امیدواری به تشکیل یک دولت ائتلافی در اسپانیا

سیاسی

مادرید- ایرنا- «ماریانو راخوی» رهبر حزب حاکم 'مردمی' اسپانیا می‌ خواهد یک دولت ائتلافی با حزب سوسیالیست که شامل «پدرو سانچز» رهبر این حزب باشد ، تشکیل و به نخست وزیری کشور دست یابد .

به گزارش ایرنا و به نقل از روزنامه امروز جمعه ال پاییس ، راخوی بر خلاف انتخابات 20 دسامبر 2015 (29 آذر ) اینبار مصمم است در صورتی که موفق به متقاعد کردن حزب سوسیالیست برای تشکیل 'ائتلاف بزرگ' نشد، به 'دولت در اقلیت' اکتفا کند و امیدوار از رای ممتنع سوسیالیست ها، در نشست کنگره جدید برای تعیین رئیس دولت مرکزی نامزد شود.
این مهم در حقیقت تفسیر سخنان چند روز گذشته شخص راخوی است . راخوی در نشست های خصوصی، خود را بسیار امیدوار به رای ممتنع سوسیالیست ها برای تحقق نخست وزیری اش در دوره جدید نشان داده و خاطرنشان ساخته برای جلب این نوع حمایت سوسیالیست ها حاضر است نشست مربوطه کنگره نمایندگان را هر چقدر لازم باشد به تاخیر بیاندازد.
راخوی در سخنان عمومی خود هیچ سر نخی در خصوص راهبرد مذاکره ای حزب مردمی با دیگر احزاب اسپانیا برای تحقق تجدید دولت وی در این کشور ارائه نکرده است. با این وجود، حزب مردمی اعتقاد دارد روند مذاکره ای که پس از انتخابات 20 دسامبر ، سال گذشته در خصوص توزیع پست های پارلمانی (کنگره و سنا) انجام شد، نتیجه مثبتی نداشت و در وضعیت حاضر این نوع مذاکرات باید با مذاکره در خصوص تشکیل دولت نیز گره زده شوند.
البته همه چیز به نحوه برگزار شدن نشست نخست راخوی و «پدرو سانچز» در این زمینه بستگی خواهد داشت که احتمالا یا در هفته آینده رقم خواهد خورد.
اگر نتیجه این نشست اول مثبت باشد و دبیر کل سوسیالیست ها با اصل مذاکره موافقت نماید، آن زمان است که راخوی یک هیات مذاکره کننده برای توافق روی تمامی مسائل مطروحه تعیین خواهد کرد.
شکی نیست که سوسیالیست ها در صورت رضایت دادن به ادامه دولت حزب مردمی در اسپانیا (که به احتمال قوی از طریق رای ممتنع و نه حمایت پارلمانی محقق خواهد شد) شروط زیادی را پیش پای راخوی بویژه در بخش مسوولین وزارتخانه ها خواهند گذاشت.
از طرفی گفته می شود تمهید تاخیر در آغاز روند مذاکرات حزب مردمی با دیگر احزاب در راستای راهبرد این حزب برای آرام شدن رقبا بویژه «آلبرت ریورا» از حزب 'شهروندان' (که اعلام کرده فقط در صورتی از حزب مردمی حمایت خواهد کرد که راخوی گزینه نخست وزیری این حزب نباشد) اتخاذ شده است.
«آلبرت ریورا» مکرراً تصمیم خود به عدم حمایت از دولت راخوی را مطرح و با اینکه از بیان واژه «وتو» خود داری نموده، نوعی اجتناب از حمایت از نخست وزیر فعلی را خط مشی اصلی خود کرده است. رهبر حزب شهروندان دو روز پیش نیز باردیگراین موضوع را در بروکسل و در جلسه ای با حضور نخست وزیران مجامع لیبرال- دموکرات تکرار نمود.
ریورا افزود که تنها در صورتی حاضر به همکاری است که تمایل به ایجاد تغییر وتحول را در کابینه ای دولت آتی ببیند. ولیکن اگر روند همیشگی با همان شخصیت های سابق باشد، حزبش در صفوف اپوزیسیون پارلمان قرار خواهد گرفت.
رهبر حزب شهروندان تاکید نمود که برای وارد شدن به کابینه می بایست اعتمادی در میان باشد. وی در پاسخ به سئوال اینکه آیا در اجلاس رای اعتماد به نخست وزیری ماریانو راخوی امکان رای ممتنع از سوی شهروندان وجود دارد، گفت: این اقدام غیر ضروری می باشد چون تنها حزبی که می تواند با آراء ممتنع خود مانع برگزاری دور سوم انتخابات شود، حزب سوسیالیست است.
وی در پایان افزود: چنانچه حزب سوسیالیست بر تصمیم خود پافشاری نموده و رأی منفی دهد، در واقع باعث ایجاد بن بست خواهد شد.
اروپام *1*491**1579
کد N1322938