روحانی هدف توهین و تشکیک مخالفان

روحانی

«حسن روحانی» رییس جمهوری این روزها هدف سخت ترین و پردامنه ترین حمله مخالفان دولت قرار دارد؛ مخالفانی که ضمن زیر سوال بردن دستاوردهای دولت همچون رشد اقتصادی و ذخیره سازی کالاهای مورد نیاز مردم، بالاترین مقام اجرایی کشور را هدف توهین و تخریب قرار می دهند. رویکرد مخالفان و موافقان در این زمینه در روزنامه های امروز بازتابی گسترده داشت.


این گزارش به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز سه شنبه 26 مرداد 1395 خورشیدی در حوزه های سیاسی و اقتصادی نگاهی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

**دفاع رییس جمهور از دستاوردهای پسابرجام
سخنان دیروز رییس جمهوری در سفر استانی به کهگیلویه و بویراحمد درباره دستاوردهای برجام در روزنامه های امروز مورد توجه قرار گرفت. در این ارتباط، روزنامه ها از منظرهای گوناگون به تحلیل سخنان روحانی پرداختند.
در روزنامه «اعتماد» درباره گزارش برجامی رییس جمهوری می خوانیم: درخواست روحانی، برقراری آرامش است تا از طریق آن بتواند روحیه نشاط را در جامعه جاری سازد. رییس جمهوری در استان کهگیلویه و بویراحمد، از مشکلاتی می گوید که مرداد ٩٢ در کشور وجود داشته است. مشکلاتی که با استقرار «حسن روحانی» در پاستور، یک به یک آشکار می شود و در نخستین مورد به ذخیره گندم کشور می رسد که تنها جوابگوی نیاز چند روز مردم ایران بود.
در ادامه گزارش اعتماد به نقل از رییس جمهوری می خوانیم: بر خلاف گذشته؛ امروز و طبق گزارش وزیر جهاد کشاورزی، ذخایر گندم کشور متجاوز از ٣٠ میلیون تن در سیلوها است و برای 700 روز مصرف کشور ذخیره گندم داریم. پیش از برجام روابط ما با کشورهای خارجی، آنطور که شایسته ملت ایران بود، صورت نمی گرفت.
این روزنامه همچنین در یادداشتی با عنوان «شش ماه زمان مناسبی برای قضاوت درباره برجام نیست» به قلم «علی اکبر فرازی» سفیر سابق ایران در رومانی و مجارستان آورد: مخالفان برجام نهایت استفاده از زمان کوتاه اجرای توافق هسته ای را برده اند. این گروه هر چند می دانند مواضع شان در رابطه با توافق هسته ای و دستاوردهای آن درست نیست اما می خواهند از آب گل آلود، ماهی صید کنند تا بتوانند رویکرد خود در انتخابات آتی ریاست جمهوری در سال ٩٦ را موجه جلوه داده و بر سبد آرای خود بیفزایند. کاهش نرخ تورم و افزایش رشد اقتصادی به تنهایی گویای آن است که دولت یازدهم در عرصه اقتصادی دستاوردهای بزرگی داشته که برجام در سرعت بخشی به این دستاوردها کمک های شایانی کرده است.
روزنامه «ایران» نوشت: رئیس جمهوری در استان کهکیلویه و بویر احمد تأکید کرد که تقویت اعتماد مردم و امید به آینده، یک وظیفه ملی است. هرچند برجام مبانی تحریم را از بین برد، اما این به معنای حل همه مشکلات نیست. رئیس جمهوری از 5 میلیارد دلار سرمایه گذاری بعد از برجام خبر داد.
در ادامه گزارش ایران می خوانیم: روحانی با اشاره به رشد اقتصادی 8/8 درصدی صنعت در سه ماهه نخست سال جاری و رشد 4 درصدی اقتصاد کشور بدون احتساب نفت، این آمارها را نشانگر شروع حرکت اقتصاد در کشور دانست. وی از نقش بانک ها در رونق اقتصادی و از بسته ای برای تحول سود بانکی خبر داد.
ایران همچنین در مصاحبه با «علی کاردر» مدیرعامل شرکت نفت از پرش صادرات نفت به پله 2 میلیون و200 هزار بشکه خبر داد و به نقل از وی نوشت: بعد از برجام ارز حاصل از فروش نفت خام به طور مستمر دریافت می شود و مانند گذشته این پول در بانک های کشورهای خریدار نفت بلوکه نمی شود. در حال حاضر اروپا پول نفت را کامل پرداخت می کند و اگر فروش نفت خام با واسطه های بین المللی انجام شود قبل از تحویل محموله، پول نفت را به صورت پیش پرداخت دریافت می کنیم.
روزنامه «کیهان» اما در گزارشی با عنوان «جیب مردم آمارها را تأیید می کند؟» به اعلان رییس جمهوری در یاسوج در زمینه رشد اقتصادی حدود پنج درصدی واکنش نشان داد. در بخشی از این گزارش می خوانیم: همین چند روز قبل «اسحاق جهانگیری» معون اول دولت ترجیح داد در برابر پرسشی از میزان رشد اقتصادی در سه ماه اول سال سکوت کند اما ناگهان گویی معجزه ای رخ داده باشد، روحانی در سفر به یاسوج، رشد اقتصادی را به عدد شیرین 5 درصد رساند! این جهش تاریخی، بی توجه به سخنان متعدد مقامات دولتی بود که رشد را دو و کمتر از دو معرفی می کردند اما معلوم نبود این بار چه کسی آمار دروغ به رئیس جمهوری داده است. باید اذعان کرد معیار همه ادعاها و آمارها، به معنی واقعی جیب مردم و وضعیت معیشت آنهاست. اگر جیب مردم و قدرت خرید آنها آمار را تایید کرد، محترم و قابل اعتناست وگرنه، اعدادی است بر روی کاغذ نه بیشتر!
روزنامه «جوان» در گزارشی با عنوان «گندم 700 روزه از کجا آمد؟» نوشت: به فاصله دو روز از اعلام وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر اینکه میزان ذخیره گندم از 18 روز به شش ماه افزایش پیدا کرد، ناگهان رئیس جمهور در توئیتی که از سخنان خود در استان کهگیلویه و بویراحمد انتخاب کرده بود، این آمار را با افزایش 520 روز ذخیره اضافی 700 روز ( حدود دو سال) اعلام کرد. افزایش آمار ارائه شده از سوی دکتر روحانی به طرز تحیر آوری چند برابر آمار اعلامی وزیر دولت یازدهم است. البته برخی از آگاهان به استناد گندم های حمل شده با کشتی های بین المللی به ایران که تقریباً از اسفند ماه سال قبل قابل رصد بوده، معتقدند که ورود میلیون ها تن گندم به رغم ممنوعیت واردات از سوی خود دولت و ما به ازای نفت صادراتی پس از برجام که پولی برای آن دریافت نمی کنیم، انجام شده است.

**تهران کانون رایزنی های منطقه ای
سفر «میخاییل بوگدانف» معاون وزیر امور خارجه روسیه و نماینده رییس جمهوری این کشور در امور خاورمیانه به ایران برای رایزنی با مقام های کشورمان در روزنامه های امروز بازتاب داشت و شماری از روزنامه ها حضور نماینده ویژه «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه در تهران را سرآغاز تحولات تازه منطقه ای درباره سوریه دانستند. در این پیوند و در گزارشی با عنوان «پشت پرده سفر نماینده پوتین به تهران» در روزنامه «آرمان» می خوانیم: محور اصلی گفت وگوی نماینده ویژه پوتین با مقامات برجسته وزارت خارجه ایران، تحولات جدید در بحران پنج ساله سوریه خواهد بود و نزدیکی ایران به ترکیه درکنار نزدیکی ترکیه با روسیه درماه های گذشته باعث شده است که کارشناسان از تشکیل محوری متشکل از ترکیه، روسیه و ایران پیرامون مساله سوریه سخن بگویند. گفت وگوی تلفنی «محمد جواد ظریف» با همتای روسش پیش از سفر به ترکیه و سفر باگدانف به تهران این گمانه زنی ها را تقویت کرده است.
روزنامه «همدلی» درباره اهمیت این سفر با «حسن هانی زاده» تحلیلگر مسایل منطقه ای گفت وگو کرده است که در بخش هایی از آن می خوانیم: این تحرکات و رفت وآمدها در حالی صورت می گیرد که سوریه محور اصلی گفت وگوهاست تا در این چارچوب، همکاری هایی برای دستیابی به راه حل سیاسی برای سوریه ایجاد شود. دیدار باگدانف با مقامات ایرانی می تواند سرعت روند دستیابی به صلح افزایش را افزایش دهد. با توجه به پیشروی های ارتش سوریه در شمال حلب و وضعیت محاصره این شهر توسط ارتش سوریه، هر تغییر می تواند شطرنج سیاسی در سوریه را تغییر دهد و پازل جدید میدانی در این کشور ایجاد کند.
روزنامه «جمهوری اسلامی» در گزارشی با عنوان «تهران کانون گفتگو برای حل نهایی بحران سوریه» به سفر نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه به ایران پرداخت و نوشت: همگرایی های منطقه ای تهران و مسکو که حاصل روابط عالی سیاسی دو کشور بویژه بین دکتر روحانی و پوتین رئیسان جمهوری ایران و روسیه است، سبب تداوم مواضع دو کشور در امور خاورمیانه از جمله حل سیاسی بحران سوریه، عراق، یمن و همچنین در تنگنا قرار گرفتن گروه های تروریستی و کشورهای حامی آنان شده است. نتیجه مذاکرات بوگدانف معاون وزیر خارجه روسیه در ایران با توجه به تحولات مثبت میدانی در سوریه بر اثر زمین گیر شدن گروه های تروریستی مورد حمایت چند کشور غربی عربی، می تواند سبب افزایش همگرایی های ایران و روسیه در خاورمیانه نیز بشود و این امکان را هم فراهم کند تا دور جدید مذاکرات سوری-سوری با چشم انداز روشن تری برگزار شود.
سفر نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه به تهران، در روزنامه های «دنیای اقتصاد»، اعتماد و ایران نیز بازتاب داشت.

** دولت نقدپذیر و عبور مخالفان از مرزهای اخلاق و قانون
سخنان «محمد حسین مقیمی» معاون سیاسی وزیرکشور در همایش بخشداران استان خراسان درباره پیگیری اهانت به رییس جمهوری، در روزنامه های کشور مورد توجه قرار گرفت و تحلیل های سیاسی درباره توهین های اخیر به روحانی از محورهای مهم روزنامه های امروز بود.
در این پیوند، روزنامه «19 دی» از زبان مقیمی نوشت: دولت می خواهد امید را در جامعه زنده نگه دارد، ولی مخالفان دولت به دنبال این هستند که اقدامات دولت را ناموفق جلوه دهند و مسائل را به گونه ای مطرح می کنند که امید مردم را از بین ببرند. آنقدر هجمه ها زیاد است و با الفاظی در مورد رئیس جمهور صحبت می شود که نمی توان از کنار این حرف ها عبور کرد، باید امید و نشاط اجتماعی، سیاسی را میان مردم افزایش دهیم و اقداماتی که دولت انجام داده برای مردم بازگو کنیم تا آثار تخریبی که علیه رئیس جمهور و دولت انجام می شود را کمرنگ کنیم. هیچ کس حق ندارد کارهای مثبتی را که برای مردم می شود زیر سوال ببرد.
روزنامه «مردم سالاری» در گزارشی با عنوان« الگوی نقدپذیری دولت تدبیر و امید» درباره توهین های اخیر به رییس جمهوری نوشت: مدتهاست که حملات تندی علیه روحانی آغاز شده است. اگر تا پیش از این، منتقدان دولت روحانی تنها ابزارشان برجام بود، اما حالا ورق برگشته است و دیگر همه چیز به شخصیت خود رئیس جمهوری برمی گردد. اینبار خط مقدم جنگ علیه روحانی به نزدیکی های قبایش رسیده است و او را «عمروعاص»، «خائن»، «ساده لوح» و «ضد ولایت فقیه» می نامند. بسیاری از بزرگان نظام درمقابل این حملات واکنش نشان داده اند و بسیاری آن را تقبیح کرده اند؛ از جمله رئیس قوه مقننه، علی لاریجانی. اما در این میان هنوز هیچ صدایی از قوه قضاییه به گوش نرسیده است، نه تنها حرفی ازپیگیری در میان نیست بلکه حتی حرفی از محکوم کردن لفظی هتاکان هم شنیده نشده است. واکنش رئیس جمهور اما قابل تامل است؛ روحانی کهگیلویه و بویراحمد گفت: «اصل این که نقد دولت و رئیس جمهور آزادانه و حتی گاهی فراتر از مرز اخلاق انجام می شود موجب افتخار است».
روزنامه «ابتکار» در گزارشی با عنوان «هجمه های پاسپورتی» به تحلیل یورش های تازه به رییس جمهوری پرداخت. در بخش هایی از این گزارش می خوانیم: هجمه ها علیه دولت که با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری شدت می یابد این بار به موضوعی جدید مزین شده است. عدم موفقیت دولت تدبیر و امید در اعتباربخشی به گذرنامه ایرانی در پی رفتار توهین آمیز برخی سفارتخانه ها نسبت به ایرانیان و ارتباط دادن آن به ناتوانی رئیس جمهوری در تحقق وعده هایش، برنامه جدید مخالفان دولت بوده که از قرار با تغییر مدل برنامه های تبلیغاتی انتخاباتی رقبا ایجاد شده است. این در حالی است که در این مورد نیز همچون موضوعاتی مثل حقوق های نامتعارف، نقش دولت قبل در ایجاد و تقویت مشکلاتی که امروز بهانه حمله به دولت یازدهم شده اند، نادیده گرفته می شوند و البته منتقدان امروز، جوابی در مورد سکوت خود در آن دوره نمی دهند.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**ل.و**9279
کد N1392806