده اند.
طرح موضوعاتی چون نوآوری اقتصادی و یا محیط زیست و اقتصاد و همینطور نقش نهادها در توسعه اقتصادی و راهکارهای برون رفت از رکود اقتصادی در رسانه های چین از جمله این تلاش ها محسوب می شود.
همزمان تارنمای یی سی ان چین نوشته است که شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین شخصا این اجلاس را میزبانی خواهد کرد.
روزنامه ساوت چاینا از هنگ کنگ می نویسد که چین همه تلاش های خود را بکار گرفته است تا از طرح مسایل سیاسی در این اجلاس جلوگیری کند.
لی بایو دونگ معاون نخست وزیر چین نیزگفته است که نمی گذاریم مسایلی چون دریای جنوبی و یا استقرار تاد در این نشست مطرح شود.
وی افزود که اجلاس ماه آینده میلادی سران گروه جی بیست در شهر هانگ جو در شرق چین به خواست بسیاری باید بر توسعه اقتصادی متمرکز باشد.
بسیاری از استادان و کارشناسان چینی تاکید کرده اند که موضوعات سیاسی بخصوص در باره دریای جنوبی و منازعات آن باید در این اجلاس تحریم شود.
آساق**231**1590
کد N1393298