آفتاب

مراسم باشکوه روز جهانی قدس در دوبلین برگزار شد

مراسم باشکوه روز جهانی قدس در دوبلین برگزار شد

لندن - ایرنا- مراسم روز جهانی قدس روز جمعه با حضور گسترده و بی‌سابقه مسلمانان مقیم ایرلند از ملیت‌های مختلف ایرانی، عراقی، پاکستانی، بحرینی، هندی، لبنانی و سعودی به نحو باشکوهی در حسینیه اهل‌البیت (ع) دوبلین برگزار شد.

به گزارش ایرنا، این مراسم با اقامه نماز جمعه آغاز و سپس سفیران جمهوری اسلامی ایران و فلسطین در دوبلین و همچنین حجت‌الاسلام فرزدق رضوی از علمای پاکستانی مقیم لندن به سخنرانی پرداختند.
جواد کچوئیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در سخنانش از حضور گسترده مسلمانان در این مراسم تشکر و قدردانی و سپس با قرائت بخش‌هایی از فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و فرازهایی از پیام مقام معظم رهبری به جوانان در غرب در خصوص موضوع فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی؛ اهداف برگزاری روز قدس در جهان را برشمرد.
وی گفت: روز قدس؛ روز حمایت از مردم مظلوم فلسطین و روز قیام مستضعفین علیه مستکبرین است.
سفیر ایران افزود: ما در اینجا گردآمده‌ایم تا در اعتراض به جنایات رژیم صهیونیستی و بی‌عدالتی موجود در جهان؛ یک‌بار دیگر همبستگی قاطع خودمان را با فلسطین و مردم آن اعلام نماییم.
کچوئیان گفت: اگرچه امروز منطقه خاورمیانه با دو چالش بسیار مهم افراط‌گرایی و تروریسم مواجه است، اما این امر نبایستی موجب به فراموشی سپرده شدن موضوع فلسطین شود.
عبدالرزاق سفیر فلسطین در دوبلین نیز در این مراسم ضمن تشکر فراوان از دعوت سفیر جمهوری اسلامی ایران و برگزاری باشکوه روز قدس توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: اهمیت و جایگاه سرزمین مقدس فلسطین و قدس بر هیچ‌کس پوشیده نیست. این جایگاه والا، از آیات قرآن و احادیث نبوی و سرگذشت تاریخی این سرزمین سرچشمه می‌گیرد . قبله اول مسلمانان و محل معراج پیامبر بزرگ اسلام و برکات و ثواب‌های زیادی که جهت زیارت و خواندن نماز در این محل پاک واردشده است گویای عظمت این سرزمین مقدس است.
وی در بخش دیگری از سخنرانی خود اظهار داشت: 'چرا امام خمینی (ره) روز قدس را روز جهانی فلسطین اعلام نمود؟ به خاطر اینکه مشکل فلسطین فقط مربوط به مردم فلسطین نیست. مشکل جهان اسلام است و با کمک همه‌ مسلمانان قابل‌حل است . کمک مادی منظورم نیست، همین‌که مسلمان فکر و قلبشان با فلسطین باشد بزرگ‌ترین کمک است. همین‌که شما امروز در اینجا اجتماع نموده‌اید بزرگ‌ترین قوت قلب برای مردم و مسئولین فلسطینی است و آنها در مذاکرات با دشمن با اطمینان و قدرت مذاکره می‌کنند.'
سفیر فلسطین افزود: همان‌طور که ایران در مذاکرات سخت و طولانی‌مدت هسته ای خود باقدرت های جهانی پیروز شد و حقوق خود را گرفت امیدواریم مردم فلسطین هم به حقوق حقه خود نائل آیند.
حجت‌الاسلام عبدالرزاق فرزدق رضوی از علمای پاکستانی مقیم انگلستان نیز در سخنرانی‌اش به مناسبت روز قدس و همچنین در خطبه‌های نماز جمعه که توسط او برگزار شده بر مسئله فلسطین و روز قدس از زبان حضرت امام خمینی (ره) متمرکز شد.
وی گفت: بیش از30 سال است که من در راهپیمایی‌های روز جهانی قدس شرکت می‌کنم. هم‌اکنون در اکثر کشورهای جهان مسلمانان و کسانی که طرفدار آرمان مردم فلسطین هستند در حال راهپیمایی می‌باشند و این راه‌پیمایی‌ها هرسال باشکوه‌تر از سال قبل برگزار می‌شود . ما باید این حرکت را گسترده‌تر کنیم از تمامی امکانات مدرن ارتباطی امروز و ... باید کمک بگیریم و جهان را متوجه این مسئله و ظلم بزرگ کنیم.
حجت‌الاسلام فرزدق رضوی اظهار داشت :مردم فلسطین نمی‌دانند فردا زنده هستند یا خیر؟ مردم فلسطین نمی‌دانند برای فردا چیزی برای خوردن دارند یا خیر ؟ آنها از زمین و هوا تحت حملات دشمن و تحت محاصره اقتصادی هستند . وضعیت بسیار اسفباری دارند .تا اتحاد و همبستگی همه مسلمانان نباشد و تا کمک‌های واقعی کشورهای اسلامی نباشد این مسئله حل نخواهد شد .
وی گفت: مردم مظلوم فلسطین 65 سال است مقاومت می‌کنند و بازهم مقاومت خواهند کرد ولی این وظیفه هر مسلمانی است که در هرکجای جهان است از آنها حمایت نماید.
حجت‌الاسلام فرزدق رضوی همچنین بیان داشت: پیام اسلام، پیام داعش نیست، پیام صلح و آرامش است. مردم فلسطین صلح و آرامش می‌خواهند نه جنگ و خونریزی.
در حاشیه این مراسم نمایشگاه تابلو عکس‌های مبارزات مردم فلسطین که توسط یک هنرمند ایرلندی کشیده شده بود به نمایش گذاشته شد که موردتوجه و استقبال قرار گرفت.
راهپیمایی روز جهانی قدس در لندن قرار است یکشنبه آینده (سوم جولای ) با حضور آزادیخواهان، گروه های مدافع حقوق بشر، فعالان سیاسی، مسلمانان، یهودیان، مسیحیان و عدالت خواهان برگزار شود.
براساس برنامه ریزی صورت گرفته تظاهرات روز جهانی قدس در لندن از برابر ساختمان 'بی بی سی' شروع و به سفارت آمریکا ختم می شود.
اروپام**4**1552
کد N1323382

اخبار مرتبط

تازه های خبری