تشکیل جلسه مجلس یمن گامی در مسیر حفظ تمامیت ارضی این کشور

سیاسی

تهران- ایرنا- مجلس نمایندگان یمن به عنوان نماد دمکراسی با تشکیل جلسه وتصویب شورای عالی سیاسی متشکل از انصارالله وکنگره مردمی به ریاست علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق این کشور پس از گذشت 18 ماه از تجاوز عربستان به این کشور، گامی در جهت حفظ تمامیت ارضی این کشور از سوی رهبران سیاسی ومردم آن است.

به گزارش ایرنا، عربستان که در پی تجزیه یمن از 18 ماه پیش تاکنون در حال کشتار مردم وتخریب زیر ساخت ها وتاسیسات این کشور است روز گذشته از شدت خشم در خصوص تشکیل جلسه مجلس نمایندگان نقشه های خود را شکست خورده یافت.
عربستان به همراهی ائتلاف عربی می خواست با بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری و دولت متبوع وی به یمن از راه مسالمت آمیز و یا نظامی ،کنترل یمن را به دست گرفته آن را به یمن شمالی وجنوبی تقسیم وجولانگاهی جدید برای تروریست های تکفیری القاعده وداعش فراهم سازد.
اما تشکیل جلسه مجلس نمایندگان یمن نشان داد رهبران سیاسی این کشور ومردم آن از فهم ودرک عمیقی برخوردارند ودستیابی به این هدف برای عربستان سرابی بیش نیست.
بازگرداندن ساختار سیاسی یمن به ساختار صحیح با مشارکت همه گروههای مردمی بر اساس قانون اساسی به طوری که هرگروه به خوبی نقش واقعی خود را پیدا کند از اهداف تشکیل شورای عالی سیاسی یمن متشکل از انصارالله وکنگره مردمی به ریاست علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق یمن است.
این در حالی است که برگزاری نشست مجلس یمن بعنوان نهاد مشروع و قانونی موجود ، می تواند به تقویت همکاری های رسمی و پارلمانی جهان با یمن کمک بسزایی کند ودر این میان مجلس شورای اسلامی ایران که همواره پیشگام در توسعه روابط پارلمانی خود از این حرکت مجلس یمن استقبال کرد.
تداوم تجاوز 18 ماهه عربستان به یمن ،دفاع ملت این کشور در چهار جبهه نظامی، اقتصادی، دیپلماتیک و تبلیغاتی از استقلال ،حاکمیت ، تمامیت ارضی و وحدت ملی را ثابت کرد.
مردم مقاوم یمن طی 505 روز گذشته با جنگ نابرابر که در آن عربستان و سایر هم پیمانان غربی و منطقه ای او تمام توان نظامی و تسلیحاتی خود را علیه آن به کار گرفته اند مواجه است.
مجلس نمایندگان ملت یمن در حالی شنبه گذشته اولین جلسه خود را تشکیل داد ومورد حمایت کلی مردم قرار گرفت که طی این مدت اقشار بی دفاع و زیرساخت های اقتصادی یمن از تجاوز عربستان و هم پیمانانش مصون نبوده و متجاوزان مانع از رسیدن خدمات پزشکی و کمک های مالی و اقتصادی به مردم شدند.
مجلس نمایندگان یمن از نوامبر( آبان) سال 2014 پس از رای اعتماد دادن به دولت مهندس خالد بحاح تعطیل شد.
عربستان به همراهی ائتلاف عربی خود می خواست با دستیابی به یک توافق سیاسی و امضای آن در ریاض یا مکه عبدربه را به قدرت بازگرداند اما هیچگاه تصور نمی کرد که هیات انصارالله و علی عبدالله صالح آن قدر با هوش باشند که به مذاکرات کویت بدون دادن هر گونه امتیاز ادامه دهند و به همین دلیل تصمیم گرفت تا با بمباران شدید صنعا ودیگر استان ها ازجمله مدرسه قرآنی در استان صعده از این هیات انتقام بگیرد.
عربستان در همین راستا همچنان مانع از آن شده تا هواپیمای عمانی اعضای این هیات را جهت شرکت در جلسه مجلس نمایندگان از مسقط به صنعا انتقال دهد. این تصمیم و اقدام عربستانی ها از سبک سری و زورگویی آنها حکایت می کند.
عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی وفراری یمن نیز از شنیدن خبر تشکیل پارلمان به شدت خشمگین شد و از این اقدام غیرمنتظره به عنوان ‘ نقض آشکار قانون اساسی و یک جرم مستحق مجازات نام برد واعضای شرکت کننده در آن را تهدید به مجازات کرد.
تشکیل جلسه مجلس نمایندگان ضمن اینکه بیانگر عمق ائتلاف میان انصارالله و علی عبدالله صالح است و باعث شد تا تمامی شرط بندی های عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس در خصوص ایجاد شکاف میان آن دو که منجر به درگیری بر سر حاکمیت و چه بسا درگیری نظامی میان آن دو خواهد شد، با شکست مواجه شود.
همچنین تشکیل مجلس نمایندگان یمن که در ماه می ( اردیبهشت) سال 2015 از سوی انصارالله منحل اعلام شد نمایانگر به رسمیت شناخته شدن مجدد آن است .
مجلس نمایندگان یمن در سایه تحولات اخیر مشروع ترین نهاد نماینده ملت یمن و جریان های حزبی و سیاسی این کشور به شمار می رود و به عنوان قوه مقننه می تواند تصمیمات مهم و اساسی در کشور از جمله برکناری عبدربه منصور هادی از قدرت و غیرقانونی اعلام کردن تمامی مصوبه ها از جمله تشکیل دولت احمد بن دغر را اتخاذ کند.
مجلس نمایندگان یمن می تواند طرح صلح خلیج فارس را که بر اساس آن عبدربه منصور هادی به قدرت رسید، باطل اعلام و بار دیگر دولت بحاح را بر سر کار آورد و شورای عالی سیاسی شکل گرفته توسط ائتلاف انصارالله با علی عبدالله صالح جهت اداره امور کشور به طور متناوب را به تصویب برساند.
موفقیت ائتلاف انصارالله و علی عبدالله صالح در ازسرگیری کار مجلس نمایندگان یک موفقیت سیاسی بزرگ به شمار می رود که از قدرت و استحکام این ائتلاف حکایت می کند و نشان می دهد که ائتلاف پس از گذشت 18ماه از تجاوز عربستان با قاطعیت زمام اداره امور کشور را در اختیار گرفته است.
شمار نمایندگان پارلمان در جلسه روز شنبه به حد نصاب 140 نفر رسید و رسمیت یافت.
یحیی الراعی رئیس پارلمان یمن در ابتدای جلسه گفت: دشمنان تلاش کردند این جلسه برگزار نشود اما حضور نمایندگان بیش از آن حدی بود که پیش بینی می شد و این شکست دشمنان است.
بنا بر اعلام سازمان ملل از زمان آغاز تجاوز آشکار عربستان به یمن در حمایت از عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن، بیش از 6400 نفر کشته و 2.8 میلیون نفر دیگر آواره شده اند.
این در حالی است که منابع یمنی می گویند در حملات عربستان به این کشور تاکنون بیش از 9 هزار و 500 نفر جان باخته اند.
گزارش از : آمنه دهقان
خاورم** 1453**1856
کد N1391702