کمونیست های فیلیپین امیدوار به صلح با دولت / نروژ واسطه مذاکرات شد

سیاسی

کوالالامپور – ایرنا – شورشی های مائوئیست که چند دهه با دولت مرکزی فیلیپین در حال جنگ هستند، با توجه به آزادی برخی از رهبرانشان در روزهای آینده، پیش از نشست هفته آینده نروژ امیدواری خود را برای صلح نشان دادند.

به گزارش ایرنا، 'رودریگو دوترته' که چند ماه پیش در انتخابات فیلیپین به پیروزی دست یافت و سکان هدایت این کشور را در دست گرفت، در تلاش برای حل و فصل سیاسی اختلاف با یکی از گروه هایی شورشی آسیاست که در یک فعالیت طولانی از سال 1969 میلادی تاکنون باعث کشته شدن دهها هزار نفر شده اند.
5 رییس جمهوری پیشین این کشور در ایجاد صلح با این گروه ناکام ماندند و فرایند صلح نیز اواخر ماه گذشته پس از اینکه 'دوترته' آتش بس یک روزه یک جانبه را به دلیل کشته شدن یک نظامی دولتی توسط شورشیان و زخمی شدن چهار نفر دیگر لغو کرد، با تنش های جدی تری مواجه شد.
به نوشته روز سه شنبه تارنمای شبکه خبر آسیا، 'لوئیس جالاندونی' مذاکره کننده اصلی گروه های شورشی گفت: به صورت کلی ارتباط بین حنبش های انقلابی و دوترته عالی است. مشکلاتی از این قبیل می تواند از طریق مذاکره صلح آمیز حل شوند.
وی که به عنوان تبعیدی در هلند به سر می برد، قرار است روز 22 اوت (اول شهریور ماه) در یک گفت وگوی پنج روزه در نروژ با مقامات دولتی فیلیپین بحث و گفت گو کند.
وی در گفت وگو با رویتر پیش بینی کرد که دو طرف در مورد اعلام آتش بس دوجانبه موافقت خود را اعلام کنند.
نروژ پیشنهاد کرده است برای تلاش های طولانی مدت صلح بین دو طرف میانجیگری کند.
مائوئیست های فیلیپین همچنین خواستار بحث و گفت وگو در مورد شکل گیری یک بیانیه عفو کلی توسط 'دوترته' هستند که همه 550 عضو بازداشت شده حزب کمونیست فیلیپین و شاخه نظامی این حزب (ارتش مردم) را شامل شود.
براساس گزارش ایرنا، ارتش فیلیپین معتقد است نظامیان این گروه شورشی در حال حاضر کمتر از چهار هزار نفر هستند، در حالی که شمار این افراد در دهه 1980 بیش از 26 هزار نفر بود.
آزادی 18 شورشی بازداشت شده از جمله 'بنیتو تیامزون' از رهبران این حزب به همراه 'ویلیام تیامزون' همسر وی که قرار است این هفته در مانیل پایتخت فیلیپین انجام شود، نشان دهنده حسن نیت دولت فیلیپین به انجام مذاکرات صلح است.
آخرین دور این مذاکرات از سال 2013 میلادی و پس از اینکه 'بنیگنو آکینو' رییس جمهوری سابق فیلیپین درخواست این گروه مبنی بر آزاد کردن همه شورشیان زندانی را رد کرد، متوقف شد.
آساق**241**1611
کد N1392916