جنگ خیابانی پیشمرگ‌ها با داعش در ورودی‌های موصل

ایسنا نوشت: نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان عراق پس از کنترل بر چندین روستا در محور الخازر-الکویر و جاده بین موصل و شهرک الکویر اکنون وارد جنگ خیابانی با داعش در ورودی‌های موصل شده‌اند.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، درگیری‌های میان پیشمرگ‌های اقلیم کردستان عراق و تروریست‌های داعش در محور الخازر-الکویر همچنان ادامه دارد و آن‌ها وارد جنگ خیابانی با داعش در ورودی‌های شهر موصل، مرکز استان نینوا شده‌اند.

نیروهای کرد عراق با پشتیبانی جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش موفق شدند در عمق محورهای الخازر و الکویر از سمت روستای وردک در جنوب شرق موصل پیشروی کنند. نیروهای دستگاه آسایش اقلیم کردستان نیز در این عملیات شرکت می‌کنند.

نیروهای کرد در این عملیات توانستند کنترل جاده بین موصل و شهرک الکویر در جنوب این شهر را در دست بگیرند. آن‌ها همچنین کنترل ۹ روستا را در محورهای مخمور، الخازر و الکویر در دست گرفتند.

کردهای عراق روز یکشنبه عملیات مقدماتی خود را برای محاصره داعش در موصل آغاز کردند.

این حمله پس از آن آغاز شد که اتاق عملیات آزادسازی نینوا از آغاز مرحله سوم عملیات موصل خبر داد.

همزمان با عملیات پیشمرگ‌ها در محور الخازر-الکویر ارتش عراق نیز در جنوب موصل به داعش حمله می‌کند.

از جمله روستاهایی که کردها آزاد کرده‌اند روستاهای ابزخ، تاخ، تل حمید، قرقشه، حمرا و سطیح هستند.

در درگیری کردها با داعش در روستاهای مجاور موصل مصطفی سعید، خبرنگار شبکه "کردستان تی وی" در حین پوشش این عملیات کشته و یک تن دیگر نیز زخمی شد.

شبکه روداو کردستان نیز اعلام کرد که تیم تصویربرداری این شبکه با کمک پیشمرگ‌ها از حملات داعشی‌ها جان به در برد اما یک خبرنگار خارجی در حین پوشش دهی زخمی شد.


همچنین رئیس اداره امنیتی شهر سنکاو در جنوب سلیمانیه از انفجار عامل انتحاری که مقر نیروهای آسایش را هدف قرار داده بود خبر داد و افزود: در این انفجار دو تن از نیروهای آسایش کشته شدند.

وی به سومریه نیوز گفت: دو عامل انتحاری داعش وارد مرزهای شهر سلیمانیه شده و یکی از آنها خود را منفجر کرد.

در همین راستا حیدر العبادی، نخست وزیر عراق شب گذشته در نشست شورای وزارتی امنیت ملی درباره روند عملیات نظامی و اوضاع امنیتی عراق گفتگو کرد.

در این نشست ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق، خالد العبیدی، وزیر دفاع عراق، هوشیار زیباری، وزیر دارایی و رؤسای دستگاه‌های امنیتی حضور داشتند.

از سوی دیگر، وزیر دفاع عراق بر اهمیت نقش ائتلاف ضد داعش در این مرحله از عملیات تاکید کرد و در دیدار با ژنرال مک‌فارلند، فرمانده و سخنگوی نیروهای ائتلاف ضد داعش در حضور استورات جونز سفیر آمریکا به بررسی روند عملیات برای آزادی مناطق باقی مانده در نینوا و ماهیت همکاری میان عراق و ائتلاف ضد داعش پرداخت.

5252

کد N1391309