آفتاب

افتتاح پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی تهران و کابل

افتتاح پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی تهران و کابل

مراسم افتتاحیه پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان صبح امروز با حضور معاون امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور ایران و معاون وزیر اقتصاد افغانستان برگزار شد.

به گزارش ایلنا، بابک دین‌پرست در این مراسم از معاونان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط از کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی افغانستان برای حضور در پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور و همکاری‌های مستمر و صمیمانه با وزارت کشور تقدیر و اظهار امیدواری کرد که این اجلاس بتواند به‌صورت منظم و سالانه برگزار شود.

او با اشاره به ویژگی‌های مشترک و ممتاز جمهوری دوکشور، مهمترین ساز وکار قانونی موجود برای توسعه همکاری‌های همه جانبه دوکشور را برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان دانست و گفت: یکی از تفاوت‌های این اجلاس با اجلاس‌های قبل خود، تفکیک موضوعات امنیتی از سایر موضوعات تجاری، اقتصادی، فرهنگی، ترانزیتی و آموزشی است و این اتفاق در راستای توافق مقامات ارشد دوکشور، درجریان سفرسال قبل اشرف غنی رئیس جمهور محترم افغانستان به تهران رخ داده و به نظر می‌رسد که تصمیم موثر و بسیار خوبی است.

این مقام عالی وزارت کشور در ادامه با بیان اینکه نشست کارگروه امنیتی دوکشور حداکثر تا دو ماه آینده در تهران برگزار خواهد شد گفت : دوستان توصیه‌های خاص خود را برای طرح در نشست امنیتی و موارد را در جریان برگزاری جلسات کارگروه‌ها مشخص و اعلام کنند.

دین‌پرست افزود: آخرین وضعیت اجرای مفاد یادداشت تفاهم چهارمین اجلاس مورد بررسی و بدنبال آن پیش نویس پنجمین اجلاس با نظرکارشناسی بیش از۳۰ دستگاه اجرائی تنظیم شده است .

معاون مور اقتصادی وزیر کشور همچنین با بیان اینکه چهار کارگروه تجاری و اقتصادی، انرژی، آب و محیط زیست، علمی، فرهنگی، هنری، ورزشی و سلامت، حمل و نقل، ارتباطات و تزانزیت بعد از مراسم افتتاحیه به فعالیت می پردازند اظهار امیدواری کرد: تلاش‌های اعضای کارگروه‌ها بتواند منجر به تنظیم سند نهایی برای اجلاس شده و برکات فراوانی را برای دو ملت و دو دولت دوست جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان داشته باشد.

دین پرست در پایان بیان داشت: مراسم اختتامیه اجلاس وامضای سند موافقتنامه فردا عصر(چهارشنبه ) با حضور روسای کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی برگزار خواهد شد.

براساس این گزارش، مسؤلان و مدیران ارشد حدوداً ۵۰ دستگاه و سازمان دولتی و شماری از مدیران نهادها و بنگاه‌های اقتصادی داخلی در این اجلاس حضور دارند.

کد N1381560

وبگردی