پلیس اتیوپی مانع برگزاری تجمعات ضد دولتی شد

سیاسی

تهران - ایرنا - رهبر مخالفان دولت اتیوپی روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای پلیس با استقرار در مناطق ناآرام ارومو و امحره از برگزاری تظاهرات ضد دولتی در این کشور جلوگیری کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از آدیس آبابا، «بی ینی پتروس» رئیس ائتلاف مخالفان (MEDREK) اوضاع را بسیار متشنج توصیف کرد و گفت: ارتش، پلیس فدرال و پلیس لباس شخصی حضور پررنگی در خیابان ها دارند.
وی افزود: این نیروها، معترضان را کتک می زنند، به تعقیب آنها می پردازند و حتی با مراجعه به منازل، والدین شان را تهدید می کنند.
با این حال، تجمعات کم تعدادی در هفته جاری در سه نقطه از منطقه امحره در شمال اتیوپی و یکی از مناطق ارومو در مرکز این کشور گزارش شد.
هفته گذشته، تجمعات هم زمانی برای اولین بار در مناطق ارومو و امحره برگزار شد. دو گروه از بزرگترین اقلیت های اتیوپی ساکن این مناطق هستند.
براساس اعلام سازمان عفو بین الملل، اعتراض های مردمی در این مناطق با شلیک نیروهای امنیتی به خاک و خون کشیده شد و دستکم یکصد نفر کشته شدند.
انتظار می رود اعتراض های بیشتری در روزهای آتی برگزار شود، اما احزاب مخالف نه چندان قدرتمند در اتیوپی با اعلام اینکه کنترل کمی بر جنبش اعتراضی این کشور دارند و از سازماندهی اعتراض ها از سوی فعالان جوان با استفاده از رسانه های اجتماعی خبر داده اند.
با بازداشت رهبران و اعضای احزاب مخالف اتیوپی در سال های اخیر به این گروه ها آسیب های زیادی وارد شده است.
براساس این گزارش، ائئلاف حاکم در اتیوپی در انتخابات سال گذشته همه کرسی های پارلمانی را از آن خود کرد که این مساله موجی از اعتراض و ناآرامی در این کشور را رقم زد.
معاون سخنگوی دبیر کل سازمان ملل در خصوص تشدید خشونت ها در اتیوپی ابراز نگرانی کرده است.
اتیوپی کشوری در شاخ آفریقاست که با اریتره در شمال و شمال شرقی، جیبوتی و سومالی در شرق، سودان و سودان جنوبی در غرب و کنیا در جنوب هم مرز است.
خاورم**9109**1856
کد N1392165