آتش بس در سوریه از 400 منطقه فراتر رفت

سیاسی

مسکو - ایرنا - همزمان با بازگشت تدریجی بسیاری از سوری ها به مناطقی که درگیری در آنها پایان یافته، مرکز روسی نظارت بر آتش بس در پایگاه حمیمیم اعلام کرد: آتش جنگ افزارها در 406 منطقه سوریه خاموش شده است.

به گزارش ایرنا، مرکز روسی نظارت بر آتش بس در خبرنامه امروز (دوشنبه) خود با اعلام این خبر، افزود که در شبانه روز گذشته 13 منطقه جدید پس از مذاکرات گسترده به توافقنامه آتش بس پیوستند و اقدام های لازم برای پاکسازی مناطق جدید از جنگ افزارها با هدف جلوگیری از احتمال نقض پیمان ترک مخاصمه انجام می شود.
به گزارش خبرگزاری روسیا سگودنیا، این مرکز افزوده است: افزون بر مناطق جدید زیر پوشش آتش بس در استان های لاذقیه، حما، السویده و حمص، مذاکرات برای برقراری پیمان ترک مخاصمه در دیگر مناطق همین استان ها و همچنین استان دمشق ادامه دارد.
در این گزارش، همچنین اعلام شده است که تاکنون 69 گروه مسلح و شماری از سران منطقه ای و طوایف محلی پیمان آتش بس را امضا کرده اند.
مرکز روسی مستقر در حمیمیم سوریه در حال گسترش پیمان ترک مخاصمه به سراسر این کشور جز مناطق تحت تسلط گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره است که شامل آن نمی شوند.
افرادی که جنگ افزارهای خود را تحویل می دهند از سوی مسئولان برقراری آتش بس مدارک همکاری در خلع سلاح را دریافت می کنند.
از سوی دیگر در چارچوب تعهدهای طرفین پذیرنده آتش بس، عملیات جست وجوی گمشدگان در جریان درگیری ها و آگاهی از سرنوشت آنان در بسیاری از مناطق آغاز شده است.
پس از زمین گیر شدن گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره بر اثر عملیات همزمان نیروی هوافضای روسیه و نظامیان سوری از مهرماه سال گذشته، اجرای آتش بس از اسفند ماه 94 آغاز شد.
روسیه برای کامل شدن این روند، می خواهد آمریکا با اجرای وعده خارج کردن اعضای گروه های مسلح مورد حمایت خود از مناطق تحت تسلط جبهه النصره و داعش، زمینه سرکوب نهایی این دو گروه تروریستی را توسط بمب افکن های روسی و ارتش سوریه فراهم کند که واشنگتن تاکنون از اجرای آن خودداری کرده است.
اروپام **391 ** 1516
کد N1393137