آفتاب

اتحادیه اروپا تحریم های ضد روسی را تمدید کرد

اتحادیه اروپا تحریم های ضد روسی را تمدید کرد

مسکو- ایرنا- کشورهای عضو اتحادیه اروپا امروز (جمعه) تحریم های اقتصادی و مالی علیه روسیه را که از سال 2014 در ارتباط با وقایع ائکراین برقرار کرده اند، برای شش ماه دیگر تمدید کردند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری روسیا سگودنیا اعلام کرد: در بیانیه 28 کشور عضو اتحادیه اروپا که در بروکسل انتشار یافته آمده است: تمدید تحریم ها براساس توافقنامه مینسک تا 31 ژانویه 2017 تمدید شده است.
در این بیانیه آمده است: تمدید تحریم ها علیه روسیه به اتفاق آرا اتخاذ شده است.
سال 2014 پس از سقوط حکومت ویکتور یانوکوویچ و روی کار آمدن یک دولت متمایل به غرب در اوکراین و آغاز درگیری شبه نظامیان با نیروهای دولتی در شرق این کشور که روسیه متهم به حمایت از آنان شد، شبه جزیره کریمه به روسیه پیوست.
جدایی کریمه براساس نتایج برگزاری یک همه پرسی در این شبه جزیره در کناره دریای سیاه، یکی از عوامل اصلی افزایش تنش در روابط روسیه با اکراین و غرب شده که وضع تحریم های ضد روسی از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا و واکنش متقابل مسکو را در پی داشته است.
این منطقه 25 هزار و 500 کیلومتری که اکنون دو میلیون و 413 هزار نفر جمعیت شامل یک میلیون و 450 هزار روس، 576 هزار اوکراینی و 245 هزار تاتار است، سال 1954 توسط نیکیتا خروشچف رییس جمهوری وقت شوروی سابق که زادگاهش اوکراین بود در قالب تغییرات نقشه ای به این کشور هدیه شده بود.
بر اساس اطلاعات رسانه های روسی، تحریم ها همراه کاهش شدید بهای نفت در بازار جهانی، اقتصاد روسیه را در تنگنا قرارداده است و میزان زیان های وارده از 200 میلیارد دلار فراتر می رود.
روس ها مجبور شده اند برای مقابله با پیامدهای این وضعیت از ذخایر طلا و ارز خارجی و صندوق تثبیت مالی استفاده کنند که سبب شده موجودی آن از حدود 580 میلیارد دلار سال 2014 به نزدیک 388 میلیارد دلار کاهش یابد.
اوایل خرداد ماه نیز سران هفت کشور صنعتی آمریکا، فرانسه، آلمان، ژاپن، انگلیس، کانادا و ایتالیا در نشست توکیو نیز بر ماندگاری تحریم ها علیه روسیه تا زمان اجرای کامل توافقنامه مینسک تاکید کردند.
در بیانیه سران جی هفت آمده است، «تحریم های ضد روسی زمانی لغو می شود که مسکو به تعهدهای خود در توافقنامه مینسک عمل کند».
سران جی هفت همچنین تهدید کرده اند، اگر ضرورت و اقدام های روسیه ایجاب کند، تحریم های بیشتری علیه این کشور برقرار خواهد شد.
اروپام** 1516
کد N1323148

وبگردی