رسانه های غربی بررسی کردند؛

همکاری مورد نظر آمریکا با روسیه در سوریه چگونه است

سیاسی

یک روزنامه آمریکایی با اشاره به به پیشنهاد کاخ سفید به کرملین برای همکاری در سوریه به تشریح این پیشنهاد پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر، بنا بر گزارشی از روزنامه واشنگتن‌پست، دولت آمریکا در پیشنهادی که برای مسکو فرستاده، خواستار «تعمیق» همکاری‌ها در سوریه، در صورت قطع حملات به شورشیان مورد حمایت غرب شده‌است. رویترز می‌گوید این طرح هنوز در دست بررسی است.

پیشتر روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از یکی از مقام‌های دولت باراک اوباما، گزارش داده بود که ایالات متحده، پس از هفته‌ها بحث و بررسی، پیشنهادی به مسکو ارسال کرده که برپایه آن، در صورت توقف حملات به شورشیان مورد حمایت آمریکا، دو طرف به هماهنگی‌های خود در سوریه «عمق بیشتری می‌بخشند».

به نوشته واشنگتن‌پست این پیشنهاد در صورت اجرا، به انجام هماهنگی در حملات علیه جبهه‌النصره در سوریه می‌انجامد. جبهه‌النصره از شاخه‌های القاعده در سوریه، از مهمترین گروه‌های تروریستی در پیشروی‌ها در برابر حکومت بشار اسد به شمار می‌رود. این گروه در فهرست سازمان‌های تروریستی سازمان ملل است و آتش‌بس سوریه شامل آن نمی‌شود.

از سوی دیگر در «پیشنهاد» ارائه‌شده، روسیه نیز بر دولت اسد فشار می‌‌آورد تا دست از بمباران و حملات به گروه‌های شورشی مورد حمایت ایالات متحده بردارد.

خبرگزاری رویترز دهم تیر ماه، به نقل از دو مقام رسمی در واشنگتن که نام آنها فاش نشده، گزارش داد این طرح هنوز در دست بررسی‌ست و هنوز مذاکره‌ای در مورد آن انجام نشده‌است.

در هر صورت این مقام‌ها نیز وجود چنین طرحی را تائید کرده‌اند که به گفته رویترز خود نشان‌دهنده پیچیدگی تلاش‌ها برای ایجاد آتش‌بس است که قرار بود گذاری سیاسی را برای سوریه ارمغان بیاورد. از سوی دیگر نشان‌دهنده ضعف شورشیان مورد حمایت غرب است.

شورشیان مورد حمایت آمریکا به تازگی در پی تصرف یک پایگاه هوایی، حملاتی را به البوکمال انجام دادند؛ شهری در تصرف «داعش» و با اهمیت راهبردی در مرز عراق، که در نهایت حملات شورشیان به آن فرجامی نداشته است. یکی از شورشیان به رویترز گفته شماری از نیروهای آنها کشته شده، برخی نیز اسیر شده‌اند.

به گزارش رویترز، برخی از مقام‌ها و تحلیل‌گران، در عین حال تردید خود را در مورد تمایل روسیه به جلوگیری از حملات اسد به شورشیان مورد حمایت غرب بیان کرده‌اند. آنچه البته به معنی این است که شورشیان میانه‌رو از جبهه‌النصره فاصله گرفته و به محل دیگری بروند. اما همین موضوع خود می‌تواند آنها را در خطر قرار دهد که به راحتی هدف حملات روسیه و نیروهای نظامی بشار اسد قرار گیرند.

در دیگر سو، سرگئی کسیلاک، سفیر روسیه در واشنگتن، به خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» گفته است همکاری میان دو طرف، با وجود مشکلات فراوان، در در بن‌بست قرار ندارد.

به گفته کسیلاک، تفاوت آرا میان مسکو و واشنگتن در مورد آینده بشار اسد، نباید جلوی همکاری آنها را در دیگر مسائل بگیرد.

کد N1322430