ژاپن برای مقابله با چین در دریای شرقی سامانه موشکی مستقر می کند

سیاسی

پکن - ایرنا - ژاپن اعلام کرد که به دلیل تحرکات بیش از حد چین در دریای شرق و مقابله با تهدیدهای این کشور، این منطقه را با سامانه های جدید موشکی تجهیز می کند.

به گزارش ایرنا ، این خبر به دنبال آن مطرح می شود که وزارت خارجه ژاپن تحرکات کشتی های چینی در اطراف جزایر مورد منازعه «دیائویو» در دریای شرقی را تهدید توصیف کرده و بارها در این خصوص اعتراض کرده است.
این وزارتخانه به چین در این زمینه هشدار داده و خواستار آن شده است که این کشور کشتی های خود را از منطقه دور کند.
ژاپن همچنین اعلام کرده که پرواز هواپیماهای چینی بر فراز منطقه مورد مناقشه در دریای شرقی افزایش چشمگیری داشته و یک منبع مطلع این کشور دیروز یکشنبه گفت که جت های جنگنده چینی با پرواز بر فراز جزایر سنکاکو که چین آن را دیائویو می نامد، حریم این کشور را نقض کرده اند.
همزمان توکیو تصمیم گرفته است مدل های جدیدی از موشک های زمین به دریا را در منطقه اوکیناوا آرایش دهد.
روزنامه «یومیوری شیمبون» در گزارشی آورده است که برد موشک های جدید ژاپن که نیروی بازدارندگی این کشور در برابر چین را افزایش می دهد به 300 کیلومتر می رسد.
ژاپن می گوید که کشتی های ماهیگیری و گشتی های چین در اطراف این جزایر شرایط تهدیدآمیزی برای توکیو ایجاد کرده اند.
قرار است برای ساخت و استقرار موشک های مذکور از سوخت جامد استفاده شود که هم می توان با سرعت بالاتری آنها را پرتاب کرد و هم قابلیت نگهداری آن در طولانی مدت امکان پذیر خواهد بود.
وزارت دفاع ژاپن درباره این گزارش اظهار نظری نکرده اما روزنامه ژاپنی نوشته است که احتمالا برد موشک ها افزایش خواهد یافت و از سال 2023 میلادی در اوکیناوا قابلیت استقرار خواهد داشت.
از ماه ژوئن سالجاری میلادی (خرداد - تیر) که یک کشتی چینی وارد آبهای اطراف این جزایر شد و ژاپن نیز به پکن هشدار داد، تاکنون تنش ها میان دو کشور روندی فزاینده داشته است.
وزارت امور خارجه ژاپن پیشتر اعلام کرده بود که در ماه جاری و فقط در یک روز حدود 230 کشتی ماهیگیری چینی در اطراف جزایر مورد مناقشه در دریای جنوبی مشاهده شده اند.
ژاپن حتی برای مهار چین در دریای جنوبی نیز به تازگی اعلام کرد که قصد دارد با هدف گسترش توانمندیهای فیلیپین در کنترل آبهای سرزمینی اش، دو فروند کشتی ویژه گارد ساحلی به این کشور بدهد تا متحدان توکیو به طور مستقل توان مقابله با اقدامات و رویارویی های احتمالی چین در این گستره دریایی را داشته باشند.
آساق**231**1597
کد N1390936