آفتاب
گزارش بین الملل؛

«روز جهانی قدس»؛ سیلی محکم ملت‌های آزاده بر گونه صهیونیسم جهانی

«روز جهانی قدس»؛ سیلی محکم ملت‌های آزاده بر گونه صهیونیسم جهانی

«روز جهانی قدس» نه تنها موجب باقی ماندن «مسأله فلسطین» به عنوان مسأله اصلی جهان اسلام می‌شود، بلکه توطئه‌ بیگانگان برای جایگزینی خطر «داعشیسم» به جای خطر اصلی یعنی «صهیونیسم» را خنثی می‌کند.

خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل ـ رامین حسین آبادیان: حدود هفتاد سال از اشغال سرزمین فلسطینیان توسط صهیونیست‌های کودک کُش می گذرد. در طول این سال‌ها صهیونیست‌ها جنایت های بسیاری را علیه فلسطینیان، از زن و مرد گرفته تا پیر و جوان، مرتکب شده اند. با وجود تمامی اقدامات سرکوبگرانه رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین، این کشور همچنان در برابر نظامیان تا دندان مسلح این رژیم مقاومت و ایستادگی می‌کند.

آنچه در طول تمام این سال‌ها موجب تشدید آلام فلسطینیان شده، سکوت سنگین حکّام مرتجع عرب در قبال ظلم و ستمِ بی حد و حصری است که بر آنان می‌رود؛ حکّام تن‌پرور و قدرت‌طلبی که با وجود داشتن ثروت‌های بسیار زیاد و هنگفت نه تنها هیچ دفاعی از مردم مورد ظلم و ستم واقع شده فلسطین نمی‌کنند، بلکه در جهت تأمین اهداف صرفا سیاسی و پلید خود، در جبهه صهیونیسم ایستاده‌اند.

در واقع این سکوت حکّام مرتجع عرب است که فلسطینیان را آزرده خاطر کرده است وگرنه آنها (فلسطینیان) هیج انتظاری از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد برای حمایت از خود ندارند، چراکه تاریخ به خوبی گواه این حقیقت تلخ است که هیچ جماعت مظلومی تاکنون از طریق جامعه جهانی، سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن حق و حقوق خود را از جماعت ظالم نستانده است. فلسطینیان به خوبی از این حقیقت تلخ آگاهی دارند که سازمان ملل در حال حاضر تنها ابزاری در دستان مستکبران و حامیان صهیونیسم بوده و از خود اراده‌ای ندارد.

اما در میان این‌همه ناامیدی، از ۳۷ سال پیش تاکنون بارقه امیدی در نزد ملت مظلوم فلسطین بوجود آمده است؛ بارقه امیدی تحت عنوان «روز جهانی قدس»؛ روزی که حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) با درایت و هوشمندیِ مثال زدنیِ نشأت گرفته از ایمان و توکل به خداوند، آن را برای اعلام حمایت مسلمانان و آزادگان عالَم از ملت مظلوم فلسطین و ابراز همبستگی با این ملت، نامگذاری کردند.

در این روز خیل عظیم ملت های مسلمان و آزاده برای اعلام حمایت کامل خود با ملت مظلوم فلسطین و ابراز انزجار از اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه آنها، با برگزاری راهپیمایی‌های پرشکوه و سَر دادن شعارهایی نظیر «مرگ بر صهیونیسم» و «مرگ بر آمریکا» روانه خیابان‌ها می‌شوند. در این روز مسلمانان سراسر جهان از شیعیان گرفته تا اهل تسنن، از مسیحیان گرفته تا پیروان دیگر ادیان، همه یکصدا در حمایت از فلسطین و محکومیت صهیونیسم برمی‌خیزند.

هدف اصلی و اساسی راهپیمایی‌های مردم در سراسر جهان در حمایت از مردم مظلوم فلسطین در روز جهانی قدس، زنده نگاه داشتن «مسأله فلسطین» است؛ مسأله‌ای که صهیونیست‌ها قصد دارند با منحرف کردن افکار عمومی، مقدمات به فراموشی سپردن آن را فراهم آورند. روز جهانی قدس ضمن زنده نگاه داشتن «مسأله فلسطین»، در بَطن خود حامل این پیام نیز هست که هیچ مسأله ای به اندازه فلسطین برای جهان اسلام حائز اهمیت نیست.

در واقع مردم مسلمان و آزاده در سراسر جهان با برگزاری تظاهرات‌های ضد صهیونیستی به صراحت اعلام می کنند که جنایت های هولناک این رژیم علیه مردم مظلوم فلسطین تحت هیچ شرایطی شامل مرور زمان نخواهد شد و این جنایت ها هیچگاه از اذهان و خاطره ها پاک نمی شوند. همین بیداری اسلامیِ تجلی یافته در روز جهانی قدس طی حدود چهار دهه گذشته سبب شده تا رژیم صهیونیستی از هراس واکنش های ملت های مسلمان، بیدار و آزاده، از عملیاتی ساختن بسیاری از خواب‌هایی که برای فلسطینیان دیده است ـ حداقل در شرایط کنونی ـ صرف نظر کند.

علاوه بر این، روز جهانی قدس سبب می شود تا افکار عمومی مردم منطقه و جهان از دشمن اصلی کشورهای اسلامی که همان رژیم صهیونیستی است، منحرف نشوند. در حال حاضر ایالات متحده آمریکا به عنوان بزرگترین هم‌پیمان و متحد رژیم صهیونیستی بی‌وقه تلاش می کند تا اذهان مردم را از خطر صهیونیسم منحرف و به خطر داعشیسم مشغول ساخته و به نوعی اولویت‌های مقابله با این دو خطر را دستخوش تغییر کند. برگزاری راهپیمایی‌هایی آن هم به وسعت آنچه که هر ساله در روز جهانی قدس شاهد هستیم و شعارهایی که در جریان آن علیه صهیونیست‌ها سَر داده می شود، خنثی کننده چنین توطئه بزرگی است.

در همین حال، حضور گسترده و پرشکوه مردم سراسر جهان در راهپیمایی ضد صهیونیستی روز جهانی قدس حامل این پیام بسیار مهم است که جنایت های چند ساله اخیر داعش نمی تواند آنها را از خطر اصلی که همان صهیونیست ها هستند، منحرف سازد. جنایت هایی که امروز تروریست های داعش علیه مردم منطقه به ویژه مردم سوریه و عراق مرتکب می شوند، یادآور جنایت هایی است که صهیونیست ها سالها پیش در بدو ورود خود به اراضی اشغالی فلسطین، علیه مردم مظلوم این کشور مرتکب شدند. این بدان معناست که داعشیسم نه تنها جایگزینی برای خطر صهیونیسم نیست، بلکه برگرفته از همان خوی و منش متجاوزانه و غیرانسانی صهیونیست‌ها است.

ملت‌های آزاده و مسلمان با حضور گسترده خود در راهپیمایی‌های روز جهانی قدس به فلسطینیان مورد ظلم و ستم واقع شده این پیام را می رسانند که آنها در مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن صهیونیستی تنها نیستند. این اعلام همبستگی مسلمانان و آزادگان عالَم با فلسطینیان که هر ساله تجدید می شود، نفسی تازه به جان گروه‌های مقاومت فلسطین و مردم مقاوم این کشور می‌بخشد و موجب تقویت روحیه آنها می گردد؛ روحیه‌ای که آنها برای انتفاضه بعدی و ریشه‌کن کردن صهیونیسم، امروز به آن سخت نیازمند هستند.

از سوی دیگر، روز جهانی قدس، موهبتی است که موجب تقویت وحدت میان مسلمانان سراسر جهان در برابر دشمن صهیونیستی می شود. این روز، تجلی وحدت میان شیعیان و اهل تسنن است و سیلی محکمی بر گونه فتنه‌گرانی است مدعی وجود جنگ و درگیری میان پیروان مذاهب مختلف دین اسلام هستند. در این روز، ملت‌های مسلمان اعم از شیعه و سُنّی وحدت مثال زدنی خود را به منصه ظهور می رسانند و یکی دیگر از توطئه های آمریکایی ـ صهیونیستی علیه مسلمانان را با هوشیاری خنثی کرده و ناکام می گذارند. 

در این روز جهانی، مسلمانان و آزادگان حامل پیام مهم دیگری نیز برای مردم مظلوم فلسطین هستند. آنها این پیام را به فلسطینیان می رسانند که به همان میزان که مجامع بین‌المللی، سازمان ها و نهادهای حقوق بشری جهانی، حکّام مرتجع کشورهای عربی در خواب فرو روند، آنها (ملت ها) به همان میزان بیدارتر از پیش خواهند شد و همچون گذشته کابوس رژیم صهیونیستی باقی خواهند ماند.

در حال حاضر حکّام مرتجع عرب که البته کوچکترین قدمی برای ملت فلسطین برنداشته اند، اینگونه تبلیغ می کنند که «مسأله فلسطین» تنها به کشورهای جهان عرب محدود و منحصر می شود و دیگر کشورها و در رأس آنها جمهوری اسلامی ایران باید خود را از این میدان بیرون بکشند. در واقع دامن زدن به این دیدگاه و ترویج آن، خدمتی بزرگ به رژیم صهیونیستی محسوب می شود که با هدف شوم به فراموشی سپردن تدریجی «مسأله فلسطین» مطرح می شود. 

از همین روی، روز قدس نه تنها توطئه مروّجان این دیدگاه (انحصار مسأله فلسطین به کشورهای عربی) را خنثی می کند، بلکه از این سطح نیز فراتر می رود و مسأله فلسطین را نه یک مسأله مربوط به کشورهای اسلامی، بلکه به عنوان یک مسأله جهانی معرفی می کند. بدین ترتیب، حضور گسترده مردم در این روز برای اعلام حمایت از فلسطین در جای جای جهان به مثابه یک «نه بزرگ» به آن دسته از حکام و سردمدارانی است که همواره برای رژیم صهیونیستی خوش رقصی کرده و می کنند.

افزون بر آنچه که گفته شد، روز جهانی قدس در حقیقت تنها به محکومیت رژیم صهیونیستی به دلیل جنایت های آن علیه مردم مظلوم فلسطین محدود نمی‌شود. بلکه این روز، یک نماد است؛ نمادی از تقابل دو مفهومِ«استضعاف» و «استکبار». مسلمانان و آزادگان عالَم در این روز جام غضب خود را بر سَر صهیونیست ها به عنوان یکی از نمادهای استکبار جهانی می ریزند و در مقابل با حمایت خود از فلسطینیان به عنوان نمادی از استضعاف، با تمامی مستضعفین جهان ابراز همبستگی می کنند. درست به همین دلیل است که شرکت کنندگان در راهپیمایی‌های روز جهانی قدس علاوه بر شعار مرگ بر صهیونیسم، شعارهای تندی علیه ایالات متحده آمریکا، رژیم سعودی و دیگر دنباله‌روهای مستکبران سر می‌دهند.

در این میان، پرشکوه‌ترین و گسترده ترین راهپیمایی‌های روز جهانی قدس در مقایسه با دیگر کشورهای جهان، در جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت میلیونی مردم برگزار می‌گردد. مشارکت میلیونی مردم ایران در این راهپیمایی ها هر ساله به تیتر اول رسانه‌های کوچک و بزرگ دنیا تبدیل می شود. مشارکت مردم ایران در این راه‌پیمایی‌ها طی حدود چهار دهه گذشته به حدی بوده است که حتی شبکه‌های وابسته به اصحاب قدرت و ثروت جهانی هم نتوانسته‌اند از کنار آن به راحتی بگذرند و برای حفظ آبروی رسانه‌ای خود هم که شده مجبور به پوشش این حضور گسترده شده‌اند.

مشارکت گسترده و باشکوه مردم ایران در راهپیمایی‌های روز جهانی قدس علاوه بر اعلام حمایت از مردم مظلوم فلسطین، برای ایالات متحده آمریکا به عنوان نماد استکبار جهانی و دنباله‌روهای منطقه ای و بین المللی آن حامل پیام دیگری نیز هست و آن، این است که سیاست‌های خصمانه واشنگتن در قبال ایران از جمله اعمال تحریم‌های گسترده اقتصادی طی ۳۷ سال گذشته، هیچگاه به عقب‌نشینی ملت ایران از آرمان‌های خود منجر نشده و نخواهد شد.

در واقع، بررسی زاویه‌ای دیگر از راهپیمایی پرشکوه مردم ایران در روز جهانی قدس به خوبی نمایانگر تجلی ایستادگی ملت ایران بر سر آرمان های خود از جمله حمایت از «مسأله فلسطین»، است. ملت ایران ضمن فریاد شعار «مرگ بر صهیونیسم» و «مرگ بر آمریکا» در راهپیمایی های باشکوه خود در روز جهانی قدس این پیام را هم به گوش دشمنان می‌رسانند که آرمان‌هایی که بر اساس آنها جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته اند، «خط قرمز» بوده و فشارهای خارجی قادر به کمرنگ کردن آنها نخواهد بود.

کد N1322278

وبگردی