عبدالباری عطوان:

«اندیشه مقاومت» نابودشدنی نیست/آینده مقاومت روشن است

سیاسی

در دهمین سالگرد پیروزی حزب الله بر اسرائیل در جنگ ۳۳ روزه «عبدالباری عطوان» در یادداشتی به تحلیل وضعیت امت اسلامی در وضعیت کنونی پرداخته و آینده روشنی را برای محور مقاومت متصور است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «السفیر»،  دیروز دهمین سالگرد پیروزی حزب الله لبنان بر اسرائیل در جنگ تموز یا ۳۳ روزه بود در همین راستا «عبد الباری عطوان» در یادداشتی به تحلیل وضعیت اسرائیل پس از این جنگ و راهکارهایش برای خروج از آن وضعیت پرداخته و سپس با تحلیل وضعیت فعلی جهان اسلام آینده روشن را برای محور مقاومت متصور است.

وی در این سرمقاله می نویسد: هنگامی که مقاومت لبنان به رهبری حزب الله بر اسرائیل پیروز شد و ۳۳ روز مقاومت و پایداری کرد و هزاران موشک به عمق فلسطین اشغالی شلیک نمود، فرآیند موازنه قوا در منطقه تغییر پیدا کرد و اسطوره شکست ناپذیری اسرائیل و نیز قدرت نیروی هوایی این  رژیم زیر سوال رفت، اسرائیل در یک کلمه توان بازدارندگی اش را از دست داد.

پس از پیدایش این تاریخ بزرگ و باعظمت در تاریخ امت اسلامی،  اتاق های فکر خبیث در غرب، اجتماعات و نشست هایی را برای تحلیل این رخداد، تشکیل دادند که هدفشان نابودی اندیشه مقاومت بود.

در اینجا به کمی قبل تر و به طور مشخص به کمیته «وینوگراد» که برای بررسی علل شکست اسرائیل در این جنگ تشکیل شده بود باز می گردیم و اعترافات تکان دهنده و عجیب ژنرال ها و مقامات ارشد رژیم صهیونیستی در این رابطه را مرور می کنیم تا ببینیم اسرائیلی ها در چه وضعیتی بودند.

اول؛ «شمعون بیریس» در رابطه با این شکست گفت: اگر وظیفه تصمیم گیری برعهده او بود او هیچ گاه تصمیم به جنگ نمی گرفت، چرا که آمادگی و استعداد طرف مقابل کامل بود اما ارتش اسرائیل آماده نبود.

دوم؛ «دان حالوتس» رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، دو نکته را  علت اصلی شکست در جنگ می دانست: عدم توانایی برای جلوگیری از پرتاب موشک هایی که همچون باران بر شهرک های واقع در منطقه «الجلیل» و مناطق شمالی اسرائیل می باریدند (مقاومت در طی جنگ، بیش از ۵ هزار موشک شلیک کرده بود) و دوم طولانی شدن مدت جنگ برای مدت ۳۳ روز به سبب پایداری مقاومت و عدم توانایی نیروی هوایی اسرائیل برای انجام عملیات در این مدت طولانی.  

سوم: «ایهود اولمرت» نخست وزیر اسرائیل، که در برابر انتقادات مبنی بر چرایی عدم موفقیت و عدم ورود زمینی به لبنان، گفته بود: اگر ارتشمان را وارد می کردیم نمی دانستیم چگونه آن را خارج کنیم؟  

چهارم: گفته بسیاری از ژنرال های اسرائیلی مبنی بر اینکه نمی توان «عقیده» را شکست دارد و اقرار بر این امر که در این جنگ ارتش اسرائیل به کیسه بوکس تبدیل شده بود که حزب الله مدام به آن ضربه میزد.

بر اساس این اعترافات بود که اتاق های فکر غربی برای جلوگیری از تکرار شکست اسرائیل تصمیم هایی گرفتند. تصمیم آنها نابودی «عقاید اسلامی» از طریق ایجاد «فتنه طایفه ای»  و جنگ مذهبی بود.  ایجاد پراکندگی و جدایی در  منطقه و ملت ها بر اساس مذهبشان و استفاده از ظرفیت رسانه های در این راستا در دستور کار قرار گرفت.

این در واقع پاسخ سریع اسرائیلی ها برای عدم تکرار شکستشان بود. در همین راستا بود که در گام اول قرار شد تا اتحادیه عرب به طور واضح حزب الله را در لیست گروه های ترویستی قرار دهد و در ادامه این جریان محاصره ظالمانه «غزه» صورت گرفت و با حرکت های که همانند حزب الله عمل می کردند یعنی «حماس» و «جهاد اسلامی» برخورد شد و در نهایت حمایت از دو جنگ اخیر علیه باریکه غزه؛ همه در راستای از بین بردن فرهنگ و اندیشه مقاومت بود.

امروز کاملا آشکار است که اسرائیل از وضعیت اسفبار و درگیری ها در جامعه عربی و اسلامی شادمان است اما این شادمانی دوام نخوهد داشت.

«حرتسی هالیفی» رئیس بخش اطلاعات اسرائیل در ارتش این رژیم، در همایشی امنیتی، که اخیرا در «هرتزلیا» برگزار شده،  گفته بود: جنگ آینده ما با حزب الله به هیچ وجه آسان نخواهد بود چرا که حزب الله از لحاظ کمی و کیفی در زمینه موشک ها قوی شده و دیگر اینکه حزب الله به سبب حضور در نبردهای سوریه توانمندی های بالایی به دست آورده است.

یک سال قبل بنده از موزه جنگ تموز موسوم به «ملیتا» که حزب الله در جنوب لبنان بنا کرده بازدید نمودم و تونل هایی که پیروزی را به ارمغان آوردند و تانک های مرکاوا که روزی افتخار صنعت اسرائیل بودند و به دست مقاومت نابود شده بود را دیدم. در آنجا احساس افتخار کردم و بر ایمانم  به این که، این  امت و این عقیده هرگز نابود نخواهد شد، افزوده شد.

این امت و این عقیده از وضعیت و رکود کنونی خارج خوهد شد. همان طورکه از وضعیت های بدتر قبلی خارج شده،  فقط مسئله، مسئله  وقت و زمان است و صبر و ایمان عناصری هستند که همچون آتش زیر خاکسترند و روزهای بهتری پیش روی ماست.

کد N1391823