اتحاد مردم یمن، سنگ تهدیدی بر خانه شیشه ای سعودی ها

سیاسی

تهران - ایرنا - ائتلافی که سعودی در ظاهر با 9 کشور عربی تشکیل داد اما در عمل تنها با مشارکت اماراتی ها علیه مردم یمن وارد جنگ شد اکنون با تشکیل مجلس یمن و شورای عالی سیاسی که در سایه اتحاد دو جبهه سیاسی انصارالله و حزب کنگره مردمی صورت گرفت به مثابه سنگی بزرگ، خانه شیشه ای شاهزادگان سعودی را در معرض شکستن قرار داده است.

عربستان که با طرح شعار تلاش برای بازگرداندن رییس جمهور قانونی یمن به حکومت، عملیات نظامی علیه یمنی ها را با نشان دادن چهره ای دلسوزانه برای مردم یمن درانظار جهانیان آغاز کرد اما پس از گذشت بیش از یک سال و نیم کشتار بی رحمانه و بمباران های بی وقفه مدارس و منازل مردم و بدون تحقق هرگونه پیروزی در آن، ظرف چند روز گذشته و در پرتو اتحاد جبهه های سیاسی و تشکیل مجلس این کشور، ضربه مهلک و قوی را دریافت کرد که حجم این ضربه از واکنش سریع و دستپاچگی سعودی ها نمایان است.
فروپاشی مذاکرات طرف های متخاصم یمنی در کویت پس از گذشت 99 روز به سرپرستی اسماعیل ولد الشیخ که سعودی ها در آن می کوشیدند تا خواسته های خود بخصوص در بازگشت منصورهادی به حکومت مجدد در یمن را به طرف های یمنی تحمیل کنند و در پی آن تشکیل اولین جلسه رسمی مجلس نمایندگان یمن در روز شنبه گذشته، ضربه های مهلکی بود که صدای شکستن خانه شیشه ای آل سعود را به گوش جهانیان رساند.
نشست های مجلس یمن از نوامبر سال 2014 تعطیل شده بود اما در راستای یک توافق سیاسی بین جنبش انصارالله و حزب علی عبدالله صالح ( حزب کنگره مردمی) با ذکاوت و درایت تمام، مجددا برگزار شد، اقدامی که سعودی ها هرگز فکر موفقیت آن را نمی کردند و بلافاصله برای انتقام از آن، بمباران های شدید صنعا را از سر گرفتند و به تلاش های سیاسی گسترده ای دست زده اند تا این اقدام که برگرفته از اتحاد یمنی ها بود را غیرقانونی قلمداد کنند.
مقامات عربستانی که پس از شکست مذاکرات صلح درکویت مجددا مردم و گروههای مقاوت یمنی را به استفاده از زور و تداوم جنگ و بمباران شهرها تهدید کرده بودند، مانع از آن شدند تا هواپیمای عمانی حامل اعضای این هیات که از مذاکرات صلح کویت به کشور باز می گشتند در فروگاه صنعا فرود آید که این اقدام از ناپختگی، دستپاچگی سیاسی و خشم سعودی ها حکایت دارد.
آنها حتی شنبه گذشته بطور سریع و مخفیانه اقدام به برگزاری نشستی با حضور وزیران خارجه امارات و عربستان و سه نماینده از کشورهای بزرگ آمریکا، روسیه و انگلیس در ریاض پایتخت عربستان برای بررسی تحولات اخیر در یمن کردند که بیشتر بوی پول و رشوه از آن استشمام می شود تا بلکه بتوانند موضع این کشورها را علیه اتحاد مردم یمن و به نفع خود جلب نمایند.
عبدربه از شنیدن خبر تشکیل پارلمان به شدت خشمگین شد و از این اقدام غیرمنتظره به عنوان ' نقض آشکار قانون اساسی و یک جرم مستحق مجازات نام برد و گفت که هر کس در آن مشارکت کند، خود را در معرض بازجویی قرار خواهد داد'.
او حتی نماینده ای به کشور مصر فرستاد که به عقیده تحلیلگران سیاسی برای جلب حمایت بیشتر این کشور به عنوان یکی از اعضای ائتلاف سعودی صورت گرفته است.
رسانه های خبری منطقه مثل روزنامه عربی 'رای الیوم' اقدام یمنی ها در تشکیل مجلس را به مثابه ابطال تمام شرط بندی هایی دانست که سعودی ها و سایر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بر سر عمق اختلاف میان انصارالله و علی عبدالله صالح بسته بودند و هر لحظه انتظار درگیری نظامی بر سر حاکمیت میان آنها را انتظار می کشیدند.
پایگاه خبری انگلیسی 'بی بی سی' نیز در تحلیلی نوشت که مجلس یمن می تواند به عنوان قوه مقننه، تصمیمات مهم و اساسی که در راس آنها اتهام منصورهادی به خیانت به کشور می باشد را اتخاذ کند و تمام مصوبه های دولت مستعفی و خودخوانده مستقر در ریاض را باطل اعلام نماید که این به معنای نقش بر آب شدن همه نقشه های سعودی ها خواهد بود.
تحلیلگران سیاسی، موفقیت ائتلاف انصارالله و علی عبدالله صالح در از سرگیری کار مجلس نمایندگان را یک موفقیت سیاسی بزرگ به شمار می آورند که از قدرت و استحکام این ائتلاف حکایت می کند و نشان می دهد که این اتحاد پس از گذشت 16 ماه از تجاوز ائتلاف سعودی ها همچنان مستحکم باقی مانده و زمام اداره امور کشور را در اختیار دارد.
مردم یمن نیز با برگزاری تظاهراتی درمیدان التحریر صنعا، با تبریک از سرگیری فعالیت مجلس نمایندگان وحمایت آن از توافق ملی نیروهای سیاسی وتشکیل شورای عالی سیاسی برای اداره امور کشور بر تداوم مقاومت در برابر متجاوزان عربستانی تاکید کردند.
آنها اولین نشست مجلس نمایندگان را گامی مثبت درشرایط کنونی کشور دانستند که برای مقابله با تداوم تجاوز عربستان و تشدید بمباران های صنعا پایتخت و دیگر استان ها و محاصره کشور صورت گرفته است.
اعضای مجلس یمن دراولین نشست خود ضمن تایید تشکیل شورای عالی سیاسی متشکل از انصارالله و کنگره مردمی سراسری به ریاست علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق، به آن رای مثبت داد و به این ترتیب مجلس نمایندگان یمن ،طرح تشکیل شورای عالی سیاسی را تصویب کرد.
این شورا در اولین نشست خود «صالح الصماد» را به عنوان رئیس و «قاسم لبوزه» را به عنوان نائب رئیس انتخاب کرد.
ریاست این شورا نیز به صورت دوره ای میان کنگره ملی یمن و متحدانش و همچنین انصارالله و متحدانش تعویض می شود و هم زمان گروه دیگر نیز به عنوان نائب رئیس شورا فعالیت می کند.
این شورا یک دبیرکل دارد که وظایف آن از سوی شورای عالی سیاسی تعیین خواهد شد.
این شورا وظایف خود را در قبال مقابله با تجاوز و مدیریت کشور و همچنین ترسیم سیاست کلی دولت بر اساس قانون اساسی انجام و با انتشار بیانیه ای آن را اعلام می کند.
به نظر تحلیلگران سیاسی، توافق سیاسی انصارالله و کنگره مردمی یمن یک رویکرد ملی و مردمی است که بار دیگر ماهیت مردمی جنبش انصارالله و واهی بودن ادعای تروریستی آن را ثابت کرده و در واقع 'انقلاب دوم مردم یمن' در مقابل متجاوزان خارجی ومزدوران داخلی بشمارمی آید.
این توافق که مورد استقبال گسترده گروهها و احزاب داخلی یمن و برخی کشورهای منطقه قرار گرفت اما متجاوزان و هواداران تجاوز مثل عربستان سعودی را به خشم آورد و آنها آن را محکوم کردند.
سعودی ها در آغاز تجاوز به یمن فکر میکردند که در مدت چند هفته یا چند ماه بر تحولات یمن سیطره خواهند یافت و یمن را بین خود و امارات تقسیم و همانند یکی از استان های خود و زیر سلطه سیاسی اداره خواهند کرد اما طولانی شدن جنگ و بمباران های بی رویه علیه منازل، مدارس، موسسات خدماتی و درمانی که به کشته شدن هزاران کودک و زن انجامید و محکومیت نهادهای حقوق بشری و حتی سازمان ملل را نیز در پی داشت همه علیه این کشور تمام شد و اکنون عربستان مانده و فرو رفتن در همان باتلاقی که که تحلیلگران سیاسی و نظامی جهان پیش از فتنه انگیزی سعودی ها در منطقه، آن را پیش بینی می کردند.
لجاجت و اصرار شاهزادگان سعودی بر فتنه انگیزی و جنگ افروزی در منطقه و در کشورهایی مثل عراق، سوریه، لبنان، یمن و علیه جمهوری اسلامی ایران به رغم ناکامی های آنها همچنان ادامه دارد و حتی کنارکشیدن برخی کشورهای هم پیمان و عضو ائتلاف آنها مثل امارات ، مصر، پاکستان و ... نیز نتوانسته از لجاجت آنها بکاهد و آنها را بر سر عقل آورد.
تحلیلگران سیاسی منطقه، تحرکات و دستپاچگی های سیاسی شاهزادگان بی تجربه عربستان را به مثابه 'جنون سیاسی' می دانند که بدون منطق و داشتن هدفی خاص به دنبال بحران زایی در منطقه صورت می گیرد و ممکن است به 'دفن سیاسی' آنها بینجامد.
گزارش از: سعید محسنی راد
خاورم**1653**1566
کد N1391187