رئیس جمهوری کره جنوبی خواستار وحدت دو کره شد

سیاسی

پکن - ایرنا - «پارک گئون هی» رئیس جمهوری کره جنوبی روز دوشنبه با انتقاد و تاکید دوباره بر توقف فعالیت های هسته ای کره شمالی، از این کشور خواست در ایجاد وحدت دو کره تلاش کند.

به گزارش ایرنا، وی که به مناسبت سالگرد پایان اشغال کره از دست ارتش امپراتوری ژاپن سخن می گفت، تاکید کرد که کره شمالی باید در این خصوص تصمیم درستی بگیرد و سئول این فرصت را در اختیار پیونگ یانگ قرار می دهد که به مسیر صلح و دوستی بازگردد.
رئیس جمهوری کره جنوبی با بیان اینکه اتحاد دو کره فرصت جدیدی برای مردم هر دو کشور بوجود می آورد، از نخبگان سیاسی و مردم کره شمالی خواست برای تحقق این مهم تلاش کنند.
«پاک گئون هی» همچنین تاکید کرد که سئول دوست دارد کره شمالی به یک عضو عادی از جامعه بین المللی همانند سایر کشورها تبدیل شود که به قوانین آن پایبند هستند.
وی در عین حال از پیونگ یانگ خواست به فعالیت های هسته ای و موشکی خود پایان دهد تا علاوه بر کاهش فشارهای اقتصادی، زمینه های رهایی این کشور از انزوای بین المللی نیز فراهم شود.
او با ابراز نگرانی از وضعیت نامناسب حقوق بشر در کشور همسایه شمالی، خواستار بهبود این شرایط شد و گفت که مقام های کره شمالی نباید چشمان خود را بر آزادی های مسلم مردم خود ببندند.
او همچنین تاکید کرد که کره جنوبی نمی تواند نسبت به شرایط بد مردم کره شمالی بی تفاوت باشد.
رئیس جمهوری کره جنوبی همچنین به مسئله سامانه موشکی آمریکایی «تاد» که این روزها در این کشور به موضوعی مناقشه برانگیز تبدیل شده اشاره کرد و یادآور شد، تهدیدهای کره شمالی چاره دیگری برای اجرای این طرح باقی نمی گذارد.
بیان این سخنان از سوی «پارک» در واقع پاسخی به مخالفان این طرح در داخل و خارج کره جنوبی است که دامنه مخالفت آنها هر روز بیشتر می شود.
کره جنوبی و آمریکا پس از چند ماه مذاکره و گفت وگو به تازگی به توافق رسیدند که سامانه تاد را تا پایان سال 2017 در شبه جزیره کره و در نزدیکی منطقه ای که با شهر سئول 300 کیلومتر فاصله دارد، مستقر کنند.
اجرای این طرح با مخالفت شدید کره شمالی، چین و روسیه همراه شده است.
دو کره پس از جنگ خونین سالهای 1950 تا 1953 میلادی و پایان حاکمیت ژاپن بر کره، تاکنون موفق به امضای پیمان صلح نشده اند و شرایط آنان به همین دلیل، همچنان در وضعیت سرد و شکننده ای قرار گرفته و گاهی تا مرز شروع مجدد جنگ پیش رفته اند.
آساق**1597
کد N1391248