15 زندانی گوانتانامو به امارات عربی متحده منتقل شدند

سیاسی

تهران- ایرنا- پانزده زندانی در پایگاه نظامی آمریکا در گوانتاناموی کوبا به امارات عربی متحده انتقال داده شدند.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، 12 تن از این افراد، تبعه یمن و سه تن دیگر نیز افغان هستند.
وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد، با انتقال این 15 نفر در روز دوشنبه به امارات عربی متحده، شمار زندانیان باقی مانده در گوانتانامو به 61 نفر رسید.
'باراک اوباما' رئیس جمهوری آمریکا که در مبارزات انتخاباتی اش، بستن زندان گوانتانامو را وعده داده بود، اکنون، با وجود مخالفت کنگره آمریکا، درصدد بستن آن است.
'نارین شاه' مدیر برنامه امنیت و حقوق بشر عفو بین الملل در آمریکا از انتقال این 15 زندانی به عنوان نشانه ای محکم از جدیت اوباما درباره بستن این زندان قبل از پایان دوره ریاست جمهوری او، یاد کرد.
گوانتانامو نام زندانی است در خلیج گوانتانامو در جنوب شرقی جزیره کوبا که در اختیار ارتش آمریکا قرار دارد.
در پی حملات انتحاری 11 سپتامبر سال 2001 در آمریکا و اعلام دکترین 'مبارزه جهانی با تروریسم'، دولت آمریکا بازداشتگاهی را در این پایگاه ایجاد کرد تا کسانی را که در ارتباط با اقدامات تروریستی در نقاط مختلف جهان بازداشت می شدند، در این محل زندانی کند.
زندانیان گوانتانامو دارای تابعیت آمریکایی نیستند و در مناطق مختلف جهان دستگیر شدند و تحت عناوینی مانند 'اشخاص متخاصم غیر نظامی' به گوانتانامو فرستاده شدند. زمانی، بیش از هفتصد نفر در این محل زندانی بودند.
از آنجا که آمریکا این افراد را 'نظامی دشمن' نمی داند، آنان از حقوق اسیران جنگی برخوردار نیستند و از آنجا که نه تابعیت آمریکایی دارند و نه در خاک آمریکا دستگیر یا زندانی شدند، در حوزه قضایی ایالات متحده قرار ندارند و مشمول حقوق بازداشت شدگان در قوانین این کشور، مانند ایراد رسمی اتهام، دسترسی به وکیل مدافع در مراحل بازجویی و حق محاکمه سریع و عادلانه نشدند.
شبس**1088 *1488 **
کد N1392647