نخستین روز جنجالی رئیس جمهوری فیلیپین

دوترته خطاب به سازمان ملل: نمی توانید کشتار خاورمیانه را حل کنید، پس خفه شوید

سیاسی

کوالالامپور – ایرنا – 'رودریگو دوترته' رئیس جمهوری جدید فیلیپین ضمن انتقاد از سازمان ملل به دلیل توانایی نداشتن برای حل کشتار خاورمیانه، با حضور در شهر مانیل، وعده داد که قاچاقچیان مواد مخدر را می کشد و از مردم نیز خواست معتادان را به قتل برسانند.

به گزارش ایرنا، 'دوترته' که ماه گذشته وعده داده بود دهها هزار مجرم را به قتل می رساند و همچنین نخبگان این کشور را نیز به دلیل اینکه وی را آتش افروز و عامل بی ثباتی خوانده بودند، مورد انتقاد قرار داد، روز پنجشنبه پس از حضور در پایتخت فیلیپین در سخنانی درباره قاچاقچیان گفت: این پسران روسپیان، فرزندان ما را از بین می برند. هشدار می دهم، با آنها همراه نشوید، حتی اگر شما پلیس هستید، زیرا من واقعا شما را می کشم.
وی همچنین گفت: اگر معتادانی را می شناسید، اقدام کنید و خودتان آنها را بکشید، زیرا اگر از والدینشان بخواهید این اقدام را انجام دهند، برای آنها بسیار دردناک است.
رئیس جمهور جدید فیلیپین پیشتر نیروی پلیس این کشور را متهم به همکاری با قاچاقچیان مواد مخدر کرده بود.
به نوشته روز جمعه تارنمای شبکه خبر آسیا، 'دوترته' هنگامی که روز پنجشنبه سکان هدایت این کشور را از 'بنیگنو آکینو' تحویل گرفت، گفت که به طور قطع در طول 6 ساله حضور در کاخ ریاست جمهوری، روزهای سیاهی وجود خواهد داشت.
مبارزه با فساد در سطح دولتی و جامعه، جرائم خیابانی، فروش مواد مخدر و شکستن قانون و نظم عمومی از جمله مسائلی است که 'دوترته' معتقد است باید در مورد آن اقدام عملی و فوری انجام دهد.
وی این گونه شرایط را نشانه از بین رفتن فرسایشی ایمان مردم فیلیپین به رهبران این کشور عنوان کرد.
'رودریگو دوترته' در نخستین سخنرانی خود در کاخ ریاست جمهوری فیلیپین نیز گفت که جنگ وی علیه جرم و جنایت 'بی امان و پایدار' خواهد بود و از ناظران و منتقدان حقوق بشر در کنگره خواست به وکالتی که مردم فیلیپین به وی اعطا کرده اند، احترام بگذارند.
وی گفت که به عنوان یک وکیل و بازرس سابق، محدودیت ها و حیطه قدرت رئیس جمهور را می شناسد و می داند چه چیز قانونی و چه چیز غیرقانونی است.
دوترته تاکید کرد که وی به عنوان رئیس جمهوری کل کشور انتخاب شده و برای خدمت به یک فرد، گروه و یا طبقه خاصی نیامده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به سازمان ملل با دشنامی، گفت: شما نمی توانید کشتار خاورمیانه را حل کنید...نتوانسته اید حتی با کشتار مردم سیاه پوست در آفریقا هیچ تلاشی بکنید. همه شما خفه شوید.
رئیس جمهور جدید فیلیپین همچین یک پیام دوستی به جامعه بین الملل داد و گفت که به جبهه بین الملل و جامعه جهانی تاکید می کنم که فیلیپین پیمان ها و تعهدات بین المللی خود را محترم می شمارد.
آساق**241**1611
کد N1322308