پیام رهبر کره شمالی به رئیس جمهوری چین:

پیونگ یانگ مایل به تیره‌تر شدن روابط با پکن نیست

سیاسی

پکن - ایرنا - «کیم جونگ اون» رهبر جوان کره شمالی با ارسال پیامی به «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین اعلام کرد که کشورش برای جلوگیری از تیره تر شدن روابط، خواهان گسترش و تحکیم مناسبات با پکن است.

به گزارش ایرنا، ابراز تمایل رهبر کره شمالی در شرایطی اعلام می شود که چین می گوید برنامه توسعه سلاح های هسته ای آن کشور را که در حال گسترش است، برنمی تابد.
پیام رهبر کره شمالی به رئیس جمهوری چین به مناسبت فرا رسیدن نود و پنجمین سالگرد تاسیس حزب حاکم کمونیست چین ارسال شده و «کیم» در پیام خود خواستار بهتر شدن روابط دو کشور شده است.
در پیام «کیم جونگ اون» به «شی جین پینگ» آمده است که روابط دو کشور تاریخی و دوستانه است و کره شمالی به تلاش مشترک برای حراست از صلح و ثبات آسیای شمال شرقی تاکید دارد.
ماه جاری میلادی برای هر دو کشور یادآور خاطرات تاریخی فراوانی است. یازدهم جولای (21 تیر) مصادف با پنجاه و پنجمین سالگرد امضای پیمان نظامی دو کشور و 27 جولای (6 مرداد) نیز مصادف با شصت و سومین سالگرد پیروزی کره شمالی در جنگ 1950 تا 1953 است که در آن نبرد چینی ها در کنار سربازان کره شمالی جنگیدند.
خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی پیش بینی کرده است که «ری سو یونگ» معاون حزب حاکم کره شمالی در این مناسبت به چین سفر کند و چین نیز یک مقام ارشد خود را به کره شمالی بفرستد.
کارشناسان می گویند که اعزام نماینده به دو کشور در ماه جاری میلادی ثابت خواهد کرد که روابط دو کشور هنوز مطلوب است.
«شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین هفته جاری گفت که کشورش نمی تواند قبول کند کره شمالی سیاست توسعه اقتصادی با ساخت سلاح های اتمی را همزمان دنبال کند.
با اعمال تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی پس از انجام چهارمین آزمایش هسته ای این کشور در سال گذشته، چین نیز به جرگه کشورهایی تحریم کننده علیه کره شمالی پیوست.
آساق**1597
کد N1322332