واکنش‌های جهانی به جنایت تازۀ سعودیها در یمن

ایسنا نوشت: عفو بین‌الملل حمله وحشیانه ائتلاف سعودی به بیمارستان پزشکان بدون مرز در یمن را به شدت محکوم و تاکید کرد که این اقدام می‌تواند "جنایت جنگی" به حساب آید.

به گزارش پایگاه العهد لبنان، عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای حمله جنگنده‌های ائتلاف تحت امر عربستان سعودی به بیمارستان "عبس" در شمال یمن را که به ساکنان شمالی این کشور خدمات پزشکی و درمانی ارائه می‌کرد و تاکنون بیش از 4000 تن را مداوا کرده بود، به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: حمله عامدانه به مراکز پزشکی و درمانی نقض آشکار قوانین جهانی و حقوق بشر است و می‌تواند تا جنایت جنگی خوانده شود.

عفو بین‌الملل با درخواست برای انجام تحقیقات خواستار ممانعت از تکرار هرگونه حملات مشابه شده است.

معاون مدیر بخش خاورمیانه عفو بین‌الملل نیز هرگونه حمله به نهادهای پزشکی و درمانی را نقض آشکار قوانین بین‌المللی خواند و گفت چنین حملاتی بی‌توجهی به جان غیرنظامیان است.

سازمان ملل متحد نیز حمله جنگنده‌های سعودی به بیمارستان شهر عبس در یمن را به شدت محکوم کرد.

به گزارش اسپوتنیک، فرحان حق، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که این سازمان، حمله اخیر به بیمارستان پزشکان بدون مرز در یمن را محکوم می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: حملاتی که به تأسیسات پزشکی از سوی هر جناحی صورت پذیرد، محکوم است و ما هر حمله‌ای از این نوع را که باعث خسارت به بیمارستان پزشکان بدون مرز شده است، محکوم می‌کنیم.

در پی حمله جنگنده‌های ائتلاف تحت رهبری عربستان به یک بیمارستان تحت مدیریت گروه پزشکان بدون مرز در شمال یمن، چندین تن کشته و زخمی شدند.

5252

کد N1392866