وزیر خارجه روسیه:

قطع روابط دیپلماتیک روسیه با اوکراین گزینه نهایی خواهد بود

سیاسی

وزیر امور خارجه روسیه امروز پس از دیدار با همتای آلمانی خود ضمن ابراز نگرانی از اوضاع اوکراین گفت که قطع روابط دیپلماتیک به عنوان گزینه نهائی تلقی می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزیر امور خارجه روسیه امروز در سخنانی نسبت به وخامت اوضاع اوکراین ابراز نگرانی کرد.

به گزارش اسپوتنیک، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز پس از دیدار و رایزنی با «فرانک والتر اشتان مایر» همتای آلمانی خود در سخنانی گفت: روسیه عمیقاً از اوضاع و تحولات جاری در کشور اوکراین نگران است.

لاوروف درباره مباحث مطروحه در دیدار با اشتان مایر اعلام کرد: ما درباره موضوعات مهم بین المللی و منطقه ای با یکدیگر به رایزنی و تبادل نظر پرداختیم. همچنین آنچه امروز در اوکراین می گذرد را نیز مورد بحث و بررسی قرار دادیم.

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد: تحولات کنونی در اوکراین نگرانی های عمیقی را به وجود آورده است. فکر می کنم در شرایط کنونی هیچ کس متمایل به قطع روابط دیپلماتیک نیست؛ چرا که چنین اقدامی به عنوان گزینه نهائی تلقی می شود.

«سرگئی لاوروف» در ادامه افزود: برای تضمین صلح و ثبات در اوکراین باید به جای تمسک به احساسات و عواطف، بیشتر باید بر رویکردی مشخص تمرکز نمود.

در همین راستا، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه چند روز پیش در واکنش به گزارش سرویس امنیتی این کشور در خصوص خنثی سازی طرح های تروریستی نیروهای اطلاعاتی اوکراین در شبه جزیره کریمه اظهار داشت که «کی یف به جای توسل به راه حل های مسالمت آمیز برای پایان دادن به بحران اوکراین، به اعمال تروریستی روی آورده است». اوکراین «در حال انجام یک بازی خطرناک است» و اقدامات کی یف «احمقانه و جنایتکارانه» است.

رئیس جمهور روسیه همچنین گفته بود: با توجه به آنکه بخش مدیریت اطلاعاتی در وزارت دفاع اوکراین به طرح ریزی این حملات تروریستی ناموفق در شبه جزیره کریمه متهم است، دیدار با مقامات کنونی اوکراین جهت یافتن راه حلی برای بحران این کشور «بی ثمر» خواهد بود.

گفتنی است سران روسیه،‌ اوکراین، فرانسه و آلمان قرار بود در حاشیه نشست آتی «جی۲۰» در چین در خصوص روند صلح در اوکراین با یکدیگر گفتگو نمایند.

شایان ذکر است که سرویس امنیت فدرال روسیه- اِف اس بی- روز چهارشنبه اعلام کرد که گروهی از جاسوسان و مأموران مخفی را در کریمه و در مجاورت مرز اوکراین شناسایی کرده و مواد منفجره و مهمات مورد استفاده نیروهای ویژه ارتش اوکراین را از محل اقامت این افراد پیدا کرده است. «اف اس بی» همچنین اعلام کرد که طی هفته جاری چندین مورد از تلاش گروههای تروریستی و مهاجم اوکراینی برای ورود به این منطقه توسط نیروهای روسی عقیم مانده است.

مقامات اوکراینی گزارش سرویس امنیتی روسیه در خصوص طرح تروریستی «کی یف» را رد کردند و در مقابل مسکو را به فتنه انگیزی متهم می کنند. «دمیترو کولبا» نماینده دائم اوکراین در شورای اروپا با مقصر دانستن روسیه در تشدید بحران، در پیام توئیتری خود نوشت که مسکو [با این اتهامات] «واکنش غرب را می آزماید».

کد N1391904