فرزند ارشد رئیس جمهوری پیشین سریلانکا به اتهام پول شویی دستگیر شد

سیاسی

دهلی نو-ایرنا- پلیس مبارزه با جرایم اقتصادی سریلانکا 'نعمل راجاپکسا، فرزند ارشد رئیس جمهور پیشین این کشور را به اتهام پولشویی دستگیر کرد.

به گزارش ایرنا،'سریسینا'، رئیس جمهوری کنونی سریلانکا برای مبارزه با فساد و پولشویی در با فشار بین المللی،داخلی و احزاب سیاسی حامی وی مواجه شده است .
وکیل مدافع 'نعمل راجاپاکسا '،گفت:موکلش از سوی سازمان مبارزه با جرایم اقتصادی در خصوص سرمایه گذاری های وی در دو شرکت مورد بازجویی قرار گرفته است.
خانواده 'راجاپاکسا' اتهامات وی را رد کرده اند.
این دومین بار است که فرزند 'راجاپاکسا' به اتهام فساد مالی دستگیر می شود.
در ماه جولای نیز 'نعمل راجاپاکسا' به اتهام فساد مالی 650 میلیون دلاری در پروژه ساختمان سازی دستگیر و پس از یک هفته با قرار وثیقه آزاد شد.
'باسیل راجاپاکسا'، برادر رئیس جمهوری پیشین سریلانکا نیز تاکنون سه بار به اتهام سوء استفاده و پولشویی دستگیر شده است . او نیز اتهامات وارده علیه خود را رد کرده است.
'سریسینا' رئیس جمهوری فعلی پس از بدست گرفتن قدرت در ژانویه سال 2015، تحقیقات گسترده ای را در خصوص توافقنامه های امضا شده توسط رئیس جمهور پیشین و اعضای خانواده وی آغاز کرده است.
'ماهیندا راجاپاکسا' به مدت 10 سال رئیس جمهوری سریلانکا بود و اکنون به عنوان رهبر حزب مخالف دولت فعالیت می کند.
وی در میان قوم اکثریت بودایی 'سینهالا' به دلیل پایان دادن به جنگ داخلی 26 ساله با شبه نظامیان جدایی طلب تامیل محبوب است.
دولت سریلانکا در 2 سال گذشته برای کاهش انتقادات بین المللی پس از پایان جنگ های خونین داخلی، اقدام به برقراری آشتی ملی در این کشور کرده است.
جنگ داخلی سریلانکا که در سال 1983 آغاز شد، شورشی علیه دولت سریلانکا توسط گروه آزادی بخش ببرهای تامیل بود.
ببر های تامیل یک سازمان شبه نظامی مستقل بودند که با هدف ایجاد یک کشور مستقل به نام تامیل در قسمت های شمالی و شرق جزیره سریلانکا فعالیت داشتند.
پس از 26 سال جنگ، سریلانکا توانست این گروه شبه نظامی را در سال 2009 شکست دهد و به این ترتیب به جنگ داخلی این کشور نیز پایان دهد.
براساس گزارش های منتشر شده در 26 سال جنگ داخلی این کشور،خسارات زیادی به افراد غیر نظامی، محیط زیست و اقتصاد این کشور وارد شد و حدود 100 هزار جان خود را از دست دادند.
*آساق*267*1600
کد N1392963