دادگاه اتریش نتایج انتخابات ریاست جمهوری را ملغی اعلام کرد / انتخابات باید تکرار شود

ایرنا نوشت: به دنبال اعتراض نامزد حزب راست اتریش، دادگاه عالی این کشور روز جمعه نتایج انتخابات ریاست جمهوری را ملغی و اعلام کرد که انتخابات باید تکرار شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این تصمیم را که در تاریخ اتریش پس از جنگ جهانی دوم بی سابقه است، 'گرهارت هولزینگر' رئیس دادگاه قانون اساسی اتریش اعلام کرد.
حزب آزادی اتریش، نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور که 22 مه (2 خرداد) برگزار شده بود را مخدوش دانسته و به دادگاه قانون اساسی شکایت کرده بود.
حزب آزادی اتریش، از مخالفان عضویت در اتحادیه اروپا است و با توجه به رای مثبت شهروندان انگلیسی به خروج از این اتحادیه، به قدرت رسیدن 'هربرت هوفر' از حزب آزادی می تواند شرایط را برای اتحادیه اروپا پیچیده تر کند.
'هوفر' در نظرسنجی های ماه مه گذشته از رقیب خود پیش بود، اما پس از شمارش صندوق های سیار، اعلام شد که 'الکساندر ون در بِلِن' از حزب سبزها با اختلاف 30 هزار رای، برنده انتخابات است.
قاضی دادگاه قانون اساسی اتریش می گوید با توجه به اینکه تخلفات انتخابات اخیر، بالقوه می تواند روی 78 هزار رای اثر گذاشته باشد، چاره ای جز ملغی شدن نتایج انتخابات نبوده است.
انتظار می رود انتخابات مجدد در سپتامبر یا اکتبر (شهریور یا مهر) برگزار شود.

4949

کد N1323111