آفتاب

ارتش پاکستان در مناطق مرزی افغانستان دست به عملیات نظامی زد

ارتش پاکستان در مناطق مرزی افغانستان دست به عملیات نظامی زد

اسلام آباد - ایرنا - ارتش پاکستان روز سه شنبه از انجام عملیات نظامی نیروهای خود در نزدیک مرز افغانستان در دره 'راجگال' خبر داد و هدف از آن را تقویت حضور نظامی خود در این مناطق برای جلوگیری از ترددهای مرزی غیرقانونی اعلام کرد.

دره 'راجگال' در مناطق کوهستانی در مناطق قبیله ای خیبر و در مرکز مشترک پاکستان و افغانستان واقع شده است و بنا بر گزارش ارتش پاکستان، محلی برای تردد غیرقانونی و ورود اتباع افغان به داخل خاک پاکستان است.
این عملیات ارتش، همزمان با تلاش دولت پاکستان و برای تحت فشار قرار دادن اتباع و مهاجران افغان و اخراج کردن آنان از خاک پاکستان انجام شده است.
ارتش پاکستان از دولت این کشور می خواهد اقدام های موثرتری برای بازگرداندن مهاجران افغان به کشورشان انجام دهد.
در روزها و ماه های اخیر، اخباری مبنی بر دستگیری چندین تبعه افغان به اتهام جاسوسی در پاکستان منتشر شد. انتشار و برجسته کردن چنین اخباری با هدف فشار وارد کردن بر مهاجران افغان و زمینه سازی برای اخراج آنان از پاکستان انجام می شود.
در شرایط کنونی حدود یک و نیم میلیون مهاجر افغان ثبت نام شده و دارای مدارک اقامت در پاکستان به سر می برند. تقریبا همین تعداد افغان هم بطور غیرقانونی و ثبت نام نشده در پاکستان هستند.
چندی پیش، عبدالقادر بلوچ وزیر امور مناطق مرزی پاکستان که موضوع مهاجران افغان در این کشور را در حیطه کاری خود دارد، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اعلام کرد 31 دسامبر(پایان سال جاری میلادی) فرصت نهایی مهاجران افغان برای ترک خاک پاکستان است و بعد از این تاریخ، با تمام افغان ها در پاکستان به عنوان 'مهاجر غیرقانونی' رفتار خواهد شد.
پیش از این، ضرب الاجل تعیین شده از سوی پاکستان برای بازگشت مهاجران افغانستان، روز 31 ژوئن (11 تیرماه گذشته) بود اما دولت پاکستان آن را شش ماه دیگر و تا 31 دسامبر، تمدید و اعلام کرده است که کارت اقامت مهاجران افغان بعد از این تاریخ جدید، دیگر تمدید نخواهد شد و تمدید نشدن کارت ها، به منزله غیرقانونی بودن ادامه حضور مهاجران در پاکستان خواهد بود.
در مجموع، حدود سه میلیون مهاجر افغان در پاکستان زندگی می کنند و همگی آرزوی بازگشت به وطن دارند اما می گویند 15 سال حضور بیگانگان مدعی صلح و مبارزه با ترور، نه تنها صلحی برای کشورشان به ارمغان نیاورده که به مراتب موجب ناامن ترشدن افغانستان شده اند بطوری که شرایط این کشور برای در آغوش کشیدن مردمان مهاجرش، مناسب نیست.
آساق*272**1723
کد N1393235

وبگردی