نخست وزیر ترکیه: با حل بحران سوریه، آوارگان سوری به کشورشان باز می گردند

سیاسی

آنکارا – ایرنا – بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه، ابراز امیدواری کرده است با حل بحران سوریه، آوارگان سوری که شمار آن در ترکیه نزدیک به سه میلیون نفر اعلام شده، به کشورشان باز خواهند گشت.

به گزارش ایرنا، وی پیشتر نیز در دیدار با اصحاب رسانه های مهم ترکیه در آنکارا، گفته بود، اگر در شش ماه آینده شاهد تحولات جدی در حل بحران سوریه باشید، تعجب نکنید.
اظهارات بینالی یلدریم که کاهش دشمنان و افزایش دوستان ترکیه را شعار خود قرار دارده، به دنبال مطرح شدن گفت و گوهای مسکو، تهران و آنکارا در مورد بحران سوریه در محافل سیاسی و خبری به عنوان مهمترین تحول و خیز دیپلماتیک دولت ترکیه، جلب توجه کرده است.
به نوشته شماره روز سه شنبه روزنامه ملیت، وی گفته است: ساختار دوره جدید در سوریه نباید روی برتری مذهبی و قومی و منطقه ای بنا شود.
یلدریم مدعی شده است شکل گیری چنین ساختاری در سوریه، در دراز مدت به مفهوم این خواهد بود که بشار اسد در آینده سوریه جایی نخواهد داشت.
نخست وزیر ترکیه با تاکید بر اینکه تمامیت ارضی سوریه حفظ خواهد شد، گفته است: بنابراین در آینده سوریه ساختارهایی مانند پ.ی.د ( حزب دمکراتیک سوریه که ترکیه آن را موازی با پ.ک.ک ارزیابی می کند) نمی تواند مطرح شود.
یلدریم بدون اشاره به جزئیات حل مساله سوریه گفت: با اجرایی شدن راه حل بحران، آوارگان سوری که مجبور به فرار به ترکیه و کشورهای همسایه یعنی اردن و لبنان شده اند، به کشورشان بازخواهند گشت.
در این میان اظهارات جابر انصاری معاون وزیر خارجه کشورمان در خصوص سفر اخیر جواد ظریف به آنکارا و برنامه سفر وی به آنکارا در آینده نزدیک با محوریت موضوع سوریه و همچنین اظهارات میخائیل باگدانوف فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه در تهران در گفت و گو خبرگزاری ایترتاس در خصوص اینکه تهران و مسکو برای حل بحران سوریه با ترکیه گفت و گو خواهند کرد، بازتاب گسترده ای در رسانه های ترکیه دارد.
خاورم/2011**1566
کد N1393166