دولت مالزی قیمت سوخت را افزایش داد

سیاسی

کوالالامپور – ایرنا – دولت مالزی از پنجشنبه شب بار دیگر قیمت انواع سوخت را متاثر از قیمت جهانی نفت برای مصرف کنندگان افزایش داد.

به گزارش ایرنا، دولت مالزی از شب گذشته قیمت بنزین معمولی و سوپر (بنزین 97) و گازوئیل را 5 سن در هر لیتر گران کرد و بنزین معمولی را با قیمت یک رینگیت و 75 سن (بیش از 43 سنت آمریکا) در جایگاه های سوخت به مشتریان عرضه می کند.
بنزین سوپر نیز با افزایش 5 سن در هر لیتر در جایگاه سوخت با نرخ دو رینگیت و 10 سن (بیش از 52 سنت آمریکا) عرضه می شود.
بنزین 100 نیز که چند ماهی است در جایگاه های سوخت مالزی عرضه می شود 10 سن در هر لیتر افزایش قیمت یافت و دو رینگیت و 70 سن (حدود 68 سنت آمریکا) ارائه شد.
قیمت هر لیتر گازوئیل نیز برای این ماه میلادی 5 سن افزایش یافت و یک رینگیت و 60 سن (بیش از 40 سنت آمریکا) عرضه شده است.
قیمت سوخت در مالزی به صورت ماهیانه انجام می شود، اما از فروردین ماه امسال افزایش نداشت و قیمت سوخت با توجه به قیمت جهانی ثابت مانده بود.
دولت مالزی از آخرین ماه سال گذشته میلادی سیاست قیمت شناور سوخت را در پیش گرفت و نرخ سوخت را آخر هر ماه تعیین می کند.
دولت مالزی تا پیش از اجرای این نوع سیاستگذاری در تعیین بهای سوخت حدود هفت میلیارد دلار از بودجه خود را صرف پرداخت یارانه بنزین معمولی، گازوئیل و گاز طبیعی می کرد که با سیاست های جدید، دولت می تواند مبالغ اختصاص یافته را در بخش های دیگر هزینه کند.
وزرات بازرگانی، مصرف و تعاون مالزی افزایش بهای سوخت را مطابق با اهداف دولت جهت منطقی کردن قیمت ها با هدف توسعه اقتصاد این کشور می داند.
آساق**1611
کد N1322299