اختصاصی/ روز قدس؛ روز دفاع از مردم مظلوم فلسطین

روز جهانی قدس، دعوتی عالمگیر برای رهائی فلسطین

سیاسی

بیروت – ایرنا – حضرت امام خمینی(ره)‌ در دورانی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان هر سال را روز جهانی قدس نامگذاری کردند که منطقه شاهد شرایطی بسیار شبیه اوضاع همین امروز بود.

آن روزها در سال 1978میلادی « انور سادات» رئیس جمهوری وقت مصر توافقنامه ننگین کمپ دیوید را با رژیم صهیونیستی به امضا رسانده بود که ضربه سختی بر قضیه فلسطین و جنبش های مقاومت به شمار می رفت.
پیروزی انقلاب اسلامی در آن مرحله و بلافاصله حمایت جمهوری اسلامی ایران از فلسطین به عنوان مساله محوری امت اسلامی و اعلام روز جهانی قدس توسط حضرت امام خمینی (ره) نوعی توازن و تعادل را در رویاروئی جبهه حامیان فلسطین با دشمن صهیونیستی و دوستان منطقه ای به ویژه عربی آن ایجاد کرد.
امروزهم برخی رژیم های عربی و غیرعربی منطقه درصدد هستند با عادی سازی و حتی تقویت روابط با دشمن صهیونیستی و امضای توافقنامه های ننگین ضربه ای دیگر بر قضیه فلسطین وارد کنند و با خنجری مسموم بر مقاومت ضربه بزنند.
کار به جایی رسیده است که مقامات دو طرف آشکارا با یکدیگر دیدار و گزارش های راهبردی اسرائیلی این اتفاق را دستاورد بزرگی برای رژیم صهیونیستی توصیف می کنند.
از همین رو می توان گفت روز جهانی قدس و جایگاه بزرگ آن می تواند پاسخی به رویکرد عادی سازی روابط و حمایتگرانه برخی دولت های عربی و اسلامی از رژیم صهیونیستی باشد، به ویژه اینکه اوضاع منطقه در رابطه با خطر بی توجهی حکومت ها و حتی برخی ملت ها به قضیه فلسطین به وضعیت هشدار دهنده ای رسیده است.

** رژیم های عربی عاجزتر از آن هستند که شعله برافروخته قدس را خاموش کنند
« زاهر الخطیب» دبیرکل جنبش الشغیله لبنان تاکید کرد که در شرایط کنونی، قدس در معرض فراموشی قرار گرفته و براین اساس ندای روز جهانی قدس فقط متوجه مسلمانان و عرب ها نیست بلکه خطاب به همه آزادگان و شرافتمندان جهان است.
الخطیب در گفت وگو با ایرنا خاطرنشان کرد که اصول و ارزش های اعلام شده توسط انقلاب اسلامی همان اصول و ارزش های پذیرفته شده انقلابیون و آزادگان و شرافتمندان جهان است.
این شخصیت سیاسی لبنانی با تاکید بر لزوم زنده نگه داشتن روز جهانی قدس گفت: همه امت و آزادگان و شرافتمندان جهان باید به میدان بیایند و مشارکت داشته باشند و فریاد نجات قدس را سردهند.
وی با اشاره به نزدیک وعادی شدن روابط رژیم صهیونیستی و برخی رژیم های عربی و اسلامی به ویژه سعودی های عرب نما تاکید کرد که این رژیم ها عاجزتر از آن هستند تا شعله برافروخته قدس و فلسطین را خاموش کنند.
الخطیب گفت که ملت ها این رژیم ها را بازخواست خواهند کرد و روز حسابرسی برای آنها بسیار سخت خواهد بود.
این فعال سیاسی لبنانی افزود: التزام جمهوری اسلامی ایران به حمایت از فلسطین ضمانتی برای آینده و سرنوشت فلسطین و قدس است.
وی در این زمینه به مواضع افتخار آمیز ایران در قبال فلسطین مانند برافراشته شدن پرچم فلسطین به جای پرچم رژیم صهیونیستی و ایجاد سفارت فلسطین به جای سفارت اسرائیل در تهران اشاره کرد.
الخطیب خاطرنشان کرد: علاوه بر اینها، جمهوری اسلامی ایران همواره از گروه های مقاومت حمایت کرده و در راس محور مقاومت علیه رژیم صهیونیستی، پشتوانه محکمی برای فلسطین و قدس است.

** روز قدس و جبهه مبارزه با استکبار جهانی
« رامز مصطفی » نماینده جبهه خلق برای آزادی فلسطین – فرماندهی کل در لبنان نیز به نوبه خود خاطرنشان کرد که تعیین روز جهانی قدس از سوی امام خمینی(ره) نشانه اشراف و تیزبینی ایشان درباره تهدیدهای پیش روی قدس بود و برای همین است که همواره شاهد اهتمام لازم به قدس شریف هستیم.
مصطفی در گفت وگو با ایرنا تصریح کرد: امام خمینی (ره) با اعلام روز جهانی قدس به عنوان روز حمایت از مستضعفان و روز مقابله با مستکبران، رنگ و بوی خاصی به قضیه فلسطین بخشیدند.
وی با بیان اینکه « روز جهانی قدس گشوده شدن جبهه ای برای مبارزه با استکبار جهانی است»، تاکید کرد که مسئولیت حفاظت و حمایت از قدس فقط متوجه مسلمانان و عرب ها نیست.
نماینده جبهه خلق با اشاره به تجاوزهای اخیر رژیم صهیونیستی علیه قدس گفت: صهیونیست ها می خواهند نتیجه نبرد فرهنگی، معماری و جمعیتی در قدس را با عملیات همه جانبه و مستمر یهودی سازی فلسطین به نفع خود یکسره کنند.
اهمیت روز جهانی قدس وقتی بیشتر مشخص می شود که اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی هیچ تحرک و ابتکاری در این خصوص انجام نمی دهند و برای فلسطین و مقدسات فلسطین اهمیتی قائل نیستند.
مسئولان این سازمان ها، قدس و فلسطین را در کوران تجاوزهای رژیم صهیونیستی ، یهودی سازی و شهرک سازی ها رها کرده اند.
رامز مصطفی معتقد است اوضاع روز به روز بدتر می شود چرا که توطئه های صهیونیستی – آمریکایی برای منطقه آماده شده است.
در این میان تنها حکومت ها نیستند که در مقابل توطئه های آمریکا عقب نشینی کرده و حتی با آن همراهی می کنند بلکه بخشی از ملت ها نیز با درگیر شدن در مسائل داخلی خود، موضوع محوری فلسطین و قدس را فراموش کرده اند.
این مقام فلسطینی به دولت های عرب حوزه خلیج فارس و در راس آنها سعودی اشاره کرد و گفت که این دولت ها با تغییر و جایگزین کردن اولویت ها،همه نیروی خود و به اصطلاح ائتلاف منطقه ای خود را بجای جنگ علیه اسرائیل برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران بسیج کرده اند.
این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران تاوان سنگینی را برای حمایت و کمک به فلسطین پرداخت کرده و در معرض محاصره ، تحریم ها و جنگ هشت ساله صدام علیه آن قرار گرفته است.
رامز مصطفی تاکید کرد که این واقعیت ها نشان می دهد ایران به حمایت از قضیه ، ملت و مقاومت فلسطین به عنوان یک مساله اصولی و نه سیاسی نگاه می کند و بر اساس باورهای دینی و اخلاقی خود فلسطین را محور و نوک پیکان مبارزه می داند.
نماینده جبهه خلق برای آزادی فلسطین گفت: البته ملت ها متوجه این مساله شده اند و برای همین امروز مشارکت در مراسم های روز جهانی قدس تا ایالات متحده گسترش پیدا کرده است.
وی با تاکید بر ایمان و باورعمیق خود نسبت به آزادی فلسطین و قدس و شکست توطئه های صهیونیستی - آمریکایی که سوریه را به میدانی برای مقابله با محور مقاومت مبدل ساخته اند،افزود:محور مقاومت سرپا خواهد ماند و فلسطین را از بحر تا نهر ( دریای مدیترانه تا رود اردن) آزاد خواهد کرد.
خاورم*388*390*1324
کد N1322563