پارلمان عراق به پنج وزیر پیشنهادی رای اعتماد داد

سیاسی

تهران – ایرنا – تلویزیون دولتی عراق امروز (دوشنبه) از رای اعتماد پارلمان عراق به پنج وزیر پیشنهادی حیدر العبادی نخست وزیر این کشور، از جمله وزیر نفت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پارلمان عراق با انتصاب پنج وزیر پیشنهادی حیدر العبادی نخست وزیر عراق از جمله، جبار علی اللعیبی به عنوان وزیر نفت این کشور موافقت کرد.
این شش نامزد پست های وزارتی، بعد از استعفای هشت تن از وزیران کابینه و پذیرش آن از سوی العبادی در یک ماه گذشته، به پارلمان برای گرفتن رای اعتماد معرفی شده اند.
اللعیبی وزیر سابق شرکت نفت جنوب بود. شرکت نفت جنوب بیشترین سهم را در تولید نفت خام این کشور دارا است.
اللعیبی یکی از شش نامزدی است که عبادی با هدف تغییر کابینه اش معرفی کرده است. العبادی علاوه بر اللعیبی، عبدالرزاق عبدالجلیل العیسی را برای آموزش عالی، حسن هانی الجنابی را برای وزارت آب، کاظم فنجان الحمامی را برای حمل و نقل، یوسف علی حسین الاسدی را برای وزارت بازرگانی و خانم دکتر آن نافع اوسی بلبول را برای وزارت عمران و ساختمان معرفی کرده است.
پارلمان عراق امروز در جلسه ای که در بغداد تشکیل شد این پنج نفر را تایید کرد. تنها نامزدی که مورد تایید پارلمان عراق قرار نگرفت، نامزد وزارت بازرگانی بود.
العبادی پیشتر در سال میلادی جاری از برنامه اش برای تغییر کابینه و انتصاب فن مداران به عنوان وزیر خبر داده بود. این اقدام بخشی از طرح مبارزه با فسادی در ساختار دولتی عراق است.
تظاهرات متعددی از جمله توسط حامیان مقتدی صدر روحانی عراقی در حمایت از اصلاحات ضد فساد طی ماه های اخیر در عراق برپا شده است. در ماه مه (اردیبهشت) و پس از آن که عده ای از سیاستمداران عراقی با طرح العبادی مخالفت کردند، برخی از این راهپیمایی ها به خشونت کشیده شد.
نام اللعیبی در فهرست قبلی که پارلمان عراق در ماه آوریل با آن مخالفت کرد، نیز قرار داشت.
اعضای پارلمان عراق همچنین قرار است امروز جلسه پرسش از خالد العبیدی وزیر دفاع عراق را درباره فساد مربوط به قراردادهای اسلحه برگزار کنند. وی در زمره افرادی که جایگزین می شوند نیست.
خاورم**9156**1579
کد N1391704