تابعیت دوگانه آمریکا – اندونزی عامل برکناری آرچاندا تاهار

وزیر انرژی اندونزی برکنار شد

سیاسی

کوالالامپور – ایرنا – 'آرچاندا تاهار' وزیر انرژی و منابع معدنی اندونزی 20 روز پس از انتصاب به دلیل داشتن تابعیت دوگانه آمریکا از کابینه کنار گذاشته شد.

به گزارش ایرنا، مقررات اندونزی اجازه نمی دهد یک شهروند این کشور تابعیت دوگانه داشته باشد و براساس گزارش رسانه های محلی اندونزی، 'آرچاندا تاهار' دارای دو گذرنامه اندونزیایی و آمریکایی است.
'پراتیکنو' دبیر دولت اندونزی دوشنبه شب در پاسخ به سئوال خبرنگاران در مورد شهروندی و تابعیت دوگانه 'آرچاندا تاهار'، گفت: پس از بررسی اطلاعات از منابع مختلف، 'جوکو ویدودو' رییس جمهوری تصمیم گرفت با احترام وی را از موقعیتش به عنوان وزیر انرژی کنار بگذارد.
وی گفت که 'لوهوت پاندجایتان' وزیر هماهنگی امور دریایی به طور موقت وظایف وزیر انرژی و منابع معدنی را تا زمان منصوب کردن وزیر جدید بر عهده گرفت.
'آرچاندا تاهار' سال 2012 میلادی شهروند آمریکا شد.
'جوکو ویدودو' رییس جمهوری اندونزی 6 مرداد ماه جاری در دومین ترمیم کابینه اش طی دو سال گذشته برای افزایش کارآیی بخش اقتصادی در مقابله با بحران جهانی، 9 وزیر جدید به کابینه آورد و 'آرچاندا تاهار' یکی از این وزیران بود.
وی جانشین 'سودیرمان سعید' شد که در دوره وزارتش اندونزی بار دیگر به اوپک بازگشت.
مصرف داخلی سوخت در اندونزی اکنون به یک میلیون و 600 هزار بشکه در روز رسیده است، در حالی که 'پرتامینا' شرکت دولتی ملی نفت این کشور تنها توان پالایش روزانه 300 هزار بشکه نفت را دارد.
اندونزی در حال حاضر حدود 817 هزار بشکه نفت در روز تولید می کند و نیازمند واردات همین میزان نفت است.
براساس پیش بینی ها، تولید نفت اندونزی به کاهش خود طی پنجسال آینده ادامه خواهد داد . تولید نفت این کشور در سال 2010 میلادی حدود 942 هزار بشکه در روز بود. پیش بینی تولید برای سال جاری 835 هزار بشکه بوده که تا سال 2020 میلادی تنها به 550 هزار بشکه می رسد.
آساق**1611
کد N1392696