واکنش مانیل به هشدارهای حقوق بشری آمریکا

دولت فیلیپین در مورد قتل های فراقانونی به بهانه مقابله با مواد مخدر تحقیق می کند

سیاسی

کوالالامپور – ایرنا – هشدار واشنگتن به فیلیپین و مشروط کردن ادامه کمک های نظامی به رعایت حقوق بشر از دیدگاه کاخ سفید، مانیل را مجبور به وعده دادن برای تحقیق در موج کشتارهای فراقانونی پس از مقابله دولتمردان با مواد مخدر و قتل های انجام شده در این راستا کرد.

به گزارش ایرنا، از زمانی که 'رودریگو دوترته' ماه مه توانست با وعده پایان به جرم و جنایت در فیلیپین به کرسی ریاست جمهوری دست یابد، تاکنون حدود یکهزار نفر در این کشور کشته شده اند.
سفارت آمریکا در تازه ترین هشدار خود به دولت 'دوترته' اعلام کرده بود که کمک های نظامی واشنگتن به این کشور مشروط به رعایت حقوق بشر است.
در بیانیه سفارت آمریکا آمده است: ما به طور جدی از فیلیپین می خواهیم که نسبت به هماهنگی اجرای قوانین در این کشور با تعهدات حقوق بشر همسو باشد.
رییس جمهوری فیلیپین هفته گذشته نیز در سخنرانی خود در جمع نظامیان این کشور، 'فیلیپ گولدبرگ' سفیر آمریکا را 'همجنس باز' و 'حرامزاده' خطاب کرد و پس از آن بدنبال واکنش آمریکا، اعلام کرد عذرخواهی نخواهد کرد.
حال وزارت امور خارجه فیلیپین در واکنش به هشدار آمریکا در مورد بحث حقوق بشر، اعلام کرد برنامه مانیل بر ریشه کن کردن مواد مخدر متمرکز است و دیدگاه آمریکا در این مساله را نیز مورد توجه قرار می دهد.
براساس این بیانیه، فیلیپین در حالی که پیگیر این هدف است، متعهد به حکومت قانون و حفاظت از حقوق بشر برای همه نیز خواهد بود.
به نوشته روز دوشنبه تارنمای شبکه خبر آسیا، در این بیانیه آمده است: ما از هیچ کشتار غیرقانونی چشم پوشی نمی کنیم و به مقامات فیلیپین دستور داده شده در اسرع وقت این حوادث را مورد بررسی قرار دهند و عاملان آن را پای میز محاکمه بکشانند.
پلیس فیلیپین روز جمعه اعلام کرد تاکنون 550 نفر متهم به مواد مخدر را به قتل رسانده و نزدیک به 8 هزار نفر دیگر را نیز از اول ماه مه دستگیر کرده است.
با این وجود، یکی از رسانه های تصویری اصلی فیلیپین اعلام کرد بیش از 400 نفر دیگر توسط کسانی که از آنها به عنوان 'دستیاران سایه' نامیده شده است، کشته شده اند.
دولت فعلی فیلیپین که با شعارهای مختلفی از جمله ریشه کن کردن جرم و جنایات و مبارزه با مواد مخدر قدرت را در دست گرفت، به دلیل سیاست های خود در قبال محقق کردن این شعارها مورد انتقاد برخی از قدرت های خارجی و گروه های به اصطلاح مدافع حقوق بشر قرار گرفته است.
آساق**241**1611
کد N1390925