توسعه روابط با کشورهای آفریقایی برای ایران حائز اهمیت است

دولت,حسن روحانی,رییس‌جمهور

رییس‌جمهور توسعه روابط و همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و کشورهای آفریقایی را حائز اهمیت دانست و بر گسترش همه جانبه مناسبات میان ایران و بروندی تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام حسن روحانی روز سه‌شنبه در دیدار «آلن امه نیامیتوه» وزیر روابط خارجی و همکاری‌های بین‌المللی بروندی، روابط دوکشور را دوستانه و مثبت ارزیابی کرد و افزود: امروز اهداف و آرمان‌های مشترکی میان ایران و کشورهای آفریقایی وجود دارد و در بسیاری از مجامع و تحولات بین‌المللی می‌توانیم با وحدت‌نظر پشتیبان هم باشیم.

رییس‌جمهور با اشاره به ضرورت توسعه روابط و همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و بروندی به عنوان دو عضو جنبش کشورهای غیرمتعهد، خاطرنشان کرد: کشورهای جنبش عدم تعهد باید با تقویت روابط و همکاری‌ها به خوبی در صحنه بین‌الملل نقش‌آفرینی کنند.

روحانی تروریسم، مداخله سیاسی و حضور نظامی کشورهای غربی در بسیاری از مناطق جهان را از جمله مهمترین معضلات جامعه جهانی برشمرد و بر لزوم ایفای نقش مثبت کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در راستای حل و فصل این مشکلات تاکید کرد.

رییس‌جمهور همچنین ضمن ابراز امیدواری برای صلح و ثبات پایدار در بروندی تاکید کرد که مسائل داخلی کشورها باید در مسیر دموکراسی، صلح و دوستی حل و فصل شود.

«آلن امه نیامیتوه» وزیر روابط خارجی و همکاری‌های بین‌المللی بروندی نیز در این دیدار پیام کتبی رییس‌جمهور این کشور را تقدیم روحانی کرد و افزود: ایران و بروندی اهداف، ارزش‌ها و دیدگاه‌های مشترکی در زمینه همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی دارند که باید در راستای استحکام بیشتر آن تلاش کنیم.

وزیر روابط خارجی و همکاری‌های بین‌المللی بروندی با تقدیر از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های جمهوری اسلامی ایران از مردم و استقلال بروندی، خواستار توسعه همکاری‌ها و مناسبات دوکشور در مجامع بین‌المللی بویژه سازمان جنبش کشورهای غیرمتعهد شد.

«آلن امه نیامیتوه» همچنین با اشاره به تلاش برخی کشورهای غربی برای دخالت در امور داخلی بروندی، گزارشی از شرایط و اوضاع داخلی این کشور به رییس جمهور ارائه کرد.

کد N1393157